Povinná výměna řidičského průkazu ve Švýcarsku

Výměna českého nebo slovenského řidičského průkazu je povinná do jednoho roku od začátku povolení k pobytu ve Švýcarsku.
POZOR. Neplatí pro řidiče z povolání. Ti musí měnit okamžitě, nejlépe před.

Není to žádná velká věda, vyjde to plus minus 100 franků, vyběháte to během dopoledne a do 10 dní je vše ve doma. Váš původní poputuje zpět do rodné země a bude tam uschován, pokud byste se někdy vrátili.

Potřebujete tyhle věci :

– vyplněnou žádost
tu dostanete na Gemeinde / Obecním úřadě, na místním dopravním inspektorátu / Strassenverkehrsamt nebo si jej stáhněte z internetu podle svého kantonu. Formulář ke stažení pro kanton Bern ZDE

– na žádosti musí být razítko o bydlišti, zajděte na Gemeinde a oni vám to velmi rádi potvrdí,  mají rádi integrující se cizince a platiče silniční daně.

test zraku, razítko od optika nebo očního lékaře na žádost, pro ten je nejlíp zajít do optiky někde v nákupním centru, vyjde to tam jen 20 franků a je to na počkání. Nechoďte k očnímu lékaři, to může stát i 200  a nemusí to být tak rychle jak v optice.

– jednu pasovou fotografii

Vyplňte ve formuláři všechny potřebné údaje, dejte jej společně se svým CZ / SK řidičákem do obálky a pošlete na svůj příslušný Strassenverkehrsamt. Nebo vše odevzdejte na své Gemeinde a čekejte, do 14 dnů bude ve schránce švýcarský krasavec se složenkou na zhruba 80 franků podle kantonu a je hotovo. V některých kantonech to může stát až 200 franků.
Nový přijde asi do týdne. Pozor, u řidičů z povolání tedy profesní, můžete čekat déle. 

Jakékoli dotazy můžete pokládat v naší facebookové skupině Žijeme ve Švýcarsku.

4 názory na “Povinná výměna řidičského průkazu ve Švýcarsku”

 1. Chtela jsem se zeptat, jak to pak funguje v cz/sk? Na jaky ridicak tam clovek jezdi? Predpokladam, ze mi puvodni ridicak v ch nevrati.

  1. Pokud pořád bydlíte ve Švýcarsku, v Česku a kdekoli jezdíte se švýcarským. Pouze pokud byste se odstěhovala zpátky, bude vám český vrácen nebo vystaven znova.

 2. Dobrý den,
  budu si teď žádat o povolení B. Na webu jsem se dočetl (díky za tuto informaci), že si musím zažádat o CH řidičský průkaz. Zaslechl jsem, že s švýcarským ŘP nesmím řídit auta s jinou než švýcarskou SPZ…
  Žádné jednoznačné informace jsem k tomu nenašel, mohli byste to prosím potvrdit nebo vyvrátit?

  Děkuji

  1. Dobry den, díky za dotaz … Řídit auto na jiných značkách se muže oficiálně 1 rok. ja vyměnila ridicak po roce a ještě rok rodila auto na českých značkách, na které jsem ale mela vydáno povoleni, ze na nich jezdit mužů … platilo na rok a auto bylo moje, o další prodloužení jsem se ani nepokoušela, jelikož mit české značky v CH je neskutečný opruz – neustale kontroly, omezování me v Podnikani atd .. určuje všechny tyhle informace se daji dohledat na stránkách strassenverkhersamtu .. určitě nejde řídit auta cizi – třeba maminky nebo kamaráda … doufám, ze jsem trosku pomohla, krásný den Sarka
   A tady když nebo na čtení ..kazdopadne je ještě rozdíl, jestli je to auto firemní nebo soukromé .https://www.20min.ch/story/vorsicht-beim-fahren-mit-auslaendischer-nummer-368206808905

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.