Povinná výměna řidičského průkazu ve Švýcarsku

Výměna českého nebo slovenského řidičského průkazu je povinná do jednoho roku od začátku povolení k pobytu ve Švýcarsku.
POZOR. Neplatí pro řidiče z povolání. Ti musí měnit okamžitě, nejlépe před.

Není to žádná velká věda, vyjde to plus minus 100 franků, vyběháte to během dopoledne a do 10 dní je vše ve doma. Váš původní poputuje zpět do rodné země a bude tam uschován, pokud byste se někdy vrátili.

Potřebujete tyhle věci :

– vyplněnou žádost
tu dostanete na Gemeinde / Obecním úřadě, na místním dopravním inspektorátu / Strassenverkehrsamt nebo si jej stáhněte z internetu podle svého kantonu. Formulář ke stažení pro kanton Bern ZDE

– na žádosti musí být razítko o bydlišti, zajděte na Gemeinde a oni vám to velmi rádi potvrdí,  mají rádi integrující se cizince a platiče silniční daně.

test zraku, razítko od optika nebo očního lékaře na žádost, pro ten je nejlíp zajít do optiky někde v nákupním centru, vyjde to tam jen 20 franků a je to na počkání. Nechoďte k očnímu lékaři, to může stát i 200  a nemusí to být tak rychle jak v optice.

– jednu pasovou fotografii

Vyplňte ve formuláři všechny potřebné údaje, dejte jej společně se svým CZ / SK řidičákem do obálky a pošlete na svůj příslušný Strassenverkehrsamt. Nebo vše odevzdejte na své Gemeinde a čekejte, do 14 dnů bude ve schránce švýcarský krasavec se složenkou na zhruba 80 franků podle kantonu a je hotovo. V některých kantonech to může stát až 200 franků.
Nový přijde asi do týdne. Pozor, u řidičů z povolání tedy profesní, můžete čekat déle. 

Jakékoli dotazy můžete pokládat v naší facebookové skupině Žijeme ve Švýcarsku.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *