druhy povoleni k pobytu k práci ve Švýcarsku

Druhy povolení k pobytu a práci ve Švýcarsku

I na jeden jediný pracovní den potřebujete ve Švýcarsku pracovní povolení. Pro občany EU jsou tyhle možnosti:

  1. Přihlašovací povinnost – Meldeverfahren / Procédure d’annonce / Procedura di notifica / Notification procedure
  2. Povolení k pobytu a ve většině případů automaticky i k práci. Aufenthaltsbewilligungen / Permis de séjour pour ressortissants / Permessi di dimora per cittadini / Residence permits
  • L, B, C, Ci, G
Přihlašovací povinnost

Nejjednodušší forma pracovního povolení 

Kdo může potřebovat povolení na jeden jediný den? Třeba umělci, sportovci, DJ, řemeslníci ..
Jak se k němu dopracují? “ Potvrzení o přihlášení “ od emigračního úřadu “ přijde na elektronicky na email zaměstnavatele, zadavatele zakázky, angažmá. Ten je přepošle, předá zaměstnanci.

Musí o něj zažádat zaměstnavatel. Vyřízení trvá cca 24 hodin, žádá se o něj elektronicky. Podle předpisů by mělo být zažádáno 8 dní předem, ale … Platí pouze na konkrétní práci a od konkrétního zaměstnavatele. Lze ho přerušovat, obnovovat, měnit. Celkem 90 dní v roce. Za odvody a daně je zodpovědný zaměstnavatel. Akceptuje se jakákoli adresa pobytu ( hotel, penzion, kamarád.. ).

Povolení k pobytu a práci

L – krátkodobé. Na max. 12 měsíců. Vydává se na základě krátkodobě pracovní smlouvy ( 3 – 12 měsíců ) a nájemní smlouvy. Požádat si o něj můžete sami. Z platu je vám strhávána daň z příjmu.

B – dlouhodobé.  1 – 5 let.
3 možnosti obdržení:

  • na základě nájemní smlouvy a pracovní smlouvy na dobu neurčitou
  • na základě sloučení rodiny. např. manžel dostal práci, povolení, manželka se přistěhuje, dostane taktéž. Nutno zažádat separátně.
  • na základě podnikání – přijedete do Švýcarska podnikat, předložíte emigračnímu úřadu spoustu nutných dokumentů, pokud schválí, máte B
  • studenti. Pracovat je možno pouze 15 – 20 hodin týdně.

I při povolení B je z platu strhávána daň z příjmu. Za odvody zodpovídá zaměstnavatel.

C – neomezené
Následuje po povoleních B, vesměs po 10 letech. Lze o něj zažádat i dříve. Daně platíte sami, jednou ročně, stejně jako normální zaměstnaný držitel švýcarského pasu.

G – přeshraniční pracovník. Pracujete ve Švýcarsku, bydlíte za hranicemi, kam minimálně jednou týdně dojíždíte. Daně platí zaměstnavatel. Zdravotní pojištění platíte v zemi podle vlastního uvážení.

Důležité upozornění

Pokud vám někdo tvrdí, že první 3 měsíce žádné povolení nepotřebujete, není to pravda. Šiřitel téhle dezinformace nikdy v životě nikoho nezaměstnával, nikdy ve Švýcarsku nepodnikal, neví. Ve Švýcarsku můžete pobývat bez povolení 3 měsíce, ale nesmíte pracovat.

Buďte informování včas a rychle o životě, práce a podnikání ve Švýcarsku. Sledujte nás na sociálních sítích nebo se přihlašte k newsletteru. Budeme rády. Šárka a Bára.

Za sdílení děkujeme