jak se naucit cizi jazyk

Jak se sám doma naučit cizí jazyk

Naučit se dobře cizí jazyk je běh na dlouhou trať. Naštěstí to s dnešními možnostmi není zase tak náročné a mnohdy to může být i zábava. V tomhle článku vám prozradím své vlastní tipy, které mně osobně velmi pomohly.

Mobilní vzdělávací aplikace

Dnes je široká škála mobilních aplikací, které vám dovolí učit se a procvičovat cizí jazyk kdekoli. Vždy když máte chvilku čas, vytáhněte váš telefon a procvičujte. Vyzkoušejte více aplikací a nechte si ty, které vám budou vyhovovat. Některé vám pomohou se slovní zásobou, jiné s gramatikou a nějaké zase s výslovností, a také poslechem. Některé jsou dobré v tom, že vás učí cizí jazyk hravou formou, což vás mnohdy může i příjemně zabavit. Výborná je aplikace Easy Lingo.

Pohádky pro děti

Skvělý tip, jak se naučit rozumět cizímu jazyku, je pustit si pohádku pro děti s cizím dabingem. Právě pohádky jsou často psané jednoduchou gramatikou a obsahují snadnou slovní zásobu. V případě dabované pohádky pak dabující lidé kladou důraz na dobrou a pomalou výslovnost, což je pro začátečníka ideální. Dobře pak vklouznete do běžné rychlejší mluvy.

Cizí filmy s titulky

Od pohádek pro děti se pak můžete přesunout na běžné filmy, ke kterým si doporučuji pustit české titulky. Do hlavy se vám postupně začnou dostávat často užívané fráze, pozdravy, často kladené otázky a podobně. Skvěle se také naučíte výslovnost jednotlivých slovíček a jako bonus dostanete i příběh daného filmu. Na začátku vás filmy v cizím jazyce možná trochu potrápí, když to ale nevzdáte, kýžený výsledek se jistě dostaví.

Youtube

Funguje stejně jako filmy. U každého videa lze zapnout titulky

titulky youtube

Online kurzy

Online kurzy jsou výhodné, pokud probíhají formou přes online učebnice a online program, skype nebo přes nějakou webinářovou platformu. Některé jsou nabízené na CD, což je v dnešní době MP3 a PC bez možnosti zasunout CD dost nepraktické. Pro mě s Macem zcela nepředstavitelné. Nejlepší hodnocení na webu se dostavá kurzům ze online školy Easy Lingo. Jsou sice zaměřené více žánrově na angličtinu, ale nabízejí i kurzy němčiny a francouzštiny.

Kurzy přes SKYPE

Co se týče kurzů přes skype, mám zkušenost s francouzštinou a ruštinou. V obou případech mě učili rodilí mluvčí žijící v Čechách. Při výběru vhodného učitele je důležitá jedna věc, MUSÍTE mít společný jeden jazyk, kterým se spolu dorozumíte.
“Můj  francouz” žije v Olomouci, mluví ok česky, ale ještě líp anglicky. Takže mé hodiny francouzštiny byly vlastně 2 v 1. Je mladý, sympatický, má výborné metody, učí od malých dětí po lékaře, při výuce zapne kameru, zašle všechny učebnice – má je vzorně naskenované a je dobrý psycholog, pozná kdy se vám nechce a výuku odlehčí. Hodina s ním vyjde na 390 korun. Na internetu jej najdete jako Francouzština v Olomouci.
V euforii učení se přes skype se mi najednou zachtělo oprášit i ruštinu. Dala jsem si do googlu ruština přes skype. Našla jsem si rusku Olgu žijící v Praze, hovořící perfektně česky. Tady jsem šlápla trošku vedle. Olga byla zřejmě ještě odkojená bolševikem, na skypu odmítala zapnout kameru, takže jsme se jen slyšely. Knihy z kterých vyučovala jsem si musela jít koupit a ještě než jsem se u PC pořádně usadila, už na mě křičela, jesli mám udělaný urok – domácí úlohu. Vyučovací hodina s ní stála sice jen 200 korun, ale naše každonedělní online randíčko jsem po půlroce ukončila.

Audioknihy - audioučebnice

Výhoda dnešní doby, všichni máme smartphone, sluchátka a ovládáme platbu na internetu. Všem, co přicházejí nově do Švýcarska za prací radím, kupte si knížku a nechcte ji hrát dokola.  Audiotéka je vlastně appka. Zakoupené knihy se automaticky po zaplacení stáhnou.  V tisícech knižních titulů najdete učebnice jako němčina do práce, němčina pro zdravotní sestry, němčina pro opatrovatelky ..

Rada na závěr

MLUVIT MLUVIT POSLOUCHAT NESTYDĚT SE A ZAS MLUVIT

Za sdílení děkujeme

1 názor na “Jak se sám doma naučit cizí jazyk”

  1. To si, doufám, děláte srandu! To, že si někdo chrání své soukromí a nechce si kohokoliv pustit do svého obýváku, znamená, že je odkojený bolševikem?!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *