zermatt bitcoin

Bitcoin a Švýcarsko. Zaplatíte jím daně i donášku jídla. Nekupujte v trafice

Bitcoin a Švýcarsko. Jeden z celkem častých dotazů v našich privátních zprávách i facebookových skupinách.
Fenomén Bitcoin, kryptoměny, NFT a digitální svět v roce 2022.

Nechci vám tu dělat přednášku, co to je a jak to funguje.
Pokud vás toto téma zajímá a máte pocit, že vám ujel vlak a ta dnešní cena je pouze pro jinou sociální vrstvu, nezoufejte, takhle to vůbec není.

Bitcoin pro blondýny a začátečníky

V pandemii jsem začala hltat podcasty. Podcasty o financích a investování. Když se zmiňoval Bitcoin a jeho ceny někdy před 10 lety, říkala jsem si, co jsme tenkrát dělala, proč jsem si tenkrát místo jednoho poflakovacího kafe taky jeden nekoupila. Myslela jsem si, že mi ujel vlak.

Vlak mi naštěstí ujel jednou v zimě v Bernu na cestě do Montreux.
Na nádraží v Bernu jsem v trafice u pokladny uviděla reklamu na kupón se sloganem Bitcoin od 50 – 300 CHF nalepený přímo na platebním terminále. Koupila jsem si ho, i když jsme moc netušila, co s tím dál. Naštěstí to šlo vše dohledat i návod tam byl.

První investice byla 50 CHF. Píše se konec roku 2021 a vlastním nějakých 0,00xyxyxy Bitcoinu. Hurá. Mám.
Nicméně, koupi v trafice nedoporučuji. Je jedno jak a kde jej koupíte, vždycky platíte transakční poplatky na převod do peněženky a taky poplatky zprostředkovateli. Trafikový kupón byl za cca 10% hodnoty, což je drahé. Už bych takto nikdy nenakupovala, ale mělo to pro mě tu hodnotu. Cenu akceptuji jako vstupenku do krypto světa. Konečně jsem se dokopala k investicím tohoto druhu a mám i krypto peněženku. Je to moje jiná životní pojistka, buď anebo.

Dnes už každých 20 franků, co neutratím za Aperol Spritz, investuju do těchto digitálních peněz přes aplikace v telefonu, kde jsou transakční poplatky desetinové nebo i menší nebo žádné.

Takže jednoduše. Nikdy není pozdě. A kdo chce, může začít hned a třeba jen s částkou 15 CHF. Jakákoli kryptoměna i NFT.

Aplikace ke koupi i k držení

Dnes už nakupuji přes aplikaci v telefonu kartou nebo bankovním převodem.
Před registrací do těchto aplikací se připravte na trošku delší proces ověřování identifikace, účtu, nachystejte si fotografie dokladů a podobně. Je to zdlouhavější, ale důvěryhodnější, jde přece o vaše peníze a jistotu.

SwissBorg – švýcarská aplikace, moje nejoblíbenější a nejvíce důvěřuji, nakupovat lze pouze převodem z účtu, má velmi dobrou peněženku, která vydělává, minimální nákup od 1 franku, hlavní sponzor Caprice Festivalu a spolupořadatel první aukce NFT Metafest, švýcarská TOPKA a můj TIP pro nákup jakékoli kryptoměny nebo NFT
Binance – celosvětová aplikace, jedna z nejznámějších, používala jsem na první nákupy, nakupovat lze kreditní kartou od 15 CHF, mluví mnoha jazyky
Bit.Plus – aplikace česká, nakupujte Bitcoin nebo zlato

NAKUPUJTE POUZE ZA TOLIK, O KOLIK SI MŮŽETE DOVOLIT PŘIJÍT.

Zug, Ciassio a Zermatt

Na začátku února 2020 ohlásil Zermatt možnost placení daní v Bitcoinech. Po Zugu a Ciassu je tak třetím místem ve Švýcarsku umožňující platby kryptoměnou. V Zermattu, jako jediném, najdete i Bitcoinový “ bankomat “ nebo hotel přijímající tyto platby.

Průkopníkem plateb Bitcoinem byla v roce 2016 Mekka start-upů ve Švýcarsku Zug ve stejnojmenném kantonu.
Od té doby proběhlo na místním úřadě 38 plateb v hodnotě 18 tisíc franků.

Druhým místem akceptující kryptoměnu na úřadě je od roku 2018 vesnice Ciassio v kantonu Ticino. Městečko s 8 tisíci obyvatel přijímá platby od 250 franků. Za celou dobu proběhla zatím jen jedna platba. Obecnímu úřadu to vrásky nedělá, chtějí tuhle možnost prostě mít.

Platby Bitcoinem v Zermattu si vydobyla starostka

Na začátku února 2020 oznámila starostka Zermattu Romy Biner Hauser, že i Zermatt bude moderní a inovativní. Obyvatelé Zermattu mohou od ledna 2020 platit Bitcoinem daně, využívat bitconový bankomat ve městě nebo zaplatit za ubytovaní a služby v nejstarším hotelu tohoto světoznámého lyžařského střediska Parkhotel Beau Site.
Obyvatelé a podnikatelé v Zermattu tak mohou Bitcoinem daně zaplatit přímo v budově obecního úřadu přes zabudovaný tablet od společnosti Bitcoin Suisse AG – Bitcoin Point of sell.

Jde hlavně o prestiž

Ani jeden obecní úřad neočekává přetlak a přehnaný zájem o možnost plateb daní populární kryptoměnou. Všechny mají ale společný cíl:

  • jít s dobou
  • akceptovat moderní technologie a finanční životní styl turistů i obyvatelstva
  • být inovativní a atraktivní

Všechny platby provedené Bitcoinem jsou společností Bitcoin Suisse úřadům směněny na švýcarské franky a převedeny na jejich bankovní účty. Úřady své vlastní  Bitcoinové účty nemají.

Společnost Bitcoin Suisse momentálně jedná o společné spolupráci ještě s dalšími dvěma kantony, které to jsou, zatím neoznámila.

Zaplaťe Bitcoinem za hotel v Zermattu i Curychu

V Zermattu přijímá platby Parkhotel Beau Site. Byl společností Bitcoin Suisse vybrán jako pilotní testovací model pro turisty. V Curychu zavedl bitcoinové platby luxusní hotel s michelinskou restaurací The Dolder Grand. Na internetu můžete zvolit platbu Bitcoinem v mnoha eshopech nebo třeba při objednávání jídla přes eat.ch

Švýcarsko, kryptoměny a daně

Velmi, ale velmi častý dotaz. A bohužel spousta desinformací na internetu. ANO, daní se. Musíte jej zdanit. Na uklidněnou je ale fakt, že celý proces je o mnoho jednodušší než v Rakousku a Německu.
Vždy se ptejte svého účetního, jestli umí dělat krypto.
Kdykoli mně přijde dotaz na takového účetního, odpovídám – neznám, ale na Youtubu tuhle problematiku dobře vysvětluje odborník z Luzernu a až přijde moje doba, půjdu k němu, nabízí své služby za 120 franků.

Máte už Bitcoin nebo chcete začít investovat?

Zdroj: CNN MoneyCH, Bitcoin Suisse AG, vlastní zkušenost

Sponzorovaný příspěvek výše uvedenými aplikacemi. Článek obsahuje partnerské linky. Děkujeme.

sledujte nás na sociálních sítích, tam jsme rychlejší

Mohlo by vás zajímat:

Za sdílení děkujeme

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *