Prämienverbilligung sleva na zdravotní pojištěni

Vyděláváte málo? Zažádejte si o slevu na zdravotní pojištění

Sleva na zdravotní pojištění  Prämienverbilligung / Réduction des primes d’assurance-maladie / Riduzioni dei premi / Reduction of health Insurance 

Podle příjmů a podle kantonu

Lidé s nižším příjmem mají možnost každý rok požádat sociální úřad – AHV Stelle / Office cantonal des assurances sociales / Istituto delle assicurazioni sociali o slevu na zdravotní pojištění.

Na základě vyplněného formuláře a dodaných podkladů sociální úřad přezkoumá vaši finanční situaci a rozhodne, zda máte na slevu neboli na snížení, redukci měsíčních poplatků za zdravotní pojištění nárok.
Vaše měsíční částka pak bude snížena po celý rok. Zdravotní pojišťovna o své peníze nepřide, dostane vše, jen něco zaplatíte vy a zbytek doplatí kanton.
Na sníženou sazbu mají nárok jednotlivci, rodiny, děti v zastoupení rodičů.
Ve většině kantonu se žádosti podávají do konce března / Marza. V některých do konce prosince/ Decembra.

Příklad z praxe:

Kanton SG uznává za sociálně slabé všechny jednotlivce, kteří ročně vydělají méně než 35 tisíc franků brutto a rodiny s příjmem okolo 44 tisíc za rok.
Pokud jste třeba pracovali jen na 50% a vydělali vloni necelých 20 tisíc, vaše měsíční splátka je za normálních okolností 280 franků, může z toho kanton tento rok 160 CHF platit za vás a vy platíte jen rozdíl, tedy 120  franků měsíčně…

V kantonu St.Gallen i Graubünden lze požádat online. Ve formuláři se ptají kromě příjmů i na důvody, proč jste tak málo vydělávali a kolik myslíte, že budete vydělávat v příštím roce. Formulář vyplňte popravdě, pokud jste chodili do práce málo, třeba proto, že jste chodili někam do kurzu nebo školy, přiložte doklad.

Tyhle dokumenty budou vyžadovat:

 • vyplněná žádost
 • kopii dokladů
 • Lohnausweiss
 • všechny možné doklady o zaplacení školy a kurzů za sebe i za děti

Kanton Aargau poskytuje na svém webu dokonce videonávod k vyplnění žádosti online

Peníze nedostanete do ruky

Záleží na kantonu a taky na zdravotní pojišťovně jaké mají mezi sebou dohody o vzájemném příspěvku pro sociálně slabé. Ve většině případů je to tak, že sociální úřad svůj podíl zdravotní pojišťovně zaplatí a vy dostávtáte už jen složenky se sníženou sazbou. 

Pokud jste plátci Quellensteuer / Impôt a la Source / Importu alla fonte / Taglia a la funtauna / Tax at sources, úřady jsou propojené, tedy sociální úřad vidí automaticky, že jste kandidáti, formulář zašle automaticky jako třeba v kt. AR. Ne ale všude.

Některé kantony vyčkávají, až si o snížení požádáte sami.
Snížení splátek je rozpočítáno a platí jeden kalendářní rok.
Další rok si musíte zažádat znovu, formulář zašlou automaticky.

V některých kantonech lze zažádat online, jinde pouze zasláním vyplněného formuláře poštou.
Podívejte se na  webové stránky vašeho kantonálního sociálního úřadu a hledejte formuláře na snížení sazby. Popřípadě kontaktujte úřad písemně nebo telefonicky.
Habe ich Anspruch auf Verbilligung meiner Krankenkassenprämie?
Ai-je droit à une réduction de ma prime d’assurance-maladie?
Ho diritto alla riduzione dei premi della cassa malati?
Am I entitled to a reduction in my health insurance premium?
Seznam všech úřadů je zde.

Nevýhody

Dávejte si pozor, pokud jste podnikatel / živnostník nebo majitel povolení C a pasu. Vaše žádost se posuzuje na základě daňového přiznání a pokud si jej vyplňujete sami bez pomoci daňového poradce, můžete udělat chyby. Tyhle žádosti a daňová přiznání kontrolují obzvlášť důkladně. Dalším negativem je, že pokud pobíráte slevu, nemusíte v budoucnu dostat třeba leasing nebo kredit.

Pokud se vám zdá, že za zdravotní pojišťovnu platíte zbytečně moc, od září do listopadu ji lze změnit. Připravte se na změnu dopředu a srovnejte si jednotlivé pojišťovny podle modulů, kantonu, frenčízy na srovnávači, ať můžete v za půl roku zaútočit.
Věděli jste také, že v březnu se dá přijít k penězům i díky daňovému přiznání ? Moje účetní říká, že až 80% plátců Quellensteuer má špatně nastavený tarif a když se přeplatky vrací, tak se o tom někdy ani nedozvědí.
Čťete zde.

Za sdílení děkujeme

2 názory na “Vyděláváte málo? Zažádejte si o slevu na zdravotní pojištění”

 1. Dobrý den,
  Pobírala jsem dost podprůměrný plat a byla mi přiznána sleva. To je všechno OK, ale za pár měsíců jsem si našla lepší práci s vyšším platem. Bude mi sleva odebrána automaticky, nebo bych se měla sama ozvat, že mám již vyšší plat a slevu by mi tudíž měli odebrat? Samozřejmě mi nevadí platit menší částku za zdravotko, jde mi spíše o to, abych nedostala nějakou “pokutu” za to, že jsem se sama nepřiznala že mám již vyšší plat než předtím.
  Moc děkuji za každou odpověď / radu.

  1. Dobry den Andrejko, ta sleva se pocita ze zaloh AHV predchoziho kalendarniho roku a plati rok nasledny, takze vse ok .. na jare zase prijde formular a bud ho vyplnite nebo ne, oni to stejne posuzuji manualne .. nic se vracet ani hlasit nemusi.. krasny den Sarka

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *