patientenverfügung život ve Švýcarsku

Patientenverfügung. Možnost posledního přání

Tohle je blog švýcarské drbny / swissgossiper, Šárka a Bára zde dávají tipy na spokojený život ve Švýcarsku. Sledujte nás na Instagramu a ochutnáte s námi Švýcarsko ještě trochu víc.

Patientenverfügung (de) Directives anticipées (fr)  Direttive anticipate (it)  Living wills (en)
Poslední přání – životní vůle – závěť

Sama se přiznám, že tento výraz mi byl úplně neznámý do doby, než jsem začala pracovat ve švýcarském domově důchodců v St.Gallen v roce 2019.

Řekněte lékaři, co má s vámi dělat, když se něco vážného stane …

Patientenverfügung je možnost vyslovit své poslední přání.
Je to dokument, v kterém sepíšete, respektive zaškrtnete a uvedete, jak má být s vámi lékařsky zacházeno v případě vážné nehody, smrtelného úrazu nebo na sklonku života.
Tím si zajistíte, že vaše přání jako pacienta budou na konci vašeho života zohledněna, i když už nebudete schopni svou vůli jakkoliv vyjádřit.

Formuláře jsou volně ke stažení na internetu nebo je má v šuplíku každý doktor a zdravotnické zařízení. Jsou ve dvou verzích, základní a rozšířená. Rozšířená určuje, jaká lékařská opatření mohou být provedena v závislosti na situaci. 

Když svá poslední přání sepisujete, nemusíte být nutně v dobrém zdravotním stavu, ale musíte být schopni vlastního úsudku.

Vše musí odpovídat vašim skutečným přáním a nesmí být sepsána pod nátlakem.

Pro ošetřující lékaře jsou závazné pouze vlastnoručně podepsané a datované závěti.

Každý lékař vám s vyplněním formuláře rád pomůže, nebojte se ho zeptat. Jasná závěť, která odpovídá vašim přáním, má v případě rozhodování větší váhu a při jejím výkladu vzniká méně otázek.

Patientenverfügung není povinnost. Je to bezplatné. Dobré je vytvořit více kopií a ty rozdělit na strategická místa: lékař, rodina … Není od věci  mít napsáno v peněžence nebo u dokladů, že tento dokument máte a kde je k nalezení. Je to osobní záležitost.  Můžete jej kdykoli revidovat, opravovat a změnit. Nejlépe každé 2 roky.

Patientenverfügung na vlastní oči

Jakmile jsem se o této možnosti dověděla, okamžitě jsem rozšířený formulář přinesla domů svému, tenkrát už těžce nemocnému Michelovi. I když žil ve Švýcarsku přes 45 let, neznal to. Roky nám to nevyplněné leželo jen tak doma. Vždycky mi opakoval “ hlavně mě neoživujte, když to přijde, tak to přijde, nedělejte nic “ a já mu vždy opakovala “ já to ale potřebuju písemně “. Sepsal to až v nemocnici letos v květnu.

V práci s tím přicházím do kontaktu takřka každý den. Každá nový příjem nám své Patientenverfügung odevzdá a my vše založíme ve speciální složce na sesterně, která je hned po ruce. Měla by být po ruce …

Jednou se nám stalo, že při ranní péči kolegyni ve chvíli, kdy dělala kompresní bandáže, v dobré náladě a příjemném small tallku, dostal pán zástavu srdce. Začaly jsme resuscitovat, zavolaly záchranku. PV jsme nemohly najít. Střídaly jsme se tři na masáži srdce. Přesně ve chvíli, kdy dorazily kočky ze záchranky a startovaly defibrilátor, přinesl někdo Patienteverfügung tohoto pána, kde stálo: nepřeji si resuscitaci. Paní ze záchranky tak dala povel: “konec”, mrkla na hodinky a dodala: “doba úmrtí 9.15, děkuji vám děvčata” … pánovi bylo 96 let a odešel, jak si přál… a ještě v kruhu pěti žen … no není to krása?

Formuláře k nahlédnutí nebo ke stažení najdete zde.

in loving memories of Michel 🖤 12.07.2022

Za sdílení děkujeme