Aktualizace 9.2.2019
Pro velký úspěch po putování po českých městech a Curychu se tato výstava přesune i do Bernu. Zahájení 22.února. Potrvá do 1.března 2019.
Bern, Berner Fachhochschule Departement Wirtschaft, Brückenstrasse 73, Pavillon Raum P 005.
21. srpna 1968 ukončila invaze vojsk států Varšavské smlouvy do Československa naděje na vybudování „socialismu s lidskou tváří“. Statisíce Čechů a Slováků se v důsledku této situace rozhodlo emigrovat. Více než 40.000 lidí se uchýlilo do Švýcarska, 14.000 se zde usadilo natrvalo. Švýcarské velvyslanectví u příležitosti 50. výročí 21. srpna 1968 pořádá putovní výstavu Druhý život, kde se na portrétních fotografiích česko-švýcarské fotografky Iren Stehli představí 25 osobností, které v zemi helvetského kříže nalezly svůj nový domov. Z rozhovorů zaznamenaných v katalogu a ve filmech švýcarské režisérky a studentky FAMU Fiony Ziegler vystupují osudy žen a mužů, kteří se ke svému životu aktivně postavily, vzdaly se všech jistot a udělaly velký krok do neznáma. Každý z aktérů projektu Druhý život reprezentuje unikátní životní příběh: Spisovatelka Irena Brežná získala švýcarskou literární cenu paradoxně za knihu, ve které se staví kriticky k postavení žen ve švýcarské společnosti a k jejímu postoji k uprchlíkům, jimž sama dlouhodobě pomáhá. Speciální pedagog Petr Sýkora se stal ředitelem ústavu pro těžko vychovatelnou mládež. |
Jeho úspěšnost navrátit problematické mladé lidi do života dosáhla pětasedmdesáti procent. Zakladatel skupiny Blue Effect Jiří Geoge Kozel už rok po emigraci začal hrát na rockových koncertech po celém světě, založil několik kapel a dodnes koncentruje s vlastní formací George Kay Band. Hokejista Jaroslav Krupička se stal jedním z úspěšných československých sportovců, kteří pozvedli švýcarský sport na světovou úroveň. Hudebník Jiří Růžička se uplatnil jako varhaník, skladatel a také jako režisér více než šedesáti divadelních inscenací. |
Právník David Šimek se angažoval v levicových emancipačních homosexuálních hnutích, která v komunistickém Československu neexistovala.
Dcera politického vězně Jarmila Woodtli se ve Švýcarsku úspěšně etablovala v oboru metalurgie, ve kterém jsou ženy zastoupeny jen výjimečně.
Jejich vyprávění, stejně jako svědectví dalších aktérů projektu Druhý život, vykreslují pozoruhodný obraz Švýcarska a jeho obyvatel, kteří uprchlíkům z totalitního Československa poskytli vše potřebné ke startu do nového, důstojného života. Tato země opředená mnoha mýty a předsudky z nich vystupuje jako společenství zodpovědných a solidárních lidí s hluboce zakořeněným morálním kodexem. Projekt Druhý život se tak stává zároveň příspěvkem do diskuse o dnešní uprchlické vlně.
Švýcarské velvyslanectví v České republice si dovoluje pozvat na tři akce doprovodného programu výstavy:
na projekci filmu My a Matterhorn, Matterhorn a my a besedu s režisérem Bernardem Šafaříkem
ve čtvrtek 5. dubna 2018 v 17 hodin
kino Evald, Praha 1, Národní 60/28
Vzhledem k omezené kapacitě sálu
Vás prosíme o potvrzení účasti do 26. března 2018 na adrese pra.vertretung@eda.admin.ch.
na komentovanou prohlídku s autorkou výstavy Iren Stehli, na čtení z díla spisovatele Jaroslava Marka Vejvody a na číši vína
v úterý 10. dubna 2018 v 17 hodin
Galerie kritiků, Praha 1, Jungmannova 31
na panelovou diskusi
“Výzvy integrace v nové zemi – Tradice a současná situace ve Švýcarsku a v České republice”
17. dubna 2018, 16.00 hod., Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1
S krátkými prezentacemi vystoupí zástupci Odboru pro integraci Ministerstva vnitra ČR a Švýcarského státního sekretariátu pro migraci, jakož i česká a švýcarská nevládní organizace.
Praha / Galerie kritiků 04/04—22/04/2018
Zlín / Galerie Václava Chada 25/05—10/06/2018
Brno / Dům umění města Brna 20/06—29/07/2018
Plzeň / Galerie Ladislava Sutnara 20/09—14/10/2018
Kontakt: sona.kritzlerova@eda.admin.ch
Zdroj : Tisková zpráva čsds