meldeverfahren povoleni Svycarsko

Co je to povolení Meldeverfahren. Možnost pracovat v CH 90 dní v roce. Jeho výhody a nevýhody

Meldeverfahren je nejjednodušší a nejrychlejší proces získání povolení k práci ve Švýcarsku pro obyvatele EU. Na 90 dní v kalendářním roce nepotřebujete pracovní povolení, ale máte povinnost být nahlášen.

Vše se řeší online a přijmutí nebo zamítnutí žádosti přijde maximálně do 24 hodin.

Žádá o něj zaměstnavatel a to tak, že si na stránkách meweb.admin.ch  úřadu zřídí svůj profil, do kterého zadá údaje o svém budoucím zaměstnanci a vše odešle na migrační úřad. Systém ví, kterému kantonálnímu úředníkovi to má doručit, schvaluje se manuálně a pokud je vše v pořádku, zadavatel / zaměstnavatel dostane do 24 hodin na svůj email potrvzení / Meldebestätigung.

Žadatel zadává tyto údaje budoucího zaměstnance:

– jméno a příjmení
– datum narození
– zemi původu, bydliště
– funkci adosaženou úrovneň vzdělaní v dané profesi 
– začátek, konec a místo pracovního poměru

Žadatel je povinen přihlašovat 8 dní před zahájením pracovní smlouvy.

meldeverfahren povoleni Svycarsko

V praxi to vypadá takto:

Švýcarský hoteliér Karl Müller nabídnul práci Janě Novákové z České republiky, aby u něj v době prázdnin od 1. července do 30. srpna pracovala jako pokojská. Jana mu pošle své údaje, Karl nejpozději 22. června přes svůj profil na admin.ch zažádá o Janino povolení, které je hned po odeslání možné vytisknout, ale ještě není platné, jelikož není schválelé.
Do 24 hodin přijde Karlovi na email potvrzení, že Jana může k němu přijet pracovat, že je schváleno. Karl tento email nebo dokument Janě přepošle a ona si jej vytiskne a je povina při svém pracovním pobytu ve Švýcarsku ho mít neustále u sebe. Také se s ním v případě potřeby hned prokáže na hranicích.

Na potvrzení přihlášení je uvedeno její jméno a příjmení, datum narození, místo Karlova hotelu, kde bude pracovat a pokud je ve Švýcarsku pracovně poprvé, tak její nově vygenerované AHV číslo.

Na Karla ještě čeká přihlášení Jany na Quellensteueramtu a AHV, aby za ni mohl odvést daně a sociální poplatky. Karl je povinen odvést AHV v případě, že Jana u něj vydělá více jak 2100 franků.

Částka 2100 franků za rok je hranice, odkdy je povinné platit AHV. Pokud Jana vydělá méně ( v případech 2-3 denních pracovních smluv ), nemusí za Janu AHV odvádět, nicméně si musí od Jany nechat podepsat, že se Jana vědomě AHV za tohle období vzdává.

Doporučuji, nedělejte to, ať vám to AHV platí, každý odpracovaný den se počítá, ikdyby se ty dny měly střádat po měsícich v trvání 20 let, v důchodu je jak když najdete.

Výhody:

– rychlý proces
– nejste povinni přihlašovat se k zdravotnímu pojišťění ve Švýcarsku

Nevýhody:

– toto povolení je možné využít pouze 90 dní v kalendářním roce
– je omezeno a přiděleno pouze na pracovní pozici u konkrétního zaměstnavatele na konkrétním místě

V praxi: S Karlem se pohádáte a Josef z hotelu od vedle vám nabídne práci u něj. Karl musí povolení zrušit, Josef požádat o nové.

Systém automaticky počítá 90 dní.

V praxi: U Karla odpracujete 60 dní v létě, odjete domů, v říjnu vám zavolá, že má stánek na veletrhu, jestli nechcete přijet na 7 dní a pak na 30 dní v prosinci. Až bude žádat o povolení na prosinec, systém řekne STOP, Jana má k dispozici už jen 23 dní.

Risiko:

Zamítnutí z důvodu nového zákonu, který platí od 1.7.2018. V určitých oborech, gastronomie je tam také, musí zaměstnavatel svá volná místa nejprve hlásit na RAV – pracovní úřad a upřednostňováni jsou žadatelé o práci z pracovního úřadu.

Pokud vás chytnou bez nahlášení, zaplatíte pokutu vy i zaměstnavatel. Viděla jsem už pokuty u ošetřovatelek v rodině  za 400 franků, ale i u dívek v bordelu za 6 tisíc franků pro ně a 6 tisíc pro zaměstnavatele. Také hrozí vyhoštění, razítko do pasu a zákaz Švýcarska na 5 let.

V praxi: Eeee sorry Karle, nedáme ti povolení pro pokojskou Lenku, máme tady svých nezaměstnaných dost, nazaměstnanost v našem kantonu překročila 8%, nejde to …

Doporučení:

Určitě cestovní pojištění. Nikdy nevíte, kde si vyvrtnete kotník a s kartičkou VZP může být tahanice o zaplacení nákladů na ošetřování na dlouhé lokte. Nebo vám v autobuse někdo ukradne batoh s počítačem. Tyto pojistky se dnes dají uzavřít okamžitě online a stojí od 8,- korun na den. Vyplatí se to.

Zda jsou za vás odvedeny daně, ikdyž na výplatní pásce byly strženy, jentak nezjistíte. To je v kompetenci Karla. Jestli bylo uhrazeno AHV, jde zjistit online na adrese ZDE.
Pozor, vyúčtovává se až na konci roku, takže Karel má na platbu a přiznání čas, nemusí to tam být hned.

Doprava: letadlo, vlak, autobus. Letenky od 50 franků / 1000,- korun lze najít na Momondo nebo Pelikán. Regiojet jezdí na mnoho míst z Česka a Slovenska do Švýcarska od 800,- korun. Flixbus  ještě levněji. Pro fajnšmekry jezdí Nobless Line od 1 500,- korun.

Kteří zaměstnavatelé můžou žádat o online pracovní povolení “ Meldeverfahren “ pro své zaměstnance ?
Všichni – všichni legálně žijící a podnikající na území CH. Může to být podnikatel nebo firma, zprostředkovatelská agentura nebo i rodina.

O tohle povolení může požádat i firma ze sídlem v zemi EU, kromě Chorvatska, která dostane na území CH zakázku a vyšle na max. 90 dní v roce svoje zaměstnance. Pozor, ale jen ve vybraných oborech. Tohle je ten trik, který způsobuje spory na sociálních sítích, zda se v CH může pracovat na CZ / SK živnostenský list. Může, ale …. na tohle téma podrobněji ZDE.

Zdroj: sem.admin.ch

3 názory na “Co je to povolení Meldeverfahren. Možnost pracovat v CH 90 dní v roce. Jeho výhody a nevýhody”

  1. Hana Václavovičová

    Dobrý den, jsem češka,v polovině ledna tohoto roku jsem se vdala v Zurichu.Manžel je Švýcar v důchodu,já mám do důchodu 9 let,nepracuji.Socialni a zdráv.pojisteni platím v ČR.Co mám udělat pro to,abych zde mohla evt.zustat déle než turista 3 měsíce.Stracim se ve všem.Dekuji moc za odpověď,a krásný čas všem.Hanka

    1. Dobry den, vy zde mate manžela, vy můžete zůstat jak dlouho chcete. Předpokládám, ze manžel ma svycarsky pas .. povoleni dostanete na základě sloučení rodiny, zavolejte si na Gemeinde nebo migrační úřad.. potom budete platit zdravotní zde a odvody taky ( teda zřejmě manžel za vás ) ..krásný den

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.