švýcarská dálniční známka e-vignette

Švýcarská dálniční známka 🇨🇭E-Vignette

Od 1.8.2023 zavádí Švýcarsko elektronické dálniční známky E -Vignette.

Jsme Šárka a Bára a na tomto blogu vás provádíme životem ve Švýcarsku. Sledujte nás i na sociálních sítích a budete vždy vědět o něco víc – edukativně na Facebooku, inspirativně na Instagramu a dynamicky na TikToku.

Konečně jsme se dočkali. Švýcarská dálniční známka byla doposud jen jako fyzická k nalepení nejlépe pod zrdcátko na přední sklo.
Od 1.8.2023 budou zavedeny elektronické dálniční známky. E-Vignette je pouze alternativou, ne náhradou klasické dálniční známky. Můžete si vybrat.

Cena i platnost zůstávají stejné. Švýcarská dálniční známka existuje pouze roční, je povinna na všechny vozy do 3,5 tuny včetně motocyklů, přívěsů a obytných vozů.

Roční dálniční známka stojí ve Švýcarsku 40 franků a je platná od 1.12.XX – 31.1.YY tedy od prosince jednoho roku do konce ledna roku následujícího. E-Vignette bude stejně jako v Česku registrována pomocí SPZ. Denní ani měsíční dálniční známky ve Švýcarsku nemáme.

Dálniční známka a střídavé značky

Věděli jste, že ve Švýcarsku SPZ nenáleží konkrétnímu vozu, ale je spojena s pojistkou auta?
V praxi to znamená, že ve Švýcarsku je běžné, že lidé vlastní několik aut, ale pouze jednu SPZ. Jsou to střídavé značky / Wechselschild. Jedna SPZ znamená levnější autopojištění na každý další vůz. Při pořízení dalšího dopravního prostředku zavoláte do pojišťovny a zažádáte o rozšíření stávající pojistky. SPZ zůstává stejná, není nutné měnit.
Takže polopatě řečeno, SPZ si můžete předělat na vůz, kterým právě jedete a díky E-VIGNETTE nemusíte mít na každém voze další dálniční známku. Několik aut, jedna SPZ a jedna dálniční známka. Hurááááááá

Nekupujte použité dálniční známky

Je to takový častý, otravný dotaz a nešvar ze sociálních sítí. Někdo jede do Švýcarska na dovolenou nebo služební cestu, koupí si klasickou nalepovací dálniční známku a potom ji nabízí dál k prodeji.
Prosím vás, švýcarská dálniční známka, je to nejlevnější, co zde máme. Švýcarská dálniční známka platí na perfektní síť dálnic a většinu tunelů ve Švýcarsku, s výjimkou tunelu San Bernardino a tunelu Munt la Schera u Livigna.
Policie je háklivá na špatně nalepené známky, říká se, že jsou policisté v 75% úspěšní v odhalování opakovaného používání.
Taková pokuta je 200 CHF, ale to není všechno. Pokud nezaplatíte na místě, bude vám zaslána písemně a to již s obyvklými švýcarskými administrativními poplatky, tudíž 700 CHF. Jeden sledující mi napsal, že zaplatil pokutu dokonce 3 000 CHF, když měnil přední sklo a vlastní známku si sám předělal. Něděljte to, nekupujte je.

Kde koupím švýcarskou dálniční známku?

Klasické známky jsou k dostání:

  • na benzínkách
  • na poště
  • na hranicích

ONLINE: E-VIGNETTE.CH

Dálniční známka zadarmo

Již 5 let rozdáváme dálniční známky. Každoročně v průběhu listopadu/prosince pořádáme soutěže o švýcarské dálniční známky na Facebooku i na Instagramu. 2 x se nás může usmát štěstí. Už nás sledujete? Nenechte si ujít další příležitost, tentokrát ušetříme na poštovném, budeme hrát o E-VIGNETTE.

Spoustu krásných kilometrů a pošlete to dál. Šárka
S dotazy se na nás můžete obrátit i ve facebookových skupinách:
Milujeme Švýcarsko
Žijeme ve Švýcarsku
– nebo v komentářích na sítích a DM


Za sdílení děkujeme