cestujeme do Češka karanténa testy

Test, příjezdový formulář, karanténa – cestujeme do Česka

Jedeme na Vánoce do Česka. Ještě pořád je tu pandemie COVID-19.
Pro vstup na území České republiky pro cestující ze Švýcarska, pokud se nejedná o transit nebo neodkladnou 5i denní služební cestu, platí tato pravidla.

Povinnosti a pravidla

Před příjezdem vyplnit příjezdový formulář www.prijezdovyformular.cz
Ve formuláři uvedete adresu pobytu v Česku a tato informace putuje krajské hygienické stanici ( teda takhle to chápu ). Potom máte tři možnosti.

Test nebo karanténa

  1. Test si uděláte před odjezdem ve Švýcarsku, ale v den příjezdu nesmí být starší 72 hodin. Výsledek musíte předat elektronicky příslušné krajské hygienické stanici. Testují se i děti starší 5i let.
  2. Test si uděláte po příjezdu v ČR, ale musíte mít výsledek do 5 dnů a dodat ho opět elektronicky příslušné krajské hygienické stanici.
  3. Test si neuděláte vůbec a strávíte 10 dní v domácí karanténě. Na Švýcarsko se v této situaci pohlíží jako na stát EU, testy ze Švýcarska jsou akceptovány.

Testování ve Švýcarsku

Test na Covid-19 vyjde ve Švýcarsku okolo 140 – 220 franků. V lékárnách se lze otestovat levněji, to jsou ale tkz. Schnelltesty a ty akceptované nejsou. Otestovat se nechte u svého lékaře. Samozřejmě každé město má svá odběrová místa. Mějte na paměti, že všude je nutné se předem objednat.

V St.Gallen testuje klinika Stephanshorn ze stáje Hirslanden, na webu má online rezervační formulář, důvod vyberte Aufgrund einer Reise.
V Curychu také Hirslanden, zde rezervační online formulář.
Bern Inselspital a Hirslanden.
Kantonsspital URI testuje denně od 11.00 – 18.00 hod objednávat se lze od 9.00 telefonicky.

Výsledky testů jsou zasílány elektronicky. V tomto formátu informaci přepošlete krajské nebo okresní hygienické stanici v Česku.

Ve Švýcarsku se testuje i zdarma, pokud uvedte, že máte příznaky. Příznaky jsou: ztráta chuti, únava, bolesti hlavy, horečka …
POZOR: tento působ je před cestou do Česka velké riziko, jelikož vám i v případě negativního testu může být nařízena 10i denní karanténa. Karanténa ve Švýcarsku je velmi přísná. Domov nesmíte opustit ani na nejnutněší nákup nebo návštěvu lékaře pod pokutou do výše 10i tisíc franků.

Situace v Česku

Mějte na paměti, že v Česku je od 18.12.20 PES na stupni 4.
Nouzový stav na tomto stupni mimo jiné znamená, že je zakázán volný pohyb osob ( přesná definice tohoto výrazu je mi neznámá ), jsou uzavřené restaurace, bary, hotely, hrady, zámky a vnitřní sportoviště. Do 23.12.2020 platí zákaz vycházení v čase od 23.00 – 6.00 hod. Obchody a supermarkety budou zavřené od 24.12. – 26.12.2020. Situace se může každou chvíli změnit.
Na hranicích nejsou kontroly, ale jsou povoleny kontroly namátkové a pobytové. V dnešní trasparentní době, když se chce, tak lze vystrasovat všechno.

Po svátcích zpět do Švýcarska

S platností od 14.12.2020 vyřadilo Švýcarsko Českou republiku ze seznamu rizikových zemí s povinností 10i denní karantény po návratu. Seznam zemí se ale s nárůstem pozitivních případů v jednotlivých zemí mění a není dobré spoléhat se na 14i denní intervaly obnovy této listiny.
Hlídejte si listinu i v průběhu pobytu na www.bag.admin.ch

Doporučené odkazy pro pobyt v Česku:

Covid portál od Dominika Feriho www.covid.gov.cz, kde lze dohledat i výjimky pro vyplnění příjezdového formuláře a testu.
Seznam odběrových míst: koronavirus.mzcr.cz
Nákupy jídla s rozvozem do 2 hodin: www.rohlik.cz
Děkuji společnosti Noblessline za neustálý monitoring situace, stručný výtah opatření na svých sociálních sítích a možnost citace jejich textu.


Za sdílení děkujeme

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *