stěhování do švýcarska

Nejčastější dotazy před stěhováním do Švýcarska

Byla mi nabídnuta práce ve Švýcarsku a chtěl bych se zeptat …..

Jedna z nejčastěji kladených otázek na krajanských internetových skupinách. Otázky a odpovědi konkrétního případu 5. června 2018 z naší skupiny Žijeme ve Švýcarsku.

stěhování do švýcarska

Zdravím, díky za přijetí. Dostal jsem zajímavou pracovní nabídku ve Švýcarsku (město Amriswil, kanton Thurgau) a předtím, než ji začnu zvažovat, bych rád požádal o komentáře/rady/pomoc s následujícím :

– přítelkyně – bez pracovních zkušeností – bez komunikativní NJ ( jen AJ ) – jak velká šance je sehnat bez agentury něco jako part time job (max. 30 hod týden), hlídání dětí ( ne au-pair ), úklid, výpomoc v kuchyni atd.? Jiné nápady pro nekvalifikovanou pr. sílu bez jazyka ?

Šance je. Když se, chce všechno jde. Stačí se dívat po inzerátech a ptát se.
Znám pár, on dostal práci, uměl německy, ona pouze anglicky, chytla se v irském baru, kde angličtina stačí. Po dvou letech si bar odkoupili a ona i nadále funguje se svými 20 německými slovy.
Na tutti.ch byl nedávno inzerát na úklid byznys bytů a požadavek taky byl, že zájemkyně musí umět anglicky, zřejmě zahraniční klientela nebo majitel cizinec. Možnost je i že o hlídání dětí nebo úklid bude mít zájem i česká rodina.
Nebát se. Jde to.

ulehčí z hlediska společné domácnosti ve Švýcarsku manželství ( stejně je v plánu ) ?

Ani moc ne zhlediska daní. V některých kantonech jsou manželé znevýhodněni. Manželství by napomohlo akorát přítelkyni k získání povolení k pobytu tzv. Familliennachzug. 

jak je to s povolením pro přítelkyni, kdybych pracoval jen já ?

Tohle je o penězích. Musíte se zaručit, že máte dostatek financí a jste schopný utáhnout bydlení a věci s tím spojené, stravu, zaplatit ji zdravotní pojištění. Počítejte s tím, že třeba garsonku dvěma lidem nikdo nepronajme. Vy Švýcarsku neexistuje minimální mzda, ale existuje něco jako existenční minimum, což se také liší podle toho, kde žijete. Mrkněte zde.

nákupy přes hranice do Německa – vyplatí se? – co limit 300 CHF ?

Vzhledem k tomu, že se stěhujete do Amriswillu, dá se říci, že ano. Ale ikdyž je to na kilometry kousek, je to do Kostnice po cestě, kde je většinou 50 km/hod a jen cestou zabijete hodně času.
I Švýcaři jsou nákupní turisti. Pro jedno máslo a jeden chleba se jet nevyplatí. Pro větší nákup spojený s natankováním, levným obědem u jezera, ano, ale je to celodenní výlet. Chcete trávit sobotu v zácpách ?
Ano,clo se platí nad 300,- 

celni predpisy svycarsko

auta na českých SPZ z dlouhodobého hlediska? Stačí někde přihlásit / zažádat? Je s tím spojený nějaký poplatek /daň ?

Auto na českých můžete mít rok. Po roce musíte vyměnit i řidičák. Dá se vyřídit povolení na další rok asi za 20 franků na hranicich a taky ještě existuje jeden trik, něco jako převozní značky na delší dobu, když uvedete, že do určitého termínu zase auto vyvezete zpět. Z vašeho seriózního projevu mám pocit, že tyhle triky nebudete mít zapotřebí. Napište si auto hned na listinu předmětů, s kterými se sem stěhujete a až nastane ten den ( po roce ) nebudete z něj muset platit clo. Formulář na věci při stěhování se jmenuje Übersiedlungsgut. To si nechte na hranicích potvrdit. K přepisu musí být jako první uzavřená pojistka. Najdete pojišťováka a on to všechno vyběhá. Český značky vrátíte v Čechách, až tam zas někdy pojedete.

malý pes, je možné ho přivést s sebou? Co to obnáší vyjma bydlení, kde je to povoleno

svycarskadrbna

Pes bývá problém při hledání bytů. Určitě ale musí mit čip. V některých kantonech bývávalo a možná ještě je povinnost, že každý majitel psa musí projít Hundeschulle. Zase razítko a poplatek navíc.

co zdravotní pojištění a daně, zde vůbec nemám představu 

Zdravotní pojištěni a jeho výška se taky nedá přesně určit předem. Může to být měsíčně 200 nebo i 350. Zaléží, kolik je vám let, kde bydlíte, jaké jste prodělal nemoci, co vše si k tomu přiobjednáte. Všchno se dá nechat spočítat nebo i objednat zde na webu, kde je mimojiné i srovnavač a kalkulátor pojistek. Zdravotní pojištění si každý platí sám a je povinnost ho mít uzavřené od prvního dne, pokud máte povolení alespoň L. 
Daně vás nemusí moc trápit. Přicházíte nový, zřejmě povolení typu L nebo B, daně vám budou strhávány z platu. Quellensteuer. Cca 10 % podle bydliště. Daně, které vás můžou zajímat, až budete mít přepsané auto, tak silniční daň, ta se hodně liší kanton od kantonu a asi daň z toho pejska.

Jedna drobná rada na konec. Až se budete přihlašovat na Gemeinde – Obecním úřadě, budou se vás ptát na Konfession, to znamená, jestli jste věřící. Pokud jste, rozmyslete si, zda to přiznáte, stálo by to zhruba 900 ročně “ církevní daň “. Jo a nebuďte jako já, která tu otázku pochopila jako Konfektion a : oblečení S a boty 37… řekla blondýna.

Hodně štěstí ve Švýcarsku.

Za sdílení děkujeme

7 názorů na “Nejčastější dotazy před stěhováním do Švýcarska”

 1. Dobrý den,
  mám dotaz- pokud si najdu práci ve Švýcarsku, jak je to s důchodovým pojištěním- musím si ho platit sama tady v cesku, abych v případě návratu do ČR měla nárok na důchod? bude se mně započítávat doba odpracovaná v CH do nutné odpracované doby v ČR ? Pro nárok na důchod v CH, jaké jsou podmínky ?
  Zdravotní pojištění předpokládám je dobré si platit v ČR i v CH….
  děkuji předem za info

  1. Aby se vam zapocitaval duchod, tedy aspon nejake procento, jsou na to tabulky, musite mit v CH odpracovanych alespon 12 mesicu … pri prijezdu a ohlaseni na migracni urad obdrzite AHV cislo, ktere funguje jako rodne cislo v CR nebo treba v Americe Social security number… pod timhle cislem jste porad vsude vedena ….i duchodove … staty spolu spolupracuji … nevim, jak je to s duchodovych pojistenim platit v obou zemich, ale zdravotni urcite nesmite platit v obou. Pokud obdrzite povoleni k pobytu a praci alepson L, tedy na 1 rok, jste povinna platit zdravotni pojisteni ve Svycarsku a je zakazono jej platit ve 2 zemich, tudiz v Cechach odhlasit …Pracovni povoleni se vydava na zaklade pracovni a najemni smlouvy, popripade dokazani a predlozeni financni rezervy k zivotu ve Svycarsku. Financni rezerva musi byt takova, aby zajistovala alespon na obdobi jednoho roku schopnost platit najem, zdravotni pojisteni a zivot .. tkz. existencni minimum, ktere je kanton od kantonu jine. ale rekneme cca 2800 CHF/ mesicne … co se tyce jeste duchodu, uvedu priklad: kamaradcina maminka odpracovala 39 let v Rakousku a 3 roky ve Svycarsku : dnes zije v Rakousku a dostava z Rakouska 600 euro duchod a za ty 3 roky ve Svycarsku 580 euro ( procento z jejiho platu za 3 odpracovane roky ) …

 2. Dobrý den,
  mám dotaz- pracovní povolení se musí vyřídit v ČR dopředu (co je k tomu zapotřebí) nebo je může vyřídit zaměstnavatel v momentě, kdy si najdu práci. Jaká je nejlepší varianta- odjet s pracovním povolením, i když zatím práci nemám ?

  1. Dobry vecer, povoleni z Ceska nelze vyridit … tedy jde ale slozite.. k povoleni k pobytu a prace potrebujete odeslat zadost na emigracni urad ve Svycarsku.. v k zadosti se musi dolozit pracovni a najemni smlouva… takze z Ceska lze vyridit, jen pokud ty pozadujici veci zvladnete i z Ceska vyridit ( najemni a pracovni smlouva ) .. normalne je to tak, ze ve Svycarsku prijdete na Obecni urad, kde zijete a predlozite tyhle dokumenty, oni uz sami vse odeslou na migracni urad a po udeleni povoleni vas vyzvou, at si je k nim prijdete vyzvednout… alespon na te obci se to musi podepsat, takze to zase z Ceska nejde ..

 3. Hezká den,
  přestěhovala jsem se do Švýcarska a mám nabídku práce na hlídání dětí v českém jazyce. Mohu to oficiálně dělat bez nějakého vzdělání či kurzu na hlídání dětí tady ve Švýcarsku? Jak se řeší pojištění dítěte, které hlídám? Musím si udělat nějakou živnost na péči o děti?
  Velmi děkuji za odpověď.
  Františka V.

  1. Dobry den Františko, tuto činnost delat muzete, pouze potřebujete byt s rodinou v zaměstnaneckém poměru .. Zivnost, jakou znáte z Česka tu neexistuje, podnikat v tomto oboru sama na sebe můžete, ale nejprve musite mit povoleni k pobytu B a potom předat úřadům alespoň 5 klientů- zákazníků, což ve Vašem případě nepůjde ..Vyzadujte tedy tam, kde Vám dali nabídku pracovni smlouvy. Hezky den Sarka

   1. Dobrý den,
    Chtěla jsem se informovat.Pritel žije ve Švýcarsku a já v ČR. V případě tehotenstvi, co je prosim zapotrebi k zařízení, abych se mohla přesunout do Švýcarska, porodit tam a žít tam s přítelem i miminkem?
    Velice děkuji
    Lucie

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *