Meldeverfahren je nejjednodušší a nejrychlejší proces získání povolení k práci ve Švýcarsku pro obyvatele EU. Na 90 dní v kalendářním roce nepotřebujete pracovní povolení, ale máte povinnost být nahlášen.
Vše se řeší online a přijmutí nebo zamítnutí žádosti přijde maximálně do 24 hodin.
Žádá o něj zaměstnavatel a to tak, že si na stránkách meweb.admin.ch úřadu zřídí svůj profil, do kterého zadá údaje o svém budoucím zaměstnanci a vše odešle na migrační úřad. Systém ví, kterému kantonálnímu úředníkovi to má doručit, schvaluje se manuálně a pokud je vše v pořádku, zadavatel / zaměstnavatel dostane do 24 hodin na svůj email potrvzení / Meldebestätigung.
Žadatel zadává tyto údaje budoucího zaměstnance:
– jméno a příjmení
– datum narození
– zemi původu, bydliště
– funkci adosaženou úrovneň vzdělaní v dané profesi
– začátek, konec a místo pracovního poměru
Žadatel je povinen přihlašovat 8 dní před zahájením pracovní smlouvy.
V praxi to vypadá takto:
Švýcarský hoteliér Karl Müller nabídnul práci Janě Novákové z České republiky, aby u něj v době prázdnin od 1. července do 30. srpna pracovala jako pokojská. Jana mu pošle své údaje, Karl nejpozději 22. června přes svůj profil na admin.ch zažádá o Janino povolení, které je hned po odeslání možné vytisknout, ale ještě není platné, jelikož není schválelé.
Do 24 hodin přijde Karlovi na email potvrzení, že Jana může k němu přijet pracovat, že je schváleno. Karl tento email nebo dokument Janě přepošle a ona si jej vytiskne a je povina při svém pracovním pobytu ve Švýcarsku ho mít neustále u sebe. Také se s ním v případě potřeby hned prokáže na hranicích.
Na potvrzení přihlášení je uvedeno její jméno a příjmení, datum narození, místo Karlova hotelu, kde bude pracovat a pokud je ve Švýcarsku pracovně poprvé, tak její nově vygenerované AHV číslo.
Na Karla ještě čeká přihlášení Jany na Quellensteueramtu a AHV, aby za ni mohl odvést daně a sociální poplatky. Karl je povinen odvést AHV v případě, že Jana u něj vydělá více jak 2100 franků.
Částka 2100 franků za rok je hranice, odkdy je povinné platit AHV. Pokud Jana vydělá méně ( v případech 2-3 denních pracovních smluv ), nemusí za Janu AHV odvádět, nicméně si musí od Jany nechat podepsat, že se Jana vědomě AHV za tohle období vzdává.
Doporučuji, nedělejte to, ať vám to AHV platí, každý odpracovaný den se počítá, ikdyby se ty dny měly střádat po měsícich v trvání 20 let, v důchodu je jak když najdete.
Výhody:
– rychlý proces
– nejste povinni přihlašovat se k zdravotnímu pojišťění ve Švýcarsku
Nevýhody:
– toto povolení je možné využít pouze 90 dní v kalendářním roce
– je omezeno a přiděleno pouze na pracovní pozici u konkrétního zaměstnavatele na konkrétním místě
V praxi: S Karlem se pohádáte a Josef z hotelu od vedle vám nabídne práci u něj. Karl musí povolení zrušit, Josef požádat o nové.
Systém automaticky počítá 90 dní.
V praxi: U Karla odpracujete 60 dní v létě, odjete domů, v říjnu vám zavolá, že má stánek na veletrhu, jestli nechcete přijet na 7 dní a pak na 30 dní v prosinci. Až bude žádat o povolení na prosinec, systém řekne STOP, Jana má k dispozici už jen 23 dní.
Risiko:
Zamítnutí z důvodu nového zákonu, který platí od 1.7.2018. V určitých oborech, gastronomie je tam také, musí zaměstnavatel svá volná místa nejprve hlásit na RAV – pracovní úřad a upřednostňováni jsou žadatelé o práci z pracovního úřadu.
Pokud vás chytnou bez nahlášení, zaplatíte pokutu vy i zaměstnavatel. Viděla jsem už pokuty u ošetřovatelek v rodině za 400 franků, ale i u dívek v bordelu za 6 tisíc franků pro ně a 6 tisíc pro zaměstnavatele. Také hrozí vyhoštění, razítko do pasu a zákaz Švýcarska na 5 let.
V praxi: Eeee sorry Karle, nedáme ti povolení pro pokojskou Lenku, máme tady svých nezaměstnaných dost, nazaměstnanost v našem kantonu překročila 8%, nejde to …
Doporučení:
Určitě cestovní pojištění. Nikdy nevíte, kde si vyvrtnete kotník a s kartičkou VZP může být tahanice o zaplacení nákladů na ošetřování na dlouhé lokte. Nebo vám v autobuse někdo ukradne batoh s počítačem. Tyto pojistky se dnes dají uzavřít okamžitě online a stojí od 8,- korun na den. Vyplatí se to.
Zda jsou za vás odvedeny daně, ikdyž na výplatní pásce byly strženy, jentak nezjistíte. To je v kompetenci Karla. Jestli bylo uhrazeno AHV, jde zjistit online na adrese ZDE.
Pozor, vyúčtovává se až na konci roku, takže Karel má na platbu a přiznání čas, nemusí to tam být hned.
Doprava: letadlo, vlak, autobus. Letenky od 50 franků / 1000,- korun lze najít na Momondo nebo Pelikán. Regiojet jezdí na mnoho míst z Česka a Slovenska do Švýcarska od 800,- korun. Flixbus ještě levněji. Pro fajnšmekry jezdí Nobless Line od 1 500,- korun.
Kteří zaměstnavatelé můžou žádat o online pracovní povolení “ Meldeverfahren “ pro své zaměstnance ?
Všichni – všichni legálně žijící a podnikající na území CH. Může to být podnikatel nebo firma, zprostředkovatelská agentura nebo i rodina.
O tohle povolení může požádat i firma ze sídlem v zemi EU, kromě Chorvatska, která dostane na území CH zakázku a vyšle na max. 90 dní v roce svoje zaměstnance. Pozor, ale jen ve vybraných oborech. Tohle je ten trik, který způsobuje spory na sociálních sítích, zda se v CH může pracovat na CZ / SK živnostenský list. Může, ale …. na tohle téma podrobněji ZDE.
Zdroj: sem.admin.ch
Dobrý den,
Z oficiálních zdrojů je povinnost být pojištěný ve Švýcarsku i během Melderverfahren.
https://www.bag.admin.ch/bag/de/home/versicherungen/krankenversicherung/krankenversicherung-versicherte-mit-wohnsitz-im-ausland/versicherungspflicht/kurzarbeitende-ch.html
Jak to tedy je?
Děkuji
Dobrý den, jsem češka,v polovině ledna tohoto roku jsem se vdala v Zurichu.Manžel je Švýcar v důchodu,já mám do důchodu 9 let,nepracuji.Socialni a zdráv.pojisteni platím v ČR.Co mám udělat pro to,abych zde mohla evt.zustat déle než turista 3 měsíce.Stracim se ve všem.Dekuji moc za odpověď,a krásný čas všem.Hanka
Dobry den, vy zde mate manžela, vy můžete zůstat jak dlouho chcete. Předpokládám, ze manžel ma svycarsky pas .. povoleni dostanete na základě sloučení rodiny, zavolejte si na Gemeinde nebo migrační úřad.. potom budete platit zdravotní zde a odvody taky ( teda zřejmě manžel za vás ) ..krásný den
Dobrý den,
jsem Česka platící sociální a zdravotní pojištění v ČR, kde mám stálý pracovní úvazek. V době dovolené, pojedu na kratší pracovní pobyt do Švýcarska, kanton Ženeva. Mám Meldebestätigung, zaslané dočasným švýcarským zaměstnavatelem, toť vše. Vím, co mám dělat a znám místo výkonu práce. Neodvádím ve Švýcarsku žádné pojištění a daně? Pracovat budu jen 1 měsíc. Dotazovala jsem se švýcarského zaměstnavatele na AHV a další povinnosti (ať nemám problémy, že to ve Švýcarsku neodvádím, doposud bez odpovědi). Nemusím tedy do měsíčního příjmu 900 CHF nic odvádět na daních, pojištění a nikde se přihlašovat? Mohu jezdit autem na českých SPZ (jen 1 měsíc) a jsem povinna si vyřídit formulář 15.30, že? Děkuji Martina
Mila Martino, formular na auto je zbytecny, auto jsou záležitosti, které se řeši az od jednoho roku pobytu ve Svycarsku. Vy nemusíte platit nic, ani se nic starat. Co se tyče toho AHV, což je sociální pojištění, povinnost je platit od částky 2350 rocne, pokud za ten měsic tolik vydělate, musí to zaměstnavatel za Vás odvést. Pokud ne, muže to odvést dobrovolně ( z menší částky ) a pokud to odvádět nebude, jelikož nemusí, musíte mu ale podepsat papír, ze s tim souhlasíte. On je v tom totiž takový hacek. A to z toho důvodu, ze všechny částky zaplacené do sociálního systému se v důchodovém veku započítávají do důchodu. A Vy, ikdyz byste třeba jela jen na týdenní brigádu a vydělala třeba jen 900, AHV bylo zaplacené, a tohle opakovala třeba každý druhy měsíc, třeba 10 let v kuse, vše se sčítá a potom mate nárok na alikvotní hodnotu do vašeho důchodu. Jelikož na alikvotní cast švýcarského důchodu mate nárok po odpracovaných 12 měsících ve Svycarsku, myšleno za jakékoli období, tedy i v průběhu třeba 20 let. Takže tohle zalezi na Vas. Ja určitě doporučuje si udělat cestovní pripojisteni, Vám platí kartička zdravotní pojišťovny z Česka, ale pokud by se nebo stalo, moc toho nevyřeší a jak uvádím v jiných článcích třeba prevoz sanitkou 3 km vyjde na 1200 franku a to by ta Česka asi nezaplatila ..
K tomu zamestnani, mela byste dostat vyplatni pasku nebo aspon nejaky doklad, tam budou všechny strhnute položky uvedeno. Díky za dotaz, přeji hodne úspěchu a krásný den. P.S. i s Povolením meldeverfahren je zamestnavatel povinnen odvádět odvody dane, sociální atd.. jako i u dlouhodobých povoleních.
Dobrý den,
prosím Vás o informaci.
Český zaměstnavatel bude vysílat zaměstnance na krátkodobou práci do Švýcarska přesně do St. Moritz
prosím o informaci co musí mít zaměstnanec u sebe ( smlouvy ? přeložené do Francouzštiny nebo do Němčiny? nějaké formuláře docházku ?) v ohlašovací povinnosti se vyplňuje mzda za hodinu podle čeho určit odměnu za práci? děkuji
Dobry den, zamestnanec musi mit u sebe tkz. Meldebastätigung, tedy potvrzeni o povolení k práci Meldeverfahren, to vše zarizuje zaměstnavatel pres emigracni Urad, online.. Pracovni smlouva je také dobra.. do ohlasovací povinnosti – Meldeverfahren se uvádí pouze místo činnosti, bydliště docasne atd.. odměnu za práci ma v Pracovni smlouve se zaměstnavatelem, který ji uvádí, když prihlašuje.. platy se berou podle švýcarských tabulek na danou profesi v kategoriich vyučení, nevyučeny apod… a tyto kategorie taky vyplňuje zaměstnavatel do ohlasovaciho formuláře..
Krasny den Sarka
Dobrý den,
prosím Vás o informaci.
Český zaměstnavatel bude vysílat zaměstnance na krátkodobou práci do Švýcarska přesně do St. Moritz
prosím o informaci co musí mít zaměstnanec u sebe ( smlouvy ? přeložené do Francouzštiny nebo do Němčiny? nějaké formuláře docházku ?) v ohlašovací povinnosti se vyplňuje mzda za hodinu podle čeho určit odměnu za práci? děkuji
Dobrý den,
před tremi lety jsem pracoval 4 měsíce v Basileji přes Švýcarskou agenturu. Po 4ech měsících jsem se vrátil domů kvůli narození syna. Nicméně jsem asi tři týdny opět zpátky, ale v kantonu St.Gallen. Kolega, který byl tehdy se mnou obdržel Arbeitsbevilligung přibližně 2 dny po tom, co jsem já odjel. Je možné nějakým způsobem zjistit jestli bylo vydáno i mně? Případně pokud ano, tak zařídit opětovné vydání?
Předem děkuji za pomoc.
S pozdravem,
Erik
Dobry den, nejsem odborník na emigrací zákon, ale pokud Vám tenkrát bylo povoleni vydáno, bylo Vám to písemného oznámeno a byla nějak lhůta si ho vyzvednout ..a kdyby bylo platné, asi by vás teď zastavili na hranicích a chtěli by doplatit dluh na zdravotním pojištění za 4 roky .. takže asi nebylo nebo zaniklo ..zaridit si můžete kdykoli nove, stačí přinést na Urad Pracovni a nájemní smlouvu, v St.Gallen mají dokonce na Rathause v 1. patře ty formuláře volne položené, tam jak se makají Cisla na čekání na přepážku ..doufam, ze jsem aspoň trosku poradila, díky za dotaz
Dobrý den, mohu mít dotaz k problematice efektivních dní? Pokud pracuji pro českou firmu, pracuji na projektu ve Švýcarsku, ta za mě vyplní Meldeverfahren, já jako zaměstnanec mám omezení 90 efektivních dní bez dalších povolení, tomu rozumím, ale zajímalo by mě, jak je to pro firmu? Ta má také nějaké omezení? Pokud bude projekt náročný, může postupně vysílat své pracovníky a působit ve Švýcarsku bez nějakého dalšího povolení i déle než 90 efektivních pracovních dní? Že by za mě práci dodělal kolega, když vyčerpám těch svých 90 dnů? Kde bych tuto informaci případně zjistila? Moc děkuji, je to docela urgentní!!!
D.
Dobry den, nejsem odborník na emigrací zákon a podobne, ale v praxi jsem zažila to, ze po 90 dnech byl najat zaměstnanec novy ( u firem se sídlem ve Svycarsku ).. jaka povoleni a předpisy mají české firmy na území CG opravdu netusim, ale určitě Vám da kompetentní informaci emigrací Urad, napište email, na emailovou komunikaci reaguji rady zde ve Svycarsku poměrně svižně. Hodne štěstí.
Dobrý den, prosím o radu. Při krátkodobém povolení Meldeverfahren, jehož platnost konci 29.11.2022 lze zažádat znovu za 12 měsíců nebo hned po novém v roce tedy 1.1.2023?
Pokud by byla přípustná varianta číslo jedna, museli bychom vyřídit jiný tip povolení. Jak postupovat, pokud jsme česká firma zaměstnávající lidi na dohodu. Výkon práce je ve Švýcarsku, ale pracujeme tam pro Holandskou firmu. Pracovníci jezdí na různé turnusy.
Dekuji Jana.