desatero o svycarsku

Začátečnické desatero – první kroky a povinnosti ve Švýcarsku

Ahoj na blogu Švýcarské drbny / Swiss Gossiper. Jsme Šárka & Bára a ukážeme život ve Švýcarsku takový, jaký opravdu je. Sledujte nás na Instagramu a nikdy se nebojte se zeptat.

Jak získat povolení, jaká banka je nejlepší, který mobilní operátor, co odpadky ..
Začátečnické desatero – nejdůležitější první kroky pro spokojený život ve Švýcarsku.

Švýcarsko není zemí EU. K dlouhodobému pobytu a k práci je nutné povolení. Švýcarskou federaci tvoří 26 kantonů, mluví se čtyčmi úředními jazyky: němčina, francouzština, italština, rétorománština. Ale při telefonování na úřady máte výběr jen ze tří. Hlavní město je Bern a platí se švýcarským frankem.
Co platí v jednom kantonu, nemusí platit v jiném. V každém je jíná daňová sazba, jiné předpisy, jiná politika.

Povolení k pobytu a práci

Povolení vydává migrační úřad na základě pracovní a nájemní smlouvy. Tyto dokumenty jsou na migrační úřad zaslány prostřednictvím obecního úřadu – Gemeinde, kde jste si právě zajistili bydlení nebo našli práci s ubytováním, prostě tam, kde bydlíte. Jste povinni se tam nahlásit do 14 dní po příjezdu. Pouze o krátkodobé povolení Meldeverfahren žádá přímo zaměstnavatel online.

Druhy povolení

  • Meldeverfahren – ohlašovací povinnost zaměstnavatele migračnímu úřadu. Tohle povolení je na 90 dní v kalendářním roce, vztahuje se na konkrétní místo a konkrétního zaměstnavatele. Vyřizuje jej zaměstnavatel online, potvrzení přijde elektronicky do 24 hodin. Je to jen jeden papír A4, kde je jméno, místo působení a doba platnosti. Je dobrý mít jej u sebe. Jeho výhoda je, že nemusíte mít švýcarskou zdravotní pojistku a fungujete na kartičku EU zdravotní pojišťovny. Spousta lidí kolikrát ani neví, že ho má, proto často desinformuje na FB skupinách, že na 3 měsíce žádné povolení není potřeba. JE!
    K tomuhle druhu pobytu určitě doporučuju cestovní pojištění. Člověk nikdy neví, kde si vyvrtne kotník.
  • povolení L, B jsou na období 1-5 let. Dobu platnosti určí migrační úřad na základě kvót, svých kantonálních předpisů a požadavků. Nelze to nijak moc ovlivnit. Na obecním úřadě – Gemeinde, kde podklady odevzdáte, posléze na písemné vyzvání povolení vyzvednete, nastane chvilka překvapení, loterie, jaké to asi bude. Každopádně za to zaplatíte kolem 80 franků. Budete to taková průkazka, které si říká Ausländerausweiss. Je v ní většinou napsáno, že platí pro celé Švýcarsko k pobytu i k práci, doba platnosti a máte tam i fotku
  • povolení C, F, N, S jsou v téhle chvíli pro začátečníky ze zemí EU irelevantní, stejně jako získání švýcarského pasu

Nejlepší je dostat B na 5 let.

Pro pravidelně dojíždějící, s trvalým bydlištěm za hranicemi, je povolení G – od slova Grenzgänger. Jeho výhoda spočívá v možnosti vlastního výběru, v které zemi se nechat zdravotně pojistit, možnost nechat si auto na původních značkách. Nevýhoda – daně. Daní se v obou zemích. A povinnost pravidelně týdně opouštět zemi. Kantonálně se podmínky mohou lišit.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Hana Hurábová (@our_swiss_experience)

Bydlení

Bydlení se hledá hůř než práce. Pokud přijíždíte za prací, mějte zajištěné bydlení. Spát v autě je zakázané. Ubytování hlavně takové, kde pronajímatel poskytne a povolí se přihlásit, mít schránku a adresu.
Je jedno, jestli je to sdílené společné bydlení, takzvané WG ( vééééégééé  od slova Wohngemeinschaft ), hotel pro montéry nebo samostatný byt, dům. Bydlení lze pronajmout i bez pracovního povolení, ale musíte mít peníze – na kauci a minimálně na nájem na rok dopředu. Všechno je o lidech a o domluvě.
Byty se pronajímají bez nábytku, bez internetu, někde není dovoleno vlastnit pračku. Zařízené a kompletně vybavené apartmány jsou samozřejmě na trhu taky, ale je to trošku jiná cenová kategorie. V neděli a denně po 22.00 hodině se nesmí prát, vysávat, vrtat a prý i splachovat 🙂
Kde a jak hledat byty ve Švýcarsku jsme psali tady.

Práce

Hledání a nabídky práce mají všude na světe stejný postup.
Volné pracovní místo. Zaslat životopis, motivační dopis ( Bewerbung ) a reference od předchozích zaměstnavatelů. Pohovor, zkušební den – Probetag, podpis smlouvy, zkušební doba, výpovědní lhůta. I pro rodilé ve Švýcarsku je naprosto normální pracovat pod pracovní agenturou. Je to o svobodě a náladě, je to životní styl. Není to žádná ostuda. Hledejte práci přímo u švýcarských firem nebo u švýcarských personálních agentur.
Pro získání práce bývá dost klíčový pohovor – Bewerbungsgespräch. Připravte se na něj pomocí aplikace: Job interwiew

Telefon, internet a televize

Většina operátorů poskytuje balíčky – internet, paušál na mobil, televize, pevná linka.

Říci, který poskytovatel je nejlepší, nejde. Ne všude je stejná signál, každý z nás má individuální požadavky.
Doporučujeme srovnat nabídky na stránkách ALAO.CH

My jsme spokojené u SUNRISE, máme od nich na jeden paušál mobil s neomezeními daty i voláním ve Švýcarsku i EU, televizi a internet na doma.
Je těžké říct, který je lepší a který horší. Jeden má slabší signál tam, druhý tam, všichni mají každý měsíc jinou akci a něco jiného v nabídce. Všichni operátoři nabízejí prepaid simkarty a datové karty. Na paušál se stejným číslem lze přejít vždy, stejně jako změna operátora s možností si ponechat původní telefonní číslo.
Pro začátečníky je dobrá dobíjecí karta od Yallo nebo Lebara. Na paušál poskytují i laciné hovory do Česka a na Slovensko.

Hlavní velcí operátoři jsou: Swisscom, Sunrise, Salt
Monentálně nejvýhodnější akce na mobil a internet nabízí Wingo.

Levné dobíjecí simkarty poskytuje i: Yallo, Mbudget, Coop mobile, Lebara, Lycamobile

Televizní příjem zajišťují buď lokální kabelové televize nebo telefonní operátoři.
Pro sledování českých a slovenských pořadů na vlastní TV je nejlepší vlastnit chytrou televizi – SmartTV – a stáhnout si aplikaci poskytovatele internetové televize, kterých je několik. Většina z nás používá Antik nebo Skylink.

Banka – bankovní účet

Z vlastní 11i leté zkušenosti s osobními i firemními účty doporučuji banky: Kantonální, UBS a Raiffeisen.

Osobně však nejvíce použivám banku digitální, jelikož platím vše online, kartou nebo telefonem. Založení účtu trvá cca 5 minut, nachystejte si kartičkové povolení k pobytu. Ovládání funguje pouze v telefonní aplikaci a její karta je k použití hned po aktivaci. Digitální banka YEAPEAL.
Jste-li příznivci kamenných bank a internetový nákupčí a zvyklí mít kartu nejen do bankomatu, do obchodu, ale hlavně na platby na internetu, budete překvapení, že to tu není standartní & základní karta jako v Česku. Situace se v roce 2022 změnila, každopádně doporučujeme v bance říci a umožnit, že chcete kartu k placení na internetu.

Nedoporučuji Postfinance. Na FB skupinách někteří nechápou proč, jsou s ní spokojení, dokážou se kvůli tomu hodiny hádat. Byla by to dlouhá debata na dlouhý lokte a každý má svoji pravdu a svoje nároky. Za mě prostě NE.

Zdravotní pojištění

Při získání povolení L nebo B jste povinni být pojištěni u švýcarské zdravotní pojišťovny. Je zakázano být pojištěn ve dvou zemích. Zdravotni pojištění je nutné zařídít do 3 měsíců ode dne udělení pracovního povolení. Platit se ale musí od prvního dne, takže čím později pojistku uzavřete, tím víc budete platit pozpátku. Zdravotní pojištění neplatí zaměstnavatel, nemá nic společného s výškou platu. Jeho měsíční výška – Prämien – se určuje podle pohlaví, bydliště, věku, připojištění, prošlých chorobách apod. Rodiče platí pojistku i za své děti do věku 18i let nebo do té doby než dostudují. Průměrná částka na dospělou osobu se měsíčně pohybuje okolo 300 franků.

Na internetu je spousta online kalkulaček a srovnávačů. Stačí jen poslat poptávku o nabídku. Ve Švýcarsku operuje několik desítek zdravotních pojišťoven. Základní pojištění – Grundversicherung nekryje zubaře ani výjezd sanitky, na to musíte být připojištěni. V Česku se používají sanitky místo taxíku, ve Švýcarsku taxíky místo sanitky. Výjezd sanitky stojí od 800 franků, přes 4 ulice vyjde i na 1200.
Franchise znamená spoluúčast.
Kolik vás to bude stát zjistíte tady: počítadlo zdravotního pojištění, Familien Plus – pojištění pro rodiny s dětmi může zasáhnout do rozpočtu až tisícovkou měsíčně.
Pro jedince s jazykovou bariérou doporučuji obrátit se na vynikající poradkyni, krajanku Janu Jarolímkovou, zaměstnankyni pojišťovny Visana anebo si pročíst, proč má Šárka ráda pojišťovnu CSS.

Auto a řidičák

Značky a řidičský průkaz jste povinni vyměnit do jednoho roku. Vyměnit řidičák je jednoduché a vyjde to na 80 – 220 franků, podle kantonu. Auto je dobré mít napsané na seznamu věcí při stěhování, vyhnete se tak platbě cla a dph. Aby bylo auto součástí stěhování, musíte ho vlastnit 6 měsíců před příjezdem do CH. Věci ze seznamu můžete převážet postupně do 12 měsíců.

Existuje povolení – formulář 15.20, který lze vyzvednout na hranicích a za polatek 25 franků vám povolí nechat si české/slovenské značky ještě jeden rok. 

Každý ať si dělá, co chce. Mně dost vadilo, že na českých značkách mě pořád stavěli, kontrolovali jak zločince, neměli mě rádi na Gemeinde, dokonce mi kvůli tomu odmítli dát povolení k podnikání, sousedi měli pořád nějaký připomínky. No jo ničila jsem jim ovzduší, cesty a neplatila silniční daň.

Životní náklady

Jaké budete mít životní náklady lze předem dost těžko odhadnout. Nevím, zda jste sám nebo rodina, zda máte auto, jestli kouříte, jestli jste vegetarián, jestli vaříte doma nebo jíte po restauracích, jestli si jako dáma necháváte vlasy každý měsíc upravit v kadeřnictví, jaké máte koníčky atd.

  • bydleni: kauce 2-3 nájmy, nájem, každý člen rodiny by měl mít svůj pokoj, čtyřčlenou rodinu do garsonky nedostanete, průměrná cena nájmu 1 500 měsíčně
  • koncesionářské poplatky 365,- ročně
  • parkování 30 – 250 měsíčně
  • silniční daň 200 – 600 ročně
  • zdravotní pojištění – cca 300 měsíčně
  • pojištění domácnosti cca 200 chf ročně
  • telefon, televize, internet balíček cca 120 měsíčně
  • odpadky 
  • jidlo, pití, benzín, kadeřník, nehty …. jídlo a služby jsou drahé, nejdražší je maso, návštěva kadeřníka barva střih cca 200 chf, nehty 100 chf, krabička cigaret 8 chf

Nákupy v Rakousku, Německu, Francii

Nevím, jak to mají daleko obyvatelé Ženevy nebo Bazileje do Francie, my na německo – rakouské straně to máme vzdušnou čarou velice blízko, ale ve skutečnosti takový nákupní výlet vyjde na celý den a to časem přestane bavit. Pravda je, že v okolním zemích je vše levnější.

  • je přesně dané, kolik čeho můžete za jeden den na osobu převézt
  • za nákup jakéhokoli zboží pro osobní spotřebu v hodnotě od 75 do 300 eur si můžete nechat vrátit DPH ( rozdíl mezi DPH : 21% minus 8% ), nad 300 euro taky, ale bude připočteno clo. Všechny pohraniční obchody umí vystavit exportní papíry
celni predpisy svycarsko

Odpadky

Tam, kde budete bydlet, tedy na Gemeinde – obecním úřadě, dostanete uvítací balíček, který bude mimo jiného obsahovat Abfallkalendar – kalendář, kde je rozepsáno kdy a co.

Vesměs platí, že platba za odpad se hradí formou nákupu speciálních pytlů nebo známky – samolepkou, který na obyčejný pytel nalepíte. Takový placený pytel vyjde na 1-2 franky/ kus, kupuje se po 5 -10 kusech.  Odpad se třídí, ono to člověka hlavně naučí a donutí při ceně pytlů nebo známek za 3,- za kus na 60l.
Kartony zvlášť, poskládat. Noviny zvlášť, poskládat do úhledného balíku jako když se ráno do trafik naváží čerstvý denní tisk. Plast se dá vyhodit do kontejnerů v sámoškách – gratis !!  Odpadkový kalendář prozradí, kdy bude svoz. Zapomeňte na kontejnery jako v Česku – na plast, na papír, na sklo, bio u každého domu. Odpadky jsou drahé a ještě dražší je nenalepit známku nebo dát do pytlu něco, co tam nemá být. To naběhne odpadkový detektiv a bude tak dlouho hledat viníka, dokud nezjistí, komu poslat pokutu minimálně za 100 franků.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Švýcarská Drbna (@swissgossiper)

 

BONUS – měli byste vědět a může se hodit

Zajímavosti

  • na dálnici se jezdí max.120 a pokuty za rychlou jízdu jsou dražší než dovolená v Dubaji
  • v rádiu nikdy neuslyšíte, že na nějaké silnici je radar, upozorňovat na radary, i jen třeba přes whatssapp skupinu, je za pokutu až 800 franků
  • nejsou tu povoleny sázkové kanceláře ani automaty, pouze v Casinu, prostituce je legální
  • určitě mějte peníze do začátku hotovost i kartu
  • plat se uvádí v brutto – hrubého, netto – čistého je cca minus 20%
  • nezalekněte se cen za vlak, jde to i levněji
  • voda v kašnách je pitná, je to ta stejná, co teče z kohoutku
  • jsou tu parádní sekáče, kde mají úplně všechno a říká se jim Brocki
  • krásná je komunikace s úřady, mají rádi spolupráci, dobrou vůli a emailovou konverzaci
  • nádhera je odhlašovat auto, to se značky prostě odevzdají na poště
  • dobře a jednoduše se tu podniká
  • na poště vám dají vybrat, jestli chete dopis poslat pomalu nebo rychle, A post nebo B post
  • jsou tu jiné zásuvky

Tak všechno nejlepší a ať se daří ! Pro víc zákulisí sledujte naše sociální sítě a hlavně storička 🙂

Za sdílení děkujeme

43 názorů na “Začátečnické desatero – první kroky a povinnosti ve Švýcarsku”

  1. Kristýna Sedláčková

    Děkuju za skvělý článek, plánuju se stěhovat v dubnu 2020. Jedu za přítelem, co je Švýcar a práci nemám. Chtěla jsem se zeptat, máte zkušenost s povolením, kdy se za druhou osobu zaručí ten, který tam již žije?
    Tak to plánujeme s přítelem a práci si budu hledat až na místě.

    1. Ano, osobní zkušenost sice ne, ale jde to. Tak jak se píše v článku a všude pořád opakujeme, nejdůležitější je mít bydlení. Každý zaměstnavatel nebo jeho účetní umí zařídit pracovní povolení nebo aspoň dá takovou smlouvu, abyste ho dostala. Nájemní smlouva ve Vašem případě bude potvrzení od přítele, že u něj bydlíte, tkz. Loggiebestätigung. Já bych ale s okamžitým přihlašováním na emigračním počkala, protože jakmile se přihlásíte, budete muset Vy – nebo přítel – okamžitě začít platit zdravotní pojišťovnu a přítel bude muset dokazovat, že má finanční prostředky si Vás ” vydržovat ” .. to mi připadá zbytečný, když tu můžete být 3 měsíce jako turista a hledat si práci … to povolení a přihlášení až se něco najde už bude rychlovka…

  2. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to se stěhováním do Švýcarska na rok, když si s sebou budu brát i věci jako je elektrický klavír, kytara, vybavení do kuchyně a některé věci do zásoby na ten rok – když si např. vezmu 12 suchých šamponů a nějaké úklidové prostředky atd., abych to nemusela kupovat tam, bude na hranici nějaký problém? 😀 Máte někdo zkušenosti s levnou, ale spolehlivou stěhovací firmou? Děkuji moc. Dala jsem příspěvek i na Facebook do Vaší skupiny, abych měla víc tipů.

    1. Dobrý den, neměl by to být problém, věci jako klavír, kytara atd.. si určitě vypište do toho stěhovacího formuláře, co uvádím v článku. Úklidové prostředky možná taky, aby se na hranicích nedrželi za hlavu, oni to nemají moc rádi, když se bojkotuje jejich ekonomika a taky můžou mít podezření, že to máte k dalšímu prodeji, nacož se nevztahuje hranice 300 euro…Bohužel se stěhovací firmou neporadím, nevím, ale ve skupině mají lidi pár tipů. Jinak jak lidi radí malé hranice, tak to jsou přesně ty, na kterých se chytá víc, jelikož celníci moc dobře vědí, že je využívají pašeráci, skoro nikdy tam nikdo nestojí, ale stojí opodál nebo na kamerách a staví až do 15 km od hranic…lepší je mít seznam a vzít to oficiální cestou … a nezapoměńte na ty jiné zásuvky, redukci sice prodávají všude za 3-č franky, ale člověk, pokud je tu nový, neví hned, kde ji koupit …

  3. Dobrý den,
    děkuji za užitečný článek a mám dotaz. Budu se stěhovat za přítelem, který není Švýcar ale už rok tam pracuje. Naše situace je komplikovanější, v zkratce – práci si budu hledat až na místě a z důvodu pozdějšího stěhování na jiné místo než kam se původně stěhuji (přítel začne novou práci) budu moci začít pracovat až 4 měsíce po příjezdu. Chci se zeptat jak to funguje s tou 3-měsíční dobou pobytu bez povolení – kdo to kontroluje a jak a případně jestli když za tu dobu třeba vycestuji na týden ze země a vrátím se zpátky, mám znova ty 3 měsíce? Děkuji z odpověď

    1. Dobrý den, ze začátku se o nic strachovat nemusíte ani nepotřebujete žádné povoleni. Vy můžete být ve Švýcarsku 3 měsíce v roce jako turista.
      Jinak tyhle věci jsou kontrolovatelné několika způsoby: na hranicích jsou kamery, dá se vytrasovat pohyb mobilního telefonu, platební karty, IP adresa připojení k internetu … teď v době Covidu si švýcaři dávají záležet… Ale těch 90 turistických dní platí pro kalendářní rok, pokud pojedete na přelomu roku, délka se vám prodlouží ..

  4. Dobrý den,
    díky za perfektní článek se spoustou užitečných informací. Rád bych se ještě zeptal na jednu věc ohledně zdravotního pojištění. Přijel sem teď do Švýcarska pracovat na zimní sezonu (5 měsíců) na povolení typu L. Mám tu zaměstnavatele a tudíž se na mě vztahuje povinnost zdravotního pojištění, no ale v ČR jsem stále student a z některých zdrojů jsem se dočetl, že by snad mohlo být i možné zažádat o vyjímku z povinného pojištění ( na základě potvrzení o studiu, evropské kartě VZP apod.). No ale dále už se rozcházejí v tom, je-li to možné i když tu student (já) i pracuje.

    Rád bych se tedy zeptal, jestli nevíte, jak by se dala situace řešit. Kontaktoval jsem rovněž jednu pojišťovnu s nabídkou pro zahraniční studenty ve švýcarsku (o poznání levnější, cca 60CHF/monat), kde mi však řekli, že pokud nemám nějaký oficiální intership nebo erasmus u švýcarské univerzity, tak to nelze.

    Našel jsem i u několika kantonu žádost o udělení vyjímky, no pro kanton Graubunden, ve kterém se nacházím jsem zatím nic takového nenašel.

    Předem díky za případné rady.
    S pozdravem
    Antonín Přibyl

    1. Dobry, myslim, ze urcite nejala cesta je, obraťte se primo na pani Jarolimkovou pracuje pro pojišťovnu, není to zadny prostředník anibroker, ma velké kompetence …urcite Vám poradí ..najdete ji v adresáři firem

  5. Dobry den, ziju ve svycarsku uz 2 roky a az ted si chceme se zenou koupit auto.
    Planujeme tu byt max do jara 2022 a mame dilema, ci si koupit auto na Slovensku a dovezt si ho tu anebo koupit ho ve Svycarsku a pak dovezt na Slovensko.
    Kdybychom si privezli auto ze Slovenska, neplatili bychom svycarske pojisteni, pri odjezdu ze Svycarska zase zadne clo a dph, proto momentalne preferuji auto ze Slovenska.
    Jen bychom auto pri prijezdu do Svycarska nevlastnili dele jak 6 mesicu. Da se to nejak obejit?
    Take jsem slysel, ze pokud si ve Svycarsku koupim auto a vlastnim ho tu dele jak rok, tak pri odjezdu nemusim platit clo..ale nevim co je na tom pravdy.

    Preji hezky den

    1. Dobry den, cetla jsem Vas komentar uz v noci, ale priznam se, ze jsem si to musela nechat na rano, trosku to rozdychat a precist s cistou hlavou …zacinam pochybovat nad vlastnim copywrittingem, ze zrejme nevysvetluji veci jasne a zretelne … velmi dekuji za dotaz a za duveru k nasim informacim, musim Vas ale zklamat, pro rady typu Jak co obejit, coz chapu jako ojebat – jste zde na spatne adrese …a co se tyce Vaseho dotazu, muzu se zeptat: ..Jak jste prisli na to, ze nebudete platit pojisteni, kdyz privezete auto ze Slovenska? To samozrejme jde, pokud jste tu s manzelkou ty 2 roky na cerno a nejste prihlaseni k socialnimu systemu, tudiz tu fungujete jako turiste, vas danovy domizil je Slovensko a vasim jedinym identifikacnim prukazem je slovenska obcanka a cestovni pas ..
      Pokud vlastnite povoleni k pobytu a praci, tak v pripade koupe auta na Slovensku toto auto zde musite proclit a zaplatit DPH jako kazde jine zbozi nad hodnotu 300 euro, musite dat na Ch znacky atd … a pokud Vam nekdo radi, ze auto muze zustat na sloveskych znackach, proste ho napsat na nekoho jineho atd… ano, lidi zkousi vsechno, mozna nejen proto, ze nechteji zaplatit ani frank navic, ale taky mozna proto, ze se proste boji jazykove bariery ve vyrizovani techto zalezistosti … jezdit autem na SK znackach napsanych na nekoho jineho je riziko, ze Vas budou stavet, jste napadni a dost bych se v soucasne dobe bala, ze kvuli takove malickosti budu mit daleko vetsi financni naklady na pokutach za odstaveni auta atd .. taky se tu hodne zaluje, svycari primo nenavidi auta, ktery jim nici ovzdusi a pritom neplati silnicni dan, sami urcite vite, ze tresty za prestupky v silnicnim provozu jsou tu horsi nez za nasilne tresne ciny atd.. a co je dost aktualni, momentalne je takova doba koronova a nezamestnana, ze jakykoli prestupek u cizincu momentalne vede k odebrani povoleni k pobytu a prikaz vystehovani se do 30 dnu … stoji Vam to za to ?
      ve Vasem pripade bych doporucovala, koupit auto v CH, tim se vyhnete vsem tem ostatnim platbam a papirovani, jelikoz to tady je v cene a nekdo to za Vas vyresi a az budete v roce 2022 odchazet na Slovensko, tam potom nebute muset platit nic, pokud si auto nechate pro vlastni potrebu a bude soucast Vaseho stehovani … takze postup je, tak jak jste psal, ale opacne .. stastnou ruku pri vyberu vozu a spoustu kilomentru bez uhony, hezky novy rok … Sarka

  6. Katka Závorková

    Dobrý den, nevíte, zda je možné při povolení B přerušit pobyt ve Švýcarsku, aniž bych o povolení přišla? Nebudu mít na léto práci, tak bych chtěla odejít na max. 6 měsícu do Čech….otázka je, kde budu muset platit zdravotní pojištění a zda mi povolení B zustane….Děkuji Katka

    1. Dobry den, omlouvám se, ze odpovídám se zpožděním ..podle vlastni zkušenosti (před 5 lety), povoleni B lze přerušit na dobu 6 mesicu a povoleni C na 5 let, v tomto období nemusíte platit zdravotní pojištěni ..nejlepe Vám poradí na Vašem kantonálním migračním urade, každý kanton ma jine podmínky a letos se, bohužel kvůli Covidu, spousta věci změnila ..krasny den

  7. Dobry večer,
    moc dekuji za užitečné informace. Chtěla jsem se zeptat. Můj snoubenec je Cech žije tady již 8 let. Já mam Polskou národnost i občanství . Já jsem za nim přijela před 3 měsíci .Bohužel se mi doposud kvůli covid neporadilo najit zaměstnaní ve svém oboru. Už to bude opravdu třetí měsíc co jsem doma. Přítel mé chce přihlásit na byt na uradí.
    1. Existuje na to nějaký formulář a potřebuji ještě něco , kromě jeho prohlášeni , jeho povoleni pracovního a dokladu? Jde mi o to , ze abych vůbec mohla jít někde kvůli prací tak bych mela mít už to pracovní povoleni nebo stačí potvrzeni o přihlášeni?
    2.Maji snoubenci nějaké jiné podmínky . My čekáme na termín kdy budeme moc uskutečnit sňatek v Češku.
    3.Jak dlouho se ceká na jednotlivé povoleni , potvrzeni?

    byla bych Vám velmi vděčná kdyby mi to bylo trochu vice objasněno
    Občas se ve všech těch povoleních a potvrzeních dost ztrácím

    1. Dobry den, snoubenec muže udělat to, ze s Vámi zajde na urad, na Gemeinde – obecní urad v miste bydliště, a pozada o povoleni k pobytu pro vas, s Tim ze se za vas finančně zaručí a da vám i nájemní smlouvu nebo pronajímatel bytu potvrzeni, ze souhlasi, ze u nej muzete bydlet – byt musí byt dostatečně velký a někdy je to i zmíněno v nájemní smlouva, kolik lidi tam smí bydlet .. přitel musí dokázat, ze si to muže finančně dovolit …tz. ze ma dostatek financi vas nejen živit a satit, ale ze zvládne platit Vase zdravotní pojištěni atd.. jak dlouho to trvá nelze rici, zalezi na kantonu a na tom, jak rychle jich dodate vše, co budou potřebovat .. na povoleni k pobytu a práci na zaklade nájemní a Pracovni smlouvy – tedy standardní postup, se cena týden az mesic – v normálním pripade .. velmi fakt zalezi, kde si o to zadáte a Jake mají interní požadavky …hezky den ..Sarka

      1. Dobry den, pidepdala jsem pravovni smlouvu u svycarske firmy – budu pro ni pravovat v leteckem prumyslu- ve svycarsku bydlet nehodlam, povaha me prave mi bude u ožnovst travit vzdy -4 dni (+\- ) v čechach – ty 2 pracovni tydny me budou vysilat i mimo svycarsko – ubytovani v hotelich, mam 2 děti a ted řesím jak to vytesit se zdravotnim pojistenim- kdyz chci cerpat péči v čechach kde budu vetsinu casu – a mé děti zustavaji tady. Dekuji

        1. Dobry den, snažila jsem se prolouskat těmi zrejme nechtěnými překlepy…. doporučuji tuhle vaši strategii oznámit předem zaměstnavateli, jelikož on bude zadat o vase pracovni povoleni – povoleni k pobytu a k práci , řekněte předem, ze chcete povoleni G jako Pendler… pokud vám emigracní Urad da povoleni L nebo B, jste povina platit zdravotní pojištěni zde .. take lze si udělat takové zdravotní pojištěni ve Svycarsku, které vám umožní ošetřovaní v Česku anebo potom v Cenu na vlastni náklady, pro povoleni G jako pendler mate možnost vybrat si zemi, v které se platí zdravotní pojištěni, ale Česko nesousedí se Švýcarskem, tak se to složité dokazuje, ze opravdu každý týden odjíždíte, musíte každý týden opustit zem… všechno souvisí s druhem pracovního povoleni …ja si jen nejsem jista, jak je to u děti, jestli i proste, ze jsou v Česku nemusíte platit za ne tady.. ale nejsem odborník na zdravotní pojištěni … doporučuji ještě podat dotaz v některé krajanské Facebook-ve skupina, tak jsou odbornici na tato témama a lide ze stejnými zkušenostmi – Žijeme ve Svycarsku d- doporučuji … krasny zbytek dne a hodne stesti ve Svycarsku

  8. Dobrý den, jsem studentem čtvrtého ročníku zubního lékařství v Brně. Už ve 12 letech jsem se zamiloval do Švýcarska a proto bych chtěl za rok po škole odejit pracovat jako zubní lékař do Bernu. Chtěl jsem se vás zeptat, jestli nevíte, jaké podmínky je potřeba splnit a také jaké podmínky zde má zubní lékař. Moc děkuji za vaše odpovědi a přeji hezký den.

    1. Dobry den, dekuji za dotaz … začnete tim, ze si začnete dávat dohromady všechny papíry a doklady pro uznáni diplomu, coz děla SRK Bern, Svycarsky Červený Kriz …hledejte Annerkenung … to je krok číslo jedna … jinak na našich FB skupinách mame par lékařů a i jednu zubni hygienicků na volné noze, takže se nebojte položit dotaz tam … Skupiny Žijeme ve Švýcarsku a Podnikame ve Švýcarsku. Hezky den a hodne úspěchu

  9. Dobrý den,

    rád bych se zeptal, jak je to s přihlášením auta na českých značkách. Mám nově povolení B (od konce března) a vím, že do roka a do dne musím vyměnit český řidičák za švýcarský a zároveň přehlásit auto. Jak je to s importem auta, které již vlastním? Ten formulář 18.44 je celkem zmatený a o dopravním prostředku se v něm píše hodně podivně, tak se chci zeptat, jak to vlastně funguje? V jakém okamžiku vlastně ten formulář vyplňuji, protože rok je dlouhá doba a řidičák mám v plánu řešit až na začátku příštího roku. A jaké poplatky se pak vlastně platí (a v jaké cca výši)?

    Předem děkuji a přeji krásný den.

    1. Dobry den, proces přepisů auta je celkem jednoduchý, musíte projít technickou kontrolou MFK ve Svycarsku, pokud nemate auto jako součást stehovaní, tak z nej zaplatíte clo a DPH, to vypocitaji na hranicích, třeba me to dělali na hranicích v St.Margrethen, mají na to tabulky … na tu technickou se musíte přihlásit, švýcarské značky dostanete tehdy, když budete mít uzavřenou pojistku na auto … me to všechno trvalo pul dne, ale je pravda, ze jsem proste zavezla auto do CH servisu, kde mi ho na technickou připravili, i to tam odvezli, mezitím se vyřadila pojistka a předtím jsem s Tim sjela na ty hranice … clila jsme tenkrát Nissana Quesqai , který byl tenkrát starý 4 roky a vyšlo to na cca 770 franku, je to podle značky obsahu atd…takze se to nedá tak rict… pak se platí ještě silniční dam, to je taky v každém kantonu jinak… ten Nissan stal v kantonu SG myslím 480 roce, v AR řžé a nejlevnejsi myslím byl v kantonu TG, ale uz si to opravdu moc nepamatuju …takze doporučuje si ten rok, co tu budete, hledat nejaly autoservis, který se pak o to všechno postará … pokud mate auto jako součást stehovaní, tak se clo ani DPH neplatí … hezky večer Sarka

  10. Dobry den Sarko, moc dekuji za super clanek. Jiz ponekolikate jsem se k nemu vratil a jiz nekolikrat mi pomohl – napr. s nalezenim mobilniho operatora pro moji rodinu (COOP)…

    Ted resim auto – pristehoval jsem se v lednu 2021 a tak doba na prechod na svycarske znacky se krati. Chtel jsem se Vas zeptat – v clanku pisete o formulari 15.20, ze diky nemu mohu ponechat ceskou SPZ jeste jeden rok. Mate tim na mysli, ze ke stavajicim 12 mesicum mohu jeste 1 rok pridat a nebo tim myslite onech 12 mesicu od nastehovani?

    Auto se chystam do cca 6 mesicu prodat a tak mi pripada zbytecne ho pracne prevadet na CH znacky a pak mit komplikaci s prodejem v CZ.. Samozrejme, pokud se ukaze, ze zadna vyjimka na prodlouzeni neexistuje, potom auto budu muset prihlasit….a nebo reexportovat zpet do CZ a tam ho ponechat, dokud neprodam.

    Dekuji, s pozdravem
    Jirka D

    1. Dobry den Jirko, to me velmi tesi, ze vam tento clanek povaha, dle mého názoru uz by potrebovbal zaktualizovat.
      Ano, udělejte to tak s autem, Ted jsem se divala, ten formulář není 15.20, ale 15.30, asi tam mam chybu. Nicméně jde to dohledat vygooglit přesně když zadavate to cislo formuláře.
      Z vlastni zkušenosti řeknu: sami mi ho nabídli na hranicích Diepolsau – Hohenems, když jsem rok na to clila na hranicích St.Margrethen, což je jen o par kilometru dal, ptali se me, kde jsem k tomu prisla, ze je to neplatné, kazdopadne to akceptovali, rok uz stejně ubehnul.
      Když jsem si to na váš popud dnes ráno googlila, tak je to v te vyhlášce výjimka pro studenty nebo pro lidi, co mají bydliště mimo CH.. a jelikož clovek muže mit vice trvalých bydlist, tak kdyby prudili, zadejte českou adresu. Díky za důvěru a dejte vedet, jak to dopadlo. Sarka

  11. Dobrý den,
    jako všichni Vám děkuji za cenné informace. Doufám, že nevadí, když píšu komentář k téměř 3 roky starému článku 🙂 Nicméně je pro mě nyní stěhování do Švýcarska aktuální. Chtěla jsem se zeptat na seznam věcí ke stěhování, protože jsem nikde nenašla více informací – musí být nějak úředně potvrzen/mít nějakou speciální formu? Musím s ním na hranicích zastavovat a někam ho nést ukázat nebo by měl sloužit jen “pro jistotu”, kdyby nás celníci s dodávkou plnou věcí zastavili?
    *ještě jedna doplňující otázka, mimo toto téma. Nevím, za jak dlouho by se mi podařilo najít práci v mém oboru, jelikož nejdříve musím velmi velmi pilovat němčinu a bojím se, abych nějakou práci vůbec sehnala. Často ale nacházím doporučení typu – hlídání dětí, hlídání zvířat,… Nevíte, jaký typ smlouvy se na to vztahuje, aby práce neprobíhala na černo? A zda tyto firmy/zprostředkovatelé mohou nějak pomoc s povolením k pobytu a práci?
    Moc děkuji, Klára

    1. Dobry den Klari, díky moc za pochvalu, no je rok 2022 a myslela jsem na to, ten článek napsat znova, ja ho ale občas aktualizuji :-).. ten odkaz na seznam věci je v článku uveden v odstavci auto – seznam věci …jinak vám ho dam ještě SEM TADY je link tam si ho můžete stáhnout a je dobře na hranicích zastavit a ukázat ho, potom mate 6 měsíců na to uvedeno položky přestěhovat .. ono se to opravdu vyplatí třeba kvůli autu ..
      Co se tyce dotazu na práci, takto funguje tak, ze ta rodina nebo organizace vám da Pracovni smlouvu, oni jsou potom Asi zaměstnavatele, jestli i pomůžou s pracovním povolením, je jejich volba. Ale jakmile budete mit Pracovni smlouvu v ruce, tak spolu s nájemní smlouvou od bytu ji zanesete na obecní Urad v místně bydliště a to jsou vlastně podklady pro získání pracovního povoleni. Dost dulezote je asi zmínit, ze ve švýcarských inzerátech na práci se neuvádí plat, ale pensum, tedy Pracovni uvazek v %, dbejte na to, aby Vám svazek stačil na pokryti životních nakladu, jinak vám to povoleni nedají… těch pracovních smluv můžete mit i několik, ale pro povoleni, které pak platí na cokoli, je dobře mit Pracovni smlouvu na 100%.. možná ze zacatku je dobře jít pres nějakou agenturu, ta tohle papirovani i dostatek práce zaridi, ale upřímně žádnou seznam, ale nejsem z oboru .. jinak v gastruly je volných míst dostatek 🙂 .. mějte se a hodne štěstí . Sarka

  12. dobry den
    mam dotaz ohledně vydělaných peněz ve Švýcarsku. pokud budu pracovat ve Švýcarsku a platim daně a vše okolo a trvalý pobyt mám v čr budou mi vracet daně v čr nebo budu ještě neco odvadět? dekuji za odpověd

    1. Dobry den, pokud budete pracovat ve Svycarsku, budete mit nějaké Pracovni povoleni, pokud to bude L nebo B, Vase daňová residence bude ve Svycarsku. S každým druhem povoleni i Meldeverfahren, Vám budou dane odečítaný z platu, je to dan z příjmů. Žádné vraceni v Česku. Vraci se pouze DPH pri nákupu zboží. Pokud budete i nadále vydělávat v Česku jako živnostník, budete danit ve Svycarsku a česky příjem z OSVC činnosti bude bran jako vedlejší příjem. Trvalých pobytu můžete mit, kolik chcete, důležitá je daňová rezidence. Hezky den Sarka

      1. Dobry den,neviem ci som to pochopil spravne….pracujem tu v CH dva mesiace cez agenturu v stavebnictve a chystam sa tu byt dokonca roka…to co som tento rok zarobil ako zivnostnik/sro na slovensku musim zdanit tiez vo svajciarsku?

        1. Dobry den, nejsem ucetni, ale mam pocit, ze tu cast, co jste vydelal na Slovensku zdanite tam a zbytek mate zdaneny ve Svycarsku, ale nejsem si jista, jelikoz pry v Cesku je to jinak nez Slovensku. Poptejte se ucetniho na Slovensku, urcite bude vedet.

  13. Dobrý den ,
    Bezvadný článek
    Dáváte lidem opravdu užitečné informace ohledně života ve Švýcarsku, za to Vám patří obrovské díky , a poklona až na zem .😉
    Jako většina i já mám jednu otázku. Ve vašem článku se zmiňujete o pracovním povoleni “G” .
    Doslovně píšete
    ” Nevýhoda – daně. Daní se v obou zemích. A povinnost pravidelně týdně opouštět zemi. Kantonálně se podmínky mohou lišit.”
    Já mám povoleni “G” dvanáct roků ,a když jsme to na začátku řešil ,tak mi bylo řečeno, že je zakázané dvojité zdanění příjmů. Pojištění a veškeré poplatky jako je ” AHV, IV ,EO ,BVG
    ALV , QUELLENSTEUERABZUG” a mnoho dalších ,platím ve Švýcarsku.
    Dělám něco špatně? Opravdu jsem si do teď myslel že mám vše v pořádku.
    Děkuji
    S přáním hezkého dne Petr

    1. Dobry večer Petre, delata všechno správně a podle toho, co říkáte, zřejmě jste za hranicemi v Německu nebo Francii, Nemam pravdu? Ja mam totiž soustu kolegyn v práci, co bydli v Rakousku a tam musí nebo dodanovat i tam, ale je dost možné, ze je to pouze Rakousko, každý stat to ma jinak .. ale kdyžtak me i opravte nebo se nebo změnilo ..

  14. Dobry den.
    bezvadne rady, nic podobne informativniho jsem nenasla.
    K 1.12.22 jsem se po 52 letech odhlasila ze Svycarska. Jak postupovat pri stehovani do CZ. Deklarovat
    veci na formularich a ty se musi nekde predem nechat
    schvalit ? Jdna se o transit pres Nemecko. Jaka je lhuta pro prestehovani veci. Druhy problem je moje auto,rocnik 2013. Dan,clo,lhuta. Dekuji Helena

    1. Dobry den Heleno, díky za dotaz, bohužel, píšeme zde pouze o tom, co umíme, zname, mame osobni zkušenost .. se stěhováním zpátky do Česka bohužel žádnou zkušenost nemáme.. Ale na Facebooku často nabízí stěhování pan Peter Kovač a ten tyhle postupy dobře zna, zkuste kontaktovat jeho, třeba poradí i bez toho, aniž by si člověk musel bookovat jeho služby .. krásný den Sarka

  15. Dobrý den.
    Momentálně pracuju v Česku jako ajťák. V případě, že bych chtěl začít pracovat pro Švýcarskou firmu, co vše by bylo potřeba, pokud bych chtěl pracovat na remote (díkybohu to IT umožňuje) – tzn. zůstal bych v Česku?
    Dá se i v takovém případě počítat s plnohodnotnou Švýcarskou mzdou i přesto, že v Česku jsou značně nižší náklady na žití? Jak by něco takového vůbec mohlo proběhnout a co bych musel udělat mimo hledání práce na Švycarských stránkách?

    1. Dobry den Martine, to záležitost na interních podmínkách firmy, v době covidu se psalo v novinách, ze homeoffice jedine ze země pracoviště, tedy Svycarska, ze zkušenosti a takového toho slyšení od kamarádů, to jde .. mzda se odvíjí od Pracovni smlouvy a jelikož potřebujete povoleni k prací a pobytu, které bude vydán na zaklade Asi Pracovni smlouvy, nic jiného než Svycarska mzda to byt nemůže, jelikož to migrační Urad kontroluje .. snad jsem Vám aspoň trosku pomohla. Hezky den Sarka

  16. Dobrý den,

    chtěla bych se zeptat, zda kdybych se přestěhovala do francouzsky mluvící části ve Švýcarsku, musela bych umět i německy (případně na jaké úrovni) nebo by mi stačila pouze francouzština? Jde mi o trvalý pobyt a celkový život v této části.
    Pokud je tato informace vložena výše ve článku, omlouvám se za znovu opakující se dotaz.

    Děkuji
    Sabina

  17. Dobry Den
    1.1.2024 sa chystam stahovat do Baden.
    pracu, ubytovanie uz mam aj zaregistrovane na Geminde, atd.
    skor stale rozmyslam ohladne prevozu osobnych veci
    urobil som si zoznam a vypisal tlacivo pre colnicu zial neviem ci tam niekto
    v danny cas a miesto Lustenau vobec bude kdo to mam dat potvrdit.
    dalsie vec je ze moj plan je ze auto sice uvadzam ale moj plan je do roku urcite kupit auto na CH znackach.
    cize otazka znie: tlaciva ohladne prevozu veci sa potvrdzuje priamo na colnici -Lustenau.
    ake tlacivo potrebujem pre auto s ktorym budem este takto obcasne chodit do a z ch. (max. do 1roku).
    dakujem velmi pekne

    1. Dobry den Michale, omlouvám se za pozdní odpověď. Tlacivo pro celnici myslíte ten formulář Übersiedlungsgut? Není tam místo i na auto, ja myslela, ze jo. Na celnici v Lustenau je porad někdo, den i noc, určitě Vám tam razítko daji, když si řekněte. Napište si tam i to auto, plan na koupi nového je super, ale člověk nikdy nevi a muže se to hodit. Hodne štěstí v nove životní etapě a krásný novy rok. Sarka

  18. Dobrý den,
    skvělý příspěvek.
    Jak je to s prací pouze na 4 měsíce?
    A jak s cestováním se psem? Je nějaký problém, nebo co je potřeba splňovat. To že je potřeba mít všechna očkování pro pejska je mi jasné, spíš se ptám na ostatní co by mohlo být potřeba.

    Jaký je slušná mzda pro člověka s angličtinou a francouzštinou na 43,5 hodin týdně v gastronomii? Mám víc jak 10 let zkušenosti.

    Děkuji
    Petra

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *