desatero o svycarsku

Začátečnické desatero – první kroky a povinnosti ve Švýcarsku

Jak získat povolení, jaká banka je nejlepší, který mobilní operátor, co odpadky ..
Začátečnické desatero – nejdůležitější první kroky pro spokojený život ve Švýcarsku.

Švýcarsko není zemí EU. K dlouhodobému pobytu a k práci je nutné povolení. Švýcarskou federaci tvoří 26 kantonů, mluví se čtyčmi úředními jazyky: němčina, francouzština, italština, rétorománština. Ale při telefonování na úřady máte výběr jen ze tří. Hlavní město je Bern a platí se švýcarským frankem.
Co platí v jednom kantonu, nemusí platit v jiném. V každém je jíná daňová sazba, jiné předpisy, jiná politika.

Povolení k pobytu a práci

Povolení vydává migrační úřad na základě pracovní a nájemní smlouvy. Tyto dokumenty jsou na migrační úřad zaslány prostřednictvím obecního úřadu – Gemeinde, kde jste si právě zajistili bydlení nebo našli práci s ubytováním, prostě tam, kde bydlíte. Jste povinni se tam nahlásit do 14 dní po příjezdu. Pouze o krátkodobé povolení Meldeverfahren žádá přímo zaměstnavatel online.

Druhy povolení

 • Meldeverfahren – ohlašovací povinnost zaměstnavatele migračnímu úřadu. Tohle povolení je na 90 dní v kalendářním roce, vztahuje se na konkrétní místo a konkrétního zaměstnavatele. Vyřizuje jej zaměstnavatel online, potvrzení přijde elektronicky do 24 hodin. Je to jen jeden papír A4, kde je jméno, místo působení a doba platnosti. Je dobrý mít jej u sebe. Jeho výhoda je, že nemusíte mít švýcarskou zdravotní pojistku a fungujete na kartičku EU zdravotní pojišťovny. Spousta lidí kolikrát ani neví, že ho má, proto často desinformuje na FB skupinách, že na 3 měsíce žádné povolení není potřeba. JE!
  K tomuhle druhu pobytu určitě doporučuju cestovní pojištění. Člověk nikdy neví, kde si vyvrtne kotník.
 • povolení L, B jsou na období 1-5 let. Dobu platnosti určí migrační úřad na základě kvót, svých kantonálních předpisů a požadavků. Nelze to nijak moc ovlivnit. Na obecním úřadě – Gemeinde, kde podklady odevzdáte, posléze na písemné vyzvání povolení vyzvednete, nastane chvilka překvapení, loterie, jaké to asi bude. Každopádně za to zaplatíte kolem 80 franků. Budete to taková průkazka, které si říká Ausländerausweiss. Je v ní většinou napsáno, že platí pro celé Švýcarsko k pobytu i k práci, doba platnosti a máte tam i fotku
 • povolení C, F, N, S jsou v téhle chvíli pro začátečníky ze zemí EU irelevantní, stejně jako získání švýcarského pasu

Nejlepší je dostat B na 5 let.

Pro pravidelně dojíždějící, s trvalým bydlištěm za hranicemi, je povolení G – od slova Grenzgänger. Jeho výhoda spočívá v možnosti vlastního výběru, v které zemi se nechat zdravotně pojistit, možnost nechat si auto na původních značkách. Nevýhoda – daně. Daní se v obou zemích. A povinnost pravidelně týdně opouštět zemi. Kantonálně se podmínky mohou lišit.

Bydlení

Bydlení se hledá hůř než práce. Pokud přijíždíte za prací, mějte zajištěné bydlení. Spát v autě je zakázané. Ubytování hlavně takové, kde pronajímatel poskytne a povolí se přihlásit, mít schránku a adresu.
Je jedno, jestli je to sdílené společné bydlení, takzvané WG ( vééééégééé  od slova Wohngemeinschaft ), hotel pro montéry nebo samostatný byt, dům. Bydlení lze pronajmout i bez pracovního povolení, ale musíte mít peníze – na kauci a minimálně na nájem na rok dopředu. Všechno je o lidech a o domluvě.
Byty se pronajímají bez nábytku, bez internetu, někde není dovoleno vlastnit pračku. Zařízené a kompletně vybavené apartmány jsou samozřejmě na trhu taky, ale je to trošku jiná cenová kategorie. V neděli a denně po 22.00 hodině se nesmí prát, vysávat, vrtat a prý i splachovat 🙂
Kde a jak hledat byty ve Švýcarsku jsme psali tady.

Práce

Hledání a nabídky práce mají všude na světe stejný postup.
Volné pracovní místo. Zaslat životopis, motivační dopis ( Bewerbung ) a reference od předchozích zaměstnavatelů. Pohovor, zkušební den – Probetag, podpis smlouvy, zkušební doba, výpovědní lhůta. I pro rodilé ve Švýcarsku je naprosto normální pracovat pod pracovní agenturou. Je to o svobodě a náladě, je to životní styl. Není to žádná ostuda. Hledejte práci přímo u švýcarských firem nebo u švýcarských personálních agentur.
Pro získání práce bývá dost klíčový pohovor – Bewerbungsgespräch. Připravte se na něj pomocí aplikace: Job interwiew

Telefon, internet a televize

Většina operátorů poskytuje balíčky – internet, paušál na mobil, televize, pevná linka.
Je těžké říct, který je lepší a který horší. Jeden má slabší signál tam, druhý tam, všichni mají každý měsíc jinou akci a něco jiného v nabídce. Všichni operátoři nabízejí prepaid simkarty a datové karty. Na paušál se stejným číslem lze přejít vždy, stejně jako změna operátora s možností si ponechat původní telefonní číslo.
Pro začátečníky je dobrá dobíjecí karta od Yallo. Na paušál poskytují i laciné hovory do Česka a na Slovensko.

Hlavní velcí operátoři jsou: Swisscom, Sunrise, Salt
Monentálně nejvýhodnější akce na mobil a internet nabízí Wingo.

Levné dobíjecí simkarty poskytuje i: Yallo, Mbudget, Coop mobile, Lycamobile

Televizní příjem zajišťují buď lokální kabelové televize nebo telefonní operátoři.
Pro sledování českých a slovenských pořadů na vlastní TV je nejlepší vlastnit chytrou televizi – SmartTV – a stáhnout si aplikaci poskytovatele internetové televize, kterých je několik. Podrobněji o televizích ZDE. Většina z nás používá Lepší TV.

Banka – bankovní účet

Z vlastní 11i leté zkušenosti s osobními i firemními účty doporučuji banky: Kantonální, UBS a Raiffeisen.
Jste-li internetový nákupčí a zvyklí mít kartu nejen do bankomatu, do obchodu, ale hlavně na platby na internetu, budete překvapení, že to tu není standartní & základní karta jako v Česku. Pokud nebudete mít příjmy nad 7 tisích franků měsíčně, zařídí vám banka kartu pro platby přes internet na dobíjení – PREPAID a to u externí společnosti.
Psali jsme o tom tady.

Nedoporučuji Postfinance. Na FB skupinách někteří nechápou proč, jsou s ní spokojení, dokážou se kvůli tomu hodiny hádat. Byla by to dlouhá debata na dlouhý lokte a každý má svoji pravdu a svoje nároky. Za mě prostě NE.

Zdravotní pojištění

Při získání povolení L nebo B jste povinni být pojištěni u švýcarské zdravotní pojišťovny. Je zakázano být pojištěn ve dvou zemích. Zdravotni pojištění je nutné zařídít do 3 měsíců ode dne udělení pracovního povolení. Platit se ale musí od prvního dne, takže čím později pojistku uzavřete, tím víc budete platit pozpátku. Zdravotní pojištění neplatí zaměstnavatel, nemá nic společného s výškou platu. Jeho měsíční výška – Prämien – se určuje podle pohlaví, bydliště, věku, připojištění, prošlých chorobách apod. Rodiče platí pojistku i za své děti do věku 18i let nebo do té doby než dostudují. Průměrná částka na dospělou osobu se měsíčně pohybuje okolo 300 franků.

Na internetu je spousta online kalkulaček a srovnávačů. Stačí jen poslat poptávku o nabídku. Ve Švýcarsku operuje několik desítek zdravotních pojišťoven. Základní pojištění – Grundversicherung nekryje zubaře ani výjezd sanitky, na to musíte být připojištěni. V Česku se používají sanitky místo taxíku, ve Švýcarsku taxíky místo sanitky. Výjezd sanitky stojí od 800 franků, přes 4 ulice vyjde i na 1200.
Franchise znamená spoluúčast.
Kolik vás to bude stát zjistíte tady: počítadlo zdravotního pojištění, Familien Plus – pojištění pro rodiny s dětmi může zasáhnout do rozpočtu až tisícovkou měsíčně.
Pro jedince s jazykovou bariérou doporučuji obrátit se na krajany v oboru pracujích a poměrů znalých: Denisa Berco nebo Oldřich Beck.

Auto a řidičák

Značky a řidičský průkaz jste povinni vyměnit do jednoho roku. Vyměnit řidičák je jednoduché a vyjde to na 80 – 220 franků, podle kantonu. Auto je dobré mít napsané na seznamu věcí při stěhování, vyhnete se tak platbě cla a dph. Aby bylo auto součástí stěhování, musíte ho vlastnit 6 měsíců před příjezdem do CH. Věci ze seznamu můžete převážet postupně do 12 měsíců.

Existuje povolení – formulář 15.20, který lze vyzvednout na hranicích a za polatek 25 franků vám povolí nechat si české/slovenské značky ještě jeden rok. 

Každý ať si dělá, co chce. Mně dost vadilo, že na českých značkách mě pořád stavěli, kontrolovali jak zločince, neměli mě rádi na Gemeinde, dokonce mi kvůli tomu odmítli dát povolení k podnikání, sousedi měli pořád nějaký připomínky. No jo ničila jsem jim ovzduší, cesty a neplatila silniční daň.

Životní náklady

Jaké budete mít životní náklady lze předem dost těžko odhadnout. Nevím, zda jste sám nebo rodina, zda máte auto, jestli kouříte, jestli jste vegetarián, jestli vaříte doma nebo jíte po restauracích, jestli si jako dáma necháváte vlasy každý měsíc upravit v kadeřnictví, jaké máte koníčky atd.

 • bydleni: kauce 2-3 nájmy, nájem, každý člen rodiny by měl mít svůj pokoj, čtyřčlenou rodinu do garsonky nedostanete, průměrná cena nájmu 1 500 měsíčně
 • koncesionářské poplatky 365,- ročně
 • parkování 30 – 250 měsíčně
 • silniční daň 200 – 600 ročně
 • zdravotní pojištění – cca 300 měsíčně
 • pojištění domácnosti cca 200 chf ročně
 • telefon, televize, internet balíček cca 120 měsíčně
 • odpadky 
 • jidlo, pití, benzín, kadeřník, nehty …. jídlo a služby jsou drahé, nejdražší je maso, návštěva kadeřníka barva střih cca 200 chf, nehty 100 chf, krabička cigaret 8 chf

Nákupy v Rakousku, Německu, Francii

Nevím, jak to mají daleko obyvatelé Ženevy nebo Bazileje do Francie, my na německo – rakouské straně to máme vzdušnou čarou velice blízko, ale ve skutečnosti takový nákupní výlet vyjde na celý den a to časem přestane bavit. Pravda je, že v okolním zemích je vše levnější.

 • je přesně dané, kolik čeho můžete za jeden den na osobu převézt
 • za nákup jakéhokoli zboží pro osobní spotřebu v hodnotě od 75 do 300 eur si můžete nechat vrátit DPH ( rozdíl mezi DPH : 21% minus 8% ), nad 300 euro taky, ale bude připočteno clo. Všechny pohraniční obchody umí vystavit exportní papíry
celni predpisy svycarsko

Odpadky

Tam, kde budete bydlet, tedy na Gemeinde – obecním úřadě, dostanete uvítací balíček, který bude mimo jiného obsahovat Abfallkalendar – kalendář, kde je rozepsáno kdy a co.

Vesměs platí, že platba za odpad se hradí formou nákupu speciálních pytlů nebo známky – samolepkou, který na obyčejný pytel nalepíte. Takový placený pytel vyjde na 1-2 franky/ kus, kupuje se po 5 -10 kusech.  Odpad se třídí, ono to člověka hlavně naučí a donutí při ceně pytlů nebo známek za 3,- za kus na 60l.
Kartony zvlášť, poskládat. Noviny zvlášť, poskládat do úhledného balíku jako když se ráno do trafik naváží čerstvý denní tisk. Plast se dá vyhodit do kontejnerů v sámoškách – gratis !!  Odpadkový kalendář prozradí, kdy bude svoz. Zapomeňte na kontejnery jako v Česku – na plast, na papír, na sklo, bio u každého domu. Odpadky jsou drahé a ještě dražší je nenalepit známku nebo dát do pytlu něco, co tam nemá být. To naběhne odpadkový detektiv a bude tak dlouho hledat viníka, dokud nezjistí, komu poslat pokutu minimálně za 100 franků.

Auto odpadkového detektiva, zaměstnanec města St.Gallen

BONUS – měli byste vědět a může se hodit

Aplikace do mobilů

Zajímavosti

 • na dálnici se jezdí max.120 a pokuty za rychlou jízdu jsou dražší než dovolená v Dubaji
 • v rádiu nikdy neuslyšíte, že na nějaké silnici je radar, upozorňovat na radary, i jen třeba přes whatssapp skupinu, je za pokutu až 800 franků
 • nejsou tu povoleny sázkové kanceláře ani automaty, pouze v Casinu, prostituce je legální
 • určitě mějte peníze do začátku nebo aspoň Twisto, který za vás umí převzít platbu složenek v Česku
 • plat se uvádí v brutto – hrubého, netto – čistého je cca minus 20%
 • nezalekněte se cen za vlak, jde to i levněji
 • voda v kašnách je pitná, je to ta stejná, co teče z kohoutku
 • jsou tu parádní sekáče, kde mají úplně všechno a říká se jim Brocki
 • krásná je komunikace s úřady, mají rádi spolupráci, dobrou vůli a emailovou konverzaci
 • nádhera je odhlašovat auto, to se značky prostě odevzdají na poště
 • dobře a jednoduše se tu podniká
 • na poště vám dají vybrat, jestli chete dopis poslat pomalu nebo rychle, A post nebo B post
 • jsou tu jiné zásuvky

Švýcarským sekáčům se říká BrockiMají tam úplně všechno a jsou na každým krokuNěkteré kousky jsou ještě nové, nevybalené nebo hodně cenné Kdo nemá rád Brocki, ať hodí kamenem …

Gepostet von Švýcarská Drbna / Swiss Gossiper am Montag, 24. Juni 2019

Tak všechno nejlepší a ať se daří !

8 názorů na “Začátečnické desatero – první kroky a povinnosti ve Švýcarsku”

 1. Kristýna Sedláčková

  Děkuju za skvělý článek, plánuju se stěhovat v dubnu 2020. Jedu za přítelem, co je Švýcar a práci nemám. Chtěla jsem se zeptat, máte zkušenost s povolením, kdy se za druhou osobu zaručí ten, který tam již žije?
  Tak to plánujeme s přítelem a práci si budu hledat až na místě.

  1. Ano, osobní zkušenost sice ne, ale jde to. Tak jak se píše v článku a všude pořád opakujeme, nejdůležitější je mít bydlení. Každý zaměstnavatel nebo jeho účetní umí zařídit pracovní povolení nebo aspoň dá takovou smlouvu, abyste ho dostala. Nájemní smlouva ve Vašem případě bude potvrzení od přítele, že u něj bydlíte, tkz. Loggiebestätigung. Já bych ale s okamžitým přihlašováním na emigračním počkala, protože jakmile se přihlásíte, budete muset Vy – nebo přítel – okamžitě začít platit zdravotní pojišťovnu a přítel bude muset dokazovat, že má finanční prostředky si Vás ” vydržovat ” .. to mi připadá zbytečný, když tu můžete být 3 měsíce jako turista a hledat si práci … to povolení a přihlášení až se něco najde už bude rychlovka…

 2. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to se stěhováním do Švýcarska na rok, když si s sebou budu brát i věci jako je elektrický klavír, kytara, vybavení do kuchyně a některé věci do zásoby na ten rok – když si např. vezmu 12 suchých šamponů a nějaké úklidové prostředky atd., abych to nemusela kupovat tam, bude na hranici nějaký problém? 😀 Máte někdo zkušenosti s levnou, ale spolehlivou stěhovací firmou? Děkuji moc. Dala jsem příspěvek i na Facebook do Vaší skupiny, abych měla víc tipů.

  1. Dobrý den, neměl by to být problém, věci jako klavír, kytara atd.. si určitě vypište do toho stěhovacího formuláře, co uvádím v článku. Úklidové prostředky možná taky, aby se na hranicích nedrželi za hlavu, oni to nemají moc rádi, když se bojkotuje jejich ekonomika a taky můžou mít podezření, že to máte k dalšímu prodeji, nacož se nevztahuje hranice 300 euro…Bohužel se stěhovací firmou neporadím, nevím, ale ve skupině mají lidi pár tipů. Jinak jak lidi radí malé hranice, tak to jsou přesně ty, na kterých se chytá víc, jelikož celníci moc dobře vědí, že je využívají pašeráci, skoro nikdy tam nikdo nestojí, ale stojí opodál nebo na kamerách a staví až do 15 km od hranic…lepší je mít seznam a vzít to oficiální cestou … a nezapoměńte na ty jiné zásuvky, redukci sice prodávají všude za 3-č franky, ale člověk, pokud je tu nový, neví hned, kde ji koupit …

 3. Dobrý den,
  děkuji za užitečný článek a mám dotaz. Budu se stěhovat za přítelem, který není Švýcar ale už rok tam pracuje. Naše situace je komplikovanější, v zkratce – práci si budu hledat až na místě a z důvodu pozdějšího stěhování na jiné místo než kam se původně stěhuji (přítel začne novou práci) budu moci začít pracovat až 4 měsíce po příjezdu. Chci se zeptat jak to funguje s tou 3-měsíční dobou pobytu bez povolení – kdo to kontroluje a jak a případně jestli když za tu dobu třeba vycestuji na týden ze země a vrátím se zpátky, mám znova ty 3 měsíce? Děkuji z odpověď

  1. Dobrý den, ze začátku se o nic strachovat nemusíte ani nepotřebujete žádné povoleni. Vy můžete být ve Švýcarsku 3 měsíce v roce jako turista.
   Jinak tyhle věci jsou kontrolovatelné několika způsoby: na hranicích jsou kamery, dá se vytrasovat pohyb mobilního telefonu, platební karty, IP adresa připojení k internetu … teď v době Covidu si švýcaři dávají záležet… Ale těch 90 turistických dní platí pro kalendářní rok, pokud pojedete na přelomu roku, délka se vám prodlouží ..

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *