přivýdělek ve Švýcarsku

23 tipů na přivýdělek, brigád, minijobs ve Švýcarsku

Volné víkendy a večery, moc velký byt nebo rukodělná zručnost ? 23 tipů. Využijte svůj potenciál. Těmito činnostmi se zřejmě neuživíte, ale můžete si přilepšit do rozpočtu nebo ušetřit na dovolenou. Předpokladem je, že ve Švýcarskužijete a máte pracovní povolení. Do částky 2300 CHF ročně, nejste povinni mít firmu ani být nikde hlášeni ( neplatí pro pomocné práce v domácnosti ). Tipy pro všechny, co jsou bez práce nebo nejsou zaměstnaní na 100%.

1) prodávejte své vlastní výrobky

Háčkujete, pletete, tvoříte vánoční nebo velikonoční dekorace, vyrábíte šperky ?
Prodávejte na trzích nebo na internetu. Kromě FB skupin a inzertních serverů, existují specializované stránky přesně na tyhle výrobky. Etsy a Ansalia. Vytvoříte si svůj vlastní účet/profil/mini eshop a za provizi od 3% okamžitě prodáváte. 
Přečtěte si manuál, jak prodávat na trhu.

2) rozvážejte jídlo nebo stěhujte, přepravujte motorky

Na takeway.ch nebo www.eat.ch  prohlédněte restaurace v okolí nabízející rozvoz a běžte se zeptat rovnou osobně. Na Takeaway je formulář k přihlášení, že toužíte rozvážet jídlo.
Na aukčích stránkách pro přepravu nábytku, motorek, lodí, balíků Uship.com najdete zakázky, co kdo potřebuje zrovna někam zavíst, převézt. Tyhle stránky super fungují pro Ameriku i Anglii, v Evropě se dají najít zakázky typu dovést pračku z Vídně do Baslu apod. Proč to nevzít, když zrovna jedete tuhle trasu. Funguje to jako aukce, ale směrem dolů. Zákazník neb firma dá poptávku a vy přihazujete svoji cenu.

3) staňte se řidičem UBERU

Uber stále hledá nové řidiče, třeba jen na sobotní večery.
Být řidičem Uberu ve Švýcarsku není nelegální, pouze musíte splňovat podmínky jako je mít zvlášť pojistku, zvlášť zaplatit Serafe ( Billag ) atd .. veškeré info najdete Moneylandu.

4) vydělávejte volným pokojem ve svém bytě

  • najděte si podnájemníka natrvalo ( riziko je ponorková nemoc, platební neschopnost )
  • pronajímejte turistům pouze v dny a období, kdy se vám to hodí přes Airbnb nebo Booking

Ve Švýcarsku ani tato činnost není zakázaná, pouze se musí dodržovat předpisy. V případě pronájímání pokoje nebo celého bytu se nejpreve zeptejte na Gemeinde, kolik dní v roce tuhle činnost můžete provozovat ve vašem kantonu. Někde je to to 60 dní, někde 3 měsíce, někde i celoročně. Určitě vám řeknou, že z každého ubytovaného hosta musíte odvést “ turistickou daň “, což je, jak kde, cca 0,3 – 2,0 franky / noc a vést knihu hostů.

Airbnb si od vás vezme 3 % provize, Booking 15 % i víc podle umístění. No ale hoteliér, který není na Bookingu, jako by nebyl .. Momentálně pro nově zaregistrované objekty platí akce, že za prvních 5 rezervací z Bookingu neplatí provizi. Vše je automaticky pojištěné.

Pokud máte k dispozici hezké fotky, sršíte kreativním textem, volný pokoj k pronájmu na Airbnb zaregistrujete za 20 min. Na Bookingu je schvalovací a registrační proces trošku složitější a zdlouhavější. Přidat byt / pokoj na Airbnb ZDE. Na Booking ZDE.

5) půjčujte “ sharujte “ svoje auto

Podobně jako u bydlení, lze pronajímat a půjčovat ve vybrané termíny i auto. Vše pod záštitou a organizací švýcarské firmy sídlící v Curychu SHAROO  Mrkněte na kalkulačku, kolik by vaše auto dokázalo vydělat, zatímco jste v práci .. Vše je pojištěné, registrace ověřovaná.

6) kuchaři, servírky, uklízečky, řidiči, uvaděčky na bankety, eventy a nárazové akce, skladníci

Tyto práce jednoznačně a velkým tempem chrlí aplikace adia.com  a coople.com. 
Je nutné se zaregistrovat, nahrát kopii svého povolení, číslo AHV, číslo bankovního účtu, fotku, životopis… Obvzlášť ve velkých městech pak nabídky pípají neustále. 

7) pište TEXTY pro české časopisy a bloggery

Využijte situace, že denně vidíte a prožíváte něco, po čem média touží. Česká platforma Copywritting slouží jako databáze jedinečných, nezkopírovaných, originálních textů k prodeji. Nezalekněte se nízkých cen, spousta mladých pisálků chrlí desítky textů za den a levně je prodává. Články dražší, specifické, dlouhé se spoustou autentických fotografiií se pohybují v částkách několika set korun a jsou hned vyprodané.
Pokud jste na výletě v Interlakenu a máte 10 Tipů jak a co, do toho. Nebo pokud víte, kde a jak se v Curychu nejlépe najíst, velké cestovatelské weby nebo časopisy rády za váš článek zaplatí. Články jsou pouze pro jedno použítí a pro jednoho kupce. Cenu si určíte. Provozovatel Copywrittingu.cz si vezme 30 % provizi, zbytek vám bude okamžitě připsán na účet nebo PayPal.

Psaním textů, focením, překlady nebo i Instagramem se dá vydělávat sehnáním zakázky na platformě spojující tyhle nabídky s poptávkou. Tedy influencery a inzerenty. Je nová, lepší není, je česká a buduje se do mezinárodní formy a jmenuje se PR YARD.

8) pište Životopisy a motivační dopisy na zakázku

Ne každý si umí napsat životopis v němčině a ne každý ví, jak to mají ve Švýcarsku rádi. Ne každý na to má čas, ne každý umí udělat hezkou grafiku nebo vložit fotku. Průměrná cena za životopis je cca 50 CHF.  Záleží na zadání a počtu oprav. Inzerujte, kde se dá, anebo chytněte šanci za pačesy a nabízejte své služby mezinárodně a v jakémkoli jazyce. Zřiďte si profil na největší freelencerské platformě Fiverr a kdykoli na FB uvidíte dotaz  na napsání životopisu, vysdílejte se. Fiverr a Upwork, tam se hledají zakázky a poptávky tohohle typu. Nebýt tam, je jako vlastnit hotel a nebýt na Bookingu. Peníze jsou vyplaceny okamžitě, zákazníci platí před obržením objednávky kartou nebo PayPalem. Fiverr si vezme 10% provizi. Celosvětová klientela, vše v angličtině, služby ve všech jazycích. Česká obdoba je PR YARD.

9) upravujte fotky, malujte ilustrace, posílejte pohlednice na zakázku

10) roznášejte nebo svážejte balíky

Zaregistrujte se na wobox.ch, řidiči a kurýři balíků jsou hledáni. Není to sice mega výdělek, zákazníci platí přímo vám 3 – 5 franků za odvezený balík, ale když jich za volný podvečer stihnete 20?

11) roznášejte letáky

12) měňte pneumatiky - přezouvejte auta

Máte svoji dílnu nebo nářadí a umíte to ? Jeden z největších eshopů s pneumatikami ve Švýcarsku : pneudiscount.ch nabízí na svých webových stránkách zákazníkům i možnost montáže pneumatik u nich zakoupených, co nejblíže k bydlišti, proto stále hledají nová servisní místa a montéry. Na webu mají formulář k registraci servisů a techniků k bezpatnému zalistování a tím pádem prezentace a získávání zákazníků zdarma a bez provize.

13) žehlete na zakázku

14) uklízejte domácnosti pár hodin týdně

Poptávky i nabídky na pinwand.ch, Tutti.ch
Inzerujte buď v novinách nebo nástěnkách cedulích v supermarketech Coop.

15) venčete psy, hlídejte domácí zvířata

Tierbetreuung 
Hlídejte psy nebo jiná domácí zvířátka zdarma, výměným obchodem tím, že zase příště někdo ZDARMA pohlídá vám. Anglická mezinárodní platforma Trustedhousitters má momentálně zaregistrovaných 193  sitterů. Celé to stojí roční poplatek cca 85 franků. 

16) hlídejte děti

17) pomáhejte seniorům

S nákupy nebo úklidem. Inzerujte v denním tisku, nejlépe v místním a v pátek. Páteční vydání lokálních novin mívá speciální inzertní přílohu nebo někde chodí v pátek zdarma. Na internetu se lze nabízet na care.com, pinwand.ch, tutti.ch

18) montujte nábytek

Dejte si inzerát na nástěnku do Ikeii nebo inzerát do novin, starší dámy, které si neumí poskládat nový noční stolek, moc na Facebooku nejsou nebo nehledají. Online poptávka / nabídka je na Pinwand.ch, Tutti.ch, Anibis.ch

19) Mystery Shopping & testovací nákupy

Nakupování a “ bonzování “ na základě objednávky buď obchodu nebo třeba pojišťovací společnosti. Nabídky jsou v aplikaci Coople, Smartconcept, K3p

20) hostesky na veletrhu a eventech

21) učte a vzdělávejte doma nebo online

Doma, přes skype anebo mezinárodně a ve velkém. Nahrajte své kurzy na Seduo.cz nebo UDEMY.

22) Pomocný intruktor v posilovně nebo plavčík na koupališti

Nárazové a sezonní práce. Vyžadují speciální kurzy, které se dají ve Švýcarsku absolvovat a nestojí majlant.

23) pořádejte Webináře, přednášejte živě, na jazyku a cílové skupině nezáleží

Přes Skype, Zoom nebo pokud chcete mít vše pod “ jednou střechou “:  platby, prezentaci,  500 diváků/ žáků najednou online,  zabezpečené IP adresy proti přeposílání logovacích jmen, nejlepší světová webinářová platforma je americký Webinarjam. Je sice drahý, nejlevnější roční licence stojí 490 dolarů, ale nic lepšího momentálně neexistuje. Vše je v angličtině. Lze ji vyzkoušet zdarma po dobu 60 dní na tomhhle odkazu ZDE.

BONUS: dělejte bláznivé věci a nechte si za to zaplatit

Pro všechny počítačově, písemně, hlasově nadané a hlavně bláznivě naladěné stojí určitě za prozkoumání FIVERR. Teda pokud umíte anglicky nebo vám to prohlížeč přeloží. Nabídka Minijobu je někdy opravdu bizární.
Jednak můžete koupit logo pro svoje podnikání ( pro profilovku na FB ) za 10 dolarů a hotové je do 24 hodin, ale také se můžete inspirovat bláznivými nápady z celého světa. Virtuální asistentky, namlouvání záznamníku v němčině s indickým akcentem, být něčí přítelkyní na Facebooku na 4 dny za 20, mixovat hudbu až po profi služby označené PRO.
Takový švýcarský důchodce žijící v Thajsku nejen rád a perfektně napíše váš životopis za 20 – 50 CHF, ale hlavně bude šťastný, že je potřebný. A to stejné může fungovat naopak u vás. Kolik lidí v Česku, na Slovensku, v Asii potřebuje někoho naštvat v práci a chce dostat oznámkovanou pohlednici ze St.Moritz ? 🙂 Fantazii se meze nekladou a peníze leží někdy opravdu na ulici, dnes teda spíš na netu …

Důležité upozornění závěrem

Dávejte si pozor, ať se nedostanete do rozporu se zákonem. S finančním úřadem nebo se zaměstnavatelem. Vašemu zaměstnavateli se nemusí líbít, že ve volném čase neodpočíváte nebo dokonce můžete porušovat pracovní smlouvu co se týče ” konkurenční doložky “. Přivýdělky ve formě pečení, vaření, dovozu se nemusí líbít hygieně nebo celnímu úřadu. Nejprve si vše ověřte.

Komentovat pomocí facebooku

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *