20 rad podnikani ve Svycarsku

20 rad do začátku. Podnikání ve Švýcarsku 2023

Začít fungovat na vlastní noze, založit si ve Švýcarsku vlastní firmu je jedno z nejčastějších přání a dotazů na nás.

Jsme Šárka a Bára a na tomto blogu vás provádíme životem ve Švýcarsku. Sledujte nás i na sociálních sítích a budete vždy vědět o něco víc – edukativně na Facebooku, inspirativně na Instagramu a dynamicky na TikToku. Šárka ve Švýcarsku podniká od roku 2012.

Většina dotazů k nám přichází na sociálních sítích a na doporučení. Obsah je vždy velmi identický. Začne dlouhým výčtem snů, vizí, schopností a končí větami začínajícími slovy: ” nevím, jak, kolik, co … “
I naše odpovědi začínají velmi identicky: ” ok, dobrý, ale .. “
Slovíčko ALE, většinou hodí do celého vysněného projektu okamžitě vidle. Proč, protože zde spoustu věcí funguje jinak. A přitom je to jednoduché. Pokud budete mít ve všech daných faktech jasno, zahájit podnikání ve Švýcarsku není vůbec složité a nic vám nestojí v cestě.

Vůle, disciplína, peníze, jazyk a pár dobrých rad – to je vše, co budete potřebovat

Vše, co si teď budete číst, se týká založení ” živnosti “, tedy nejjednodušší podnikatelské formy ve Švýcarsku. V německy hovořících kantonech nazývané ” Einzelfirma”. Pokud se nacházíte jinde, hledejte IT, FR, EG alternativy uvedených výrazů.

Povolení k pobytu

K zahájení činnosti na volné noze ve Švýcarsku je nutné být držitelem povolení k pobytu B, ve vyjímečných případech stačí L.

Money flow a zákazníci

Nejen ve Švýcarsku, ale všude na světě platí, že pro setrvání na trhu je nejdůležitější generovat peníze. Všechno ostatní jde zařídit za pochodu nebo dodatečně.
Ve Švýcarsku, kde jsou úřady velice kooperativni, chápavé, vstřícné tohle platí dvojnásobně. Pokud je někdo ochotný vám zaplatit, berte, zbytek už se zařídí

Žádný živnostenský úřad, ale úřad sociálního zabezpečení

Živnostenský úřad ve Švýcarsku nehledejte, není tu. Vaše IČO – tedy UID vydává úřad sociálního zabezpečení SVA, to je ten, který se stará o dávky AHV. Na jeho stránkách najdete žádosti k zahájení samostatně výdělečné činnosti ve Švýcarsku. Hledejte podle svého kantonu, jelikož všude se podmínky liší.

Založení firmy a oprávnění k činnosti jsou 2 rozdílné věci

Zahájení činnosti není žádná složitá věc. Zvládnete to sami nebo delegujete externí firmu. Alfou omegou je žádost na SVA. Důležité je vědět, že úřad, tedy SVA – AHV, který dá vaši činnosti zelenou, neprověřuje, zda máte všechna oprávnění a kompetence. Zajímá je pouze, že budete schopni platit povinné odvody.

Budujte klientelu s předstihem

Jednou z podmínek pro zahájení činnosti je prokázání stávajících zákazníků. Většinou minimálně pěti.
Úřady si váš podnikatelský potenciál chtějí ověřit. Myslete přitom na to, že hlavními faktory jsou nejen zákaznici, ale i částky, které vám zaplatili. Proč? Protože z doložených částek je viditelné, jakou sumu dokážete měsíčně/ročně vygenerovat, zda stačí na pokrytí vašich životních a podnikatelských nákladů.
Počet minimálně 5 různých zákazníků je z důvodu, že vaše podnikání na úrovni živnosti nemůže být postaveno pouze na jednom klientovi. V kt. St.Gallen je dokonce dáno, že největší klient musí tvořit max. 70% všech ročních zakázek.

Shromažďujte účtenky a doklady

Doklady za provedené služby jsou jednou z možností prokázání stávajících zákazníků. Účtenky za investice do firmy dokazují vaši odhodlanost a úmysl.

Založit vedlejší činnost je jednodušší než hlavní

Zahájit podnikání při zaměstnání je jednodušší. Úřady mají pochybnosti a strach, že jim takzvaně skončíte na ulici. Se stálým pracovním poměrem prokážete, že v začátcích nebudete bojovat s existenčními problémy. Pozor na zákonem danou dobu odpočinku a souhlas zaměstnavatele.

Regulované a neregulované obory

Ujistěte se předem, zda obor, v kterém se chystáte osamostatnit, nespadá pod regulované obory, zda musíte nejprve vlastnit oprávnění pro vykonávání této činnosti. Jsou to například: elektrikáři, fyzioterapeuti, hostinská činnost.

Neuvádějte astronomické částky

Jedna z kolonek žádosti se ptá na předpokládaný roční zisk. Z této částky se v prvním roce vypočítají zálohy na daně a AHV,  které jste povinni platit v kvartálním rytmu hned, jak vám bude přiděleno UID číslo. Je to cca 20% z vámi uvedené sumy.
I když si myslíte, že vyděláte milion, uveďte pouze minimum, které je pro hlavní nebo vedlejší činnost nutné. Jedná se o zálohy, které se na základě daňového přiznání na začátku dalšího kalendářního roku vyúčtují.

Hledání zákazníků a zakázek

Stejně, jako se ptají investoři v televizní show ” Die Höhle der Löwen “, i po vás budou chtít vědět, jak budete hledat zákazníky.
V inzerátech v novinách? Na sociálních sítích? Na vesnických předváděcích akcích? Na nástěnce v Coopu?
Zjistěte si všechny možnosti propagace a reklamy ve vašem odvětví, lokalitě a hlavně ceny za ně.

Cenotvorba

Ceny se nevymýšlejí, ceny se kalkulují.
Sepište si všechny svoje roční náklady (životní i podnikatelské), sečtěte a vydělte to měsíci, pracovními dny, hodinami. Přidejte k tomu alespoň 30% na nečekané výdaje. Dostanete se na vaši hodinovou mzdu. Ve Švýcarsku všechno něco stojí, nic není zadarmo a tím se řídí jak úřady, tak i vaši dodavatelé. A také se tu říká, co nic nestojí, nestojí za nic.

Webové stránky a email spojený s byznysem jsou povinnost

Vaše webové stránky a sociální sítě jsou nejen zrcadlem vaší firmy, je to vaše digitální vizitka. A také je to místo, kam se budou dívat úřady, velkoobchody, zákazníci i konkurence. Připravte si e-mailovou adresu, z jejíhož názvu, je vaše podnikání zřejmé a nezapomeňte na povinné údaje švýcarské legislativy.

Finance, platební metody, bankovní účet

Mějte jasnou představu, jak budete za své služby dostávat zaplaceno. Na fakturu? Umíte ji vystavit včetně QR kódu? Hotově? Kartou? Máte terminál? Twint? PayPal? Stripe? Bitcoin?
Ve Švýcarsku není povinnost firemního bankovního účtu. Pro zpracování účetnictví a přehled  provozních transakci je více než vhodné mít extra bankovní účet. Ideálním řešením jsou digitální banky, jsou to aplikace v telefonu, uživatelsky se chovají lip než e-banking kamenných bank, účet založíte během 5 minut a jsou to skvétající švýcarské start-upy pošty, hypotečních bank, pojišťoven.

Co sedlák nezná, sedlák nesežere, zákaznický servis na prvním místě

Možnost oficiálního zahájení činnosti až od sumy 2300 franků za rok je perfektní časový prostor na průzkum trhu. Test, zda je o váš produkt nebo službu opravdu zájem.
Pamatujte si, Švýcarsko není pozadu, jen tu některé věci nefungují, už tu byly nebo se to nevyplatí.
Současně platí, když 2 dělají to stejné, není to vždy stejné. To je ta právě ta vaše příležitost, dělat to líp a uspět.
Zákaznický servis, kvalita, flexibilita a rychlost je na prvním místě před cenou. Švýcaři jsou obezřetní, konzervativní, loajální, finančně gramotní a mají rádi kvalitu.

Úřady

Co do činění možná nebudete mít se všemi, ale s některámi určitě: Steueramt, SVA, Bauamt, Gewerbepolizei, Amt für Verbraucherschutz und Veterinärwesen, Zollamt, Handelsregister

Jazyk

Vícejazyčný web, texty na sociální sítě, newsletter zvládne i Chat GPT. Vy budete ale muset umět komunikovat s úřady, zákazníky, budete psát nabídky, vyřizovat reklamace, zodpovídat spoustu dotazů osobně, elektronicky, telefonicky. Zvládnete to?
Budovat byznys ve Švýcarsku zaměřený pouze na českou a slovenskou klientelu je sebevražda.

Neplaťte za to, co do začátku nepotřebujete

Nenechte se napálit a vnutit si něco, co jako malí živnostníci nepotřebujete.
Jako začínající malí živnostníci nepotřebujete zápis do obchodního rejstříku ( HR – za 120 CHF), nepotřebujete mít akciovou společnost nebo GmbH (vklad 100k nebo 20k CHF – s.r.o. nebo akciovka), nepotřebujete být plátci MwSt / VAT ( DPH), nepotřebujete předražené účetní programy, pokladnu a tak dál. Tohle je výčet několika věcí, do kterých pár podnikatelů začátečníků investovalo, jelikož jim to tak řekla firma, která jim podnikání zařídila. Zařídila zadarmo nebo za levno, jelikož vydělala na provizích za prodej těchto pro začátečníky zbytečných služeb.

Logo a firemní identita

Logo je základ. Logo je vaše značka. Logo je to, čím vás rozeznáme od konkurence. Logo je třeba to, co si dáte jako profilový obrázek na Facebook, na tričko, na vizitku, na produkt nebo co od vás budeme chtít my, pokud se rozhodnete stát partnery našeho plesu. LOGO musíte mít a nejlépe ve formátu png.

Zapomeňte na podporu v nezaměstnanosti

Ve Švýcarsku systém nefunguje jako v Česku, že živnost lze podle potřeby nebo ročního období přerušovat, ukončovat a mezitím nebo v případě neúspěchu pobírat podporu v nezaměstnanosti.
Jediná šance, kdy vás pracovní úřad přijme, je, když se rozhodnete skončit do 6 měsíců od zahájení činnosti. Šest měsíců je ale doba, kdy stále doufáme, že to jednou prolomíme a že to přijde. Na tohle myslete i v situaci, kdy se budete rozhodovat, jakou oficiální formu po své podnikání zvolíte. Společnost s ručením omezeným má ve Švýcarsku nejednu výhodu, ale o tom to zde dnes není.

Nechte si poradit a vzdělávejte se

Ve Švýcarsku podnikání spousta krajanů. Dovolíme si říct, že i hodně úspěšně. Máme tu vynikající gastronomy, fotografy, hodinového mažela, cukrářky, kadeřníky ..
Samozřejmě, že tu byly i opačné případy a z pohledu outsidera dokážeme říct, škoda, to mělo potenciál, ale …
Rádi říkáme, že nejlepší univerzita je YouTube, ale i my se chodíme školit na konzulatce k odborníkům, semináře, radíme se, investujeme do knih, networkujeme. Na Facebooku máme príma podnikatelskou skupinu, každý, kdo položí veřejný dotaz, má šanci dostat kompetentní radu a know how.

Všechny popsané body by se daly ukončit slovem, ale …
O všech popsaných bodech by se daly popsat kapitoly knihy.
Pokud vás teď nějaká ta ALE, PROČ, JAK napadají, rádi vás poznáme a některá ale zodpovíme osobně při prezentaci a bezplatném workshopu v sobotu 24.02.2024 ve 13.00 -14:00 na Networking marketu v Gossau nebo při individuální online konzultaci.

Mohlo by se vám hodit:

Platební terminál SumUp
Digitální banka Yapeal (privát a firemní v jednom) – od Vontobel s automatickým počátečním bonusem 30 CHF
Digitální banka YUH – od švýcarské pošty, zadejte kód pro bonus 6e9cl0
Digitální banka NEON – od Hypothekerbank Lenzburg – kód pro počáteční bonus 063309
Twint pro byznys
Dropshipping ve Švýcarsku
Logo a grafika – Canva
Oficiální weby pro živnost: Basel Stadt, St.Gallen, Zürich, Luzern
Účetní a fakturační program: Swiss21
Druhy povolení k pobytu
Zefix – obchodní rejstřík Handelsregister
Moje firma – Cindy Star GmbH

Hodně štěstí, držíme palce a dejte nám vědět, jak to jde. Svět patří těm, co se nepo….

Za sdílení děkujeme