Zdravotní pojištění si ve Švýcarsku platí každý sám

Zdravotní pojištění – Krankenkasse- ve Švýcarsku není strhávána z platu a taky se její výška od platu neodvíjí, jako třeba v Česku, na Slovensku nebo Rakousku. Zdravotní pojištění je povinné a každý si jej platí sám ze svého a to všichni, kdo mají delší povolení než je Meldeverfahren, tedy 90 dní v roce.
Ve Švýcarsku jsou k výběru desítky zdravotních pojišťoven.

Výška – suma – měsíční částky se odvíjí od pohlaví, věku, místa bydliště, prošlých chorobách a úrazech, speciálních doplňkových službách.

Při uzavírání pojistné smlouvy si určujete výšku franchise – spoluúčasti, čím vyšší, tím menší měsíční splátka. Je to suma, kterou než za rok vyčerpáte, platíte vše sami, i přesto, že platíte měsíčně a  povinně. Takže pokud je např. frančíza 2 500 franků, do této hodnoty platíte sami a až potom přebírá náklady zdravotní pojišťovna, kromě pevně dané 10% spoluúčasti. Roční frenčíza může být jen i 300 franků, ovšem stoupnou měsíční poplatky. Výhodné pro ty, co jsou často nemocni. Vše si můžete určit a vybrat při zakládání nebo změně pojišťovací smlouvy. Hezky přehledně to ukazuje druhé okno našeho srovnávače.

telme zdravotní pojištěni svycarsko

Než se kdekoli upíšete, pořádně si rozmyslete, co vše potřebujete a mějte na paměti, že:

 • i se základní pojistkou se vám bude v nemocnici líbit
 • existují 4 modely pojištění: Telmed, HMO, Hausartz, Tradidionell
 • za příplatek je možné vybírat si lékaře i nemocnice 
 • za příplatek můžete být ošetřováni na celém světě  …..
 • když onemocníte, nelze pojistka  změnit, při nemoci nebo úrazu vás nebude chtít jiná pojišťovna vzít
 • pojišťovny útočí každý rok od září do listopadu, abyste přešli k nim, ovšem nechají si zaslat všechny dokumnety a chorobopisy a někdy se k lepší nabídce nedopracujete
 • v základním pojištění nehradí výjezd sanitky nebo ošetření u zubaře
 • rodiče platí za své děti do 18 let věku

Srovnávač pojistek zde na webu.

Než pojistku uzavřete, prostudujte nejdříve srovnávač podle měsíční splátky a modelu. Poté si nechte zaslat nabídky. Na základě nabídek, které vám budou zaslány, buďte připraveni na konzultaci s pojišťovacím agentem. Vámi vybraná pojišťovna se s vámi spojí a domluví si termín schůzky pro uzavření smlouvy. Nebojte se jazykové bariéry. Pojišťovny zaměstnávají stovky agentů se širokou škálou jazykové vybavenosti. Nechte si poslat toho, kterému budete dobře rozumět.
Ptejte se ho na:

 • výpovědní lhůtu
 • nechte si vysvětlit všechny modely
  jakým způsobem probíhá platba za zákroky, zda napřed platíte sami nebo zda lékař zasílá účet rovnou pojišťovně
 • dávejte si pozor na připojištění, které vám budou nabízet, cestovní už můžete mít uzavřené jinde, rovnátka pro děti bývají ošidná …

  Pokud nevládnete jazykem, nechte si vše pořádně vysvětlit u krajanů, kteří se této práci věnují. Například  Denisa BercoOldřich Beck, nebo se pozeptejte v krajanských FB skupinách.

Pár tipů na generátory nabídek podle jazyka nebo zaměření

Samostatně připojistit lze a měsíční rozpočet o pár franků zatíží připojištění pro:

Formulář pro nezávaznou poptávku zdravotního pojištění

Sledujte nás a sdílejte

Za sdílení děkujeme

2 názory na “Zdravotní pojištění si ve Švýcarsku platí každý sám”

 1. Dobrý den , syn pracuje ve Švýcarsku , kde je zdravotně pojištěn . Můj dotaz je , co má udělat pro to aby mohl být ošetřen i v České republice u lékařky , která provozuje praxi pouze pod zdravotní pojišťovnou , nepřijímá platby soukromě.
  Jestli je možnost si zdravotní pojištění v ČR připlatit , nebo zda stačí vyřídit něco ve Švýcarsku , nějaký formulář , jak je to třeba v Německu ? Děkuji Marie

  1. Dobry den, a můj dotaz je, proc syn nevyužívá zdravotní ošetření ve Svycarsku?? Jinak některé zdravotní pojišťovny umožňují za příplatek běžná ošetření i v zahranici, bohužel pri tom poctu zdravotních pojišťoven zde, neznám jejich podmínky. Třeba je syn zrovna u takové, co tohle umožňuje, at se s nimi poradí .. Zda je možné v Česku platit dobrovolně pochybuji, dříve to slo, potom zase ne, ale opět, nejsem zaměstnanec české pojišťovny, nemohu Vám dat relevantní informace. Mrzi me, ze nemam lepší zprávy, dekuji za dotaz, krásný den ..

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *