autovlak cestujeme do ze Svycarska Svycarska drbna Swiss Gossiper

Autovlak – Feldkirch / Vídeň a zpět

Autovlak – vlaková souprava, kam si s sebou můžete vzít i svoje auto.
Na toto téma už zde jeden článek je. Jelikož jsem před vánocemi tuhle cestu absolvovala opět a detailně ji sdílela na Instagramu, vzbudilo toto téma zas a znovu pozdvižení a spoustu otázek. A také mi chodí fotky z vaší první cesty a děkovné zprávy za tento tip.

Jsme Šárka a Bára a na tomto blogu vás provádíme životem ve Švýcarsku. Sledujte nás i na sociálních sítích a budete vždy vědět o něco víc – edukativně na Facebooku, inspirativně na Instagramu dynamicky na TikToku a nově na Threads.

FAQ: ” prosím Vás, Šárko, odkud jede ten vlak? … jede to z Curychu? .. nejde mi to najít v Bernu .. kolik měto bude stát? “

AUTOVLAK přes Švýcarsko nejede

Ano, žijeme ve Švýcarsku, využíváme služeb autovlaku, ale autovlak přes Švýcarsko nejede. Pouze si jím při cestách ze/do Švýcarska krátíme dobu za volantem.
Autovlak jede přes celé Rakousko a jeho provozovatelem jsou rakouské dráhy. Trasa je Feldkirch/Videň a opačně.
Ikdyž je po cestě spousta zastávek, auto nebo motorku můžete naložit jen ve výchozí a cílové stanici. A pozor, jede se přes noc.
Ve Feldkirch začíná nájezd ve 21.00, samotný vlak odjíždí okolo 22.30, příjezd do Vídně je po 7.00 ráno. Opačný směr to má podobně.

autovlak Svycarsko

Kde koupím jízdenku?

Koupě jízdenky je i pro mě, ostříleného pasažéra, pokaždé oříšek. Proklikat se na správné místo na webu ÖBB je někdy na pokraji nervové zhroucení. Většinou si to raději googlím, ať mě Google na konkrétní stránku přivede. I proto píšu tento článek, ať ji sem můžu vložit a ušetřit vám nervy. K jízdenkám na autovlak tudy – klik sem.

Cena jízdenky

Ojjojoj tak častý dotaz, kvůli kterému si mě asi jeden sledující snad i zablokoval. Neváhal mi psát v noci WhatssApp: KOLIK mě to bude stát ??? .. no pane, to já nevím, to je jednak podle velikosti auta, počtu pasažérů, výběru kupé nebo lehátka, době bookingu … spousta faktorů .. Kolik to bude teda stáááát ? No to si to tam musíte naklikat, já nevím .. píp píp blok 🙂

Cena opravdu záleží primárně od velikosti auta. Jízdenka má dvě části, jedna je pro auto, jedna pro pasažéra/y. Zbytek mi připomíná koupi letenky nebo SBB Tageskarty: v týdnu levněji, svátky a víkendy stojí víc. Ale nejezdím zas tak často, abych to měla přesně vypozorované. A já teda většinou ležím, za lůžko je příplatek 15 – 20 euro, platit samostatné lůžkové kupé se sprchou mi připadá zbytečné, tam už se to pohybuje + 200 Eur.

autovlak jízdenka

Jak to celé probíhá?

Dostavíte se na nádraží cca 1,5 hodiny před odjezdem. Čas začátku nakládaní vozů je uveden na jízdence. Ve Feldkirch projedete asi 300 metrů dál kolem vlakového nádraží a ukazatele vás navedou k příjezdové rampě, kde stojí samotatná nákladní část vlaku. Za pomoci zaměstnanců najedete na vlakový tahač, zamčete auto a odejdete. Tato souprava bude posléze připojena k vlaku, ve kterém máte jízdenku, ten přijíždí později. V cíli vystoupíte a vyčkáte než se obě soupravy odpojí a hoši v oranžovém dají pokyn k přístupu na nápravu a sjezd, celá procedura cca 15 minut.
Za zmínku určitě stojí, že pokud si to budete přát, průvodčí vás zhruba v 5 ráno vzbudí, aby vám mohli přinést snídani, která je v ceně.

Moje cesta autovlakem

Cesta autovlakem je výhodná zejména pro nás, kdo máme Vídeň na trase. Já mířím do Brna, takže ten kousek si po nové dálnici v klidném ranním provozu odřídím.
Jak jsem řekla úvodem, svoji poslední cestu Feldkirch/Vídeň jsem dokumentovala na Instagramu. Bylo pondělí 27.11.2023. Jízdenku jsem si koupila zhruba 6 týdnů předem a vyšla mě se vším všudy 120 euro.
Je to ta varianta, které říkám levná, kdo mě sleduje, ví, že mám malé auto a bylo pondělí, nejen, že jsem byla v lůžkovém voze v kupé pro 4 zcela sama, byla jsem sama snad i v celém vagónu. Nemusí to tak ale být vždycky.

Příště pojedu v létě, oba směry, jízdenky kupované tento týden vyšly na 99 a 130 Euro. Tak mě sledujte, zase to natočím, hlavně ten schovaný nájezd ve Vídni, který i navigace neumí moc najít.

Šťastnou cestu a zdravím všechny, kdo tak strašně nesnáší řídit jako já. Já jsem vlastně ten ideální zákazník do Noblessu, ale tam to auto nenaložím. A nezapomeňte, že jakékoli dotazy nejrychleji zodpovíme ve facebookové skupině Žijeme ve Švýcarsku.

Za sdílení děkujeme