rigolleto bregenzer Festspiele

Jeviště na hladině Bodamského jezera se změnilo v šaška Rigolleta. Tohle jsou Bregenzer Festspiele

Monumentální, velkolepé, jedinečné, největší jeviště na hladině vody na světě, pompézní produkce, akustický zážitek, neopakovatelná kulisa Alp a Bodamského jezera. Představení, z kterých se tají dech a začnete milovat operu.
Neskutečný zážitek zvaný Bregenzer Festpiele. Mezi letními slavnostmi obrovským pojmem jako Cirque du Soleil ve světě cirkusů.

Letní operní festival Bregenzer Festspiele pojmenovaný podle města konání Bregenz. Bregenz je rakouské městečko s 28 tisíci obyvatel na břehu Bodensee hned mezi Švýcarskem a Německem. 

Úchvatnost tohoto festivalu spočívá ve své originalitě a jedinečnosti

Představení na vodě se konají pouze měsíc v roce a to na přelomu července a srpna po dobu 27 dní. Monumentální scéna  pod širým nebem se mění každé dva roky. Hrají se pouze nejslavnější opery světa.
Pořadatelé pracují s ročním budgetem 20 milionu Euro, snad i proto si mohou dovolit zvát ty nej nej umělce, soubory, jevištní techniky, dovolit si kostýmy jako v Hollywoodu. Od roku 2010 je součástí týmu i Pražský filharmonický sbor. Hlediště podél břehu pod širým nebem má kapacitu 6898 diváků. Opery se zpívají živě v originálním jazyce.
Po boku jeviště jsou ve vodě vsazené obří obrazovky, kde běží live přenos s německými titulky, střídavě se záběry na orchestr a na dirigenta. Pod jevištěm, tedy pod vodou, je zákulisí.

Historie festivalu sahá do roku 1946, kdy ochotníci hráli krajana Mozarta na dvou loďkách. V roce 1950 získaly slavnosti jezerní scénu na dřevěných plotech. Od té doby prošlo jeviště i hlediště spoustou stavebních úprav.
V roce 1985 se začalo Mozartovou Kouzelnou flétnou inscenace střídat každé dva roky. Takřka 200 tisíc diváků ročně vidělo Aidu, La Bohéme, Turandota… V roce 2011 a 2012 se jezero stalo gigantickou vanou pro André Cheniéra. Vloni a předloni se otáčely obří karty o velikosti 3x7m mezi 21 metrů vysokými potetovanými pažemi s cigaretou a špinavými nehty Carmen George Bizeta. Jeviště a kulisy Carmen navrhla britská umělkyně Es Devlin, která staví koncetní podia i pro U2, Adele nebo Kanyeho Westa.

Letos a příští rok bude Verdiho Rigolleto

Opera o třech aktech tragichého osudu dvorního královského šaška, v jehož podobě je letošní jeviště, se pod Alpami mezi Rakouskem, Švýcarskem a Německem, rozezní 17. července 2019.

Vstupenky na představení stojí od 30 – 348 Euro, bývají dlouho dopředu vyprodané. S trochou štěstí se dá jedna tam a druhá jinde sehnat ještě na jaře před zahájením sezony.
Představení se vždy těšila obrovskému úspěchu, BOOM ji ovšem přidal “ záběr “ v Bondovce Quantum of Silence natáčené v roce 2008 a také živá vysílání v rakouské televizi v přestávkách ME ve fotbale 2008.
Areál je volně přístupný celý den. Pro hodně zvědavé je možnost zakoupit vstupenky v ceně 7,50 eur na prohlídku zákulisí a zázemí s průvodcem. I ty bývají ale často hned vyprodané.

Zkuste své štěstí na vstupenky na oficiálním webu festivalu.
Pokud můžete, běžte, je to neopakovatelný zážitek.

Ptáte se teď sami sebe, že často projíždíte Bregenzem do Švýcarska podél pobřeží jezera a jaktože jste to nikdy neviděli? Netrapte se, takových je víc, ono to ani nejde. Jeviště na vodě je schováno za hlavní budovou divadla (Festspielhaus Bregenz) a tu kryje  od hlavní cesty ještě Casino Bregenz.

Takováhle byla úžasná Carmen

Sledujte Bregenzer Festspiele na Facebooku

Zdroje: vlastní a Bregenzerfestspiele.com

Za sdílení děkujeme

2 názory na “Jeviště na hladině Bodamského jezera se změnilo v šaška Rigolleta. Tohle jsou Bregenzer Festspiele”

  1. Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli bych sehnal práci jako číšník ve Švýcarsku když mám chronické onemocnění slinivky a diabetes typu 1. Zde v ČR mi doktoři říkají že jsem na plný invalidní důchod, ale nebyl mi přiznán. Nechci o něj žádat někde jinde, jenom mě zajímá jestli bych tam případně prošel zdravotní prohlídkou a jestli by mě tam vůbec zaměstnali. Děkuji za odpověď.

    1. Dobry den, tezko reci, vy pro práci v CH potřebujete hlavně Pracovni povoleni a to souvisí s uzavřením CH zdravotního pojištěni … a Ted otázka, zda Vás bude chtít někdo pojistit, základní pojištěni musí udělat kazda pojišťovna, ovsem obavám se, ze to bude finance narocna a zdalipak se to vůbec vyplatí … nicméně míst v Gastronomii je ted po 2.lockdownu opravdu hodne, ale je to obor, kde se v záležitosti na kantonu nejprve musí brat z místního uradu práce … zdravotní prohlídky před nástupem do zaměstnáni se zde nedělají ….hezky den a jinak doporučuji se zeptat odborníků na HR gastro v některé z našich facebookovych skupinách …

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *