FAQ - ŽIVOT VE ŠVÝCARSKU

nejčastěji kladené dotazy na sociálních sítích

Ano, nejlépe ve velkých firmách, tkz. korporátech, v hotelech a gastronomii s anglicky mluvící klientelou a šéfem, v IT oborech a všude tam, kde je angličtina firemní jazyk a majitel ji akceptuje.

Známe i spoustu cizinců, co i jen s angličtinou úspěšně podnikají.

Naučit se úřední jazyk země, kde žiji, víc než doporučuje.

Práce se s ubytováním se nabízí vesměs s krátkodobým nasazením tam, kde je jasné, že pro žadatele nemá cenu se v daném regionu déle zdržovat nebo je pracovní nabídka dočasná z důvod pravidelné obměny personálu. Ubytování také nabízí zaměstnavatelé, kteří mají a o žadatele horentní zájem a proto by mu snesli modré z nebe. Ve všech případech se jedná o obory: expati do korporátů, sezónní práce v gastronomii – lyžařská střediska, Fasnacht, veletrhy, práce v erotice, práce na  zemědělských farmách, krátkodobé montáže a záskoky od pracovních agentur. Tito lidé, kromě akademiků,  jsou většinou ubytováni v personálních bytech a domech, kde jsou všichni pod jednou střechou. Soukromí, luxus a privátní sféra takřka žádná. Nájemné je nízké, je strháváno z platu a zaměstnanec nemá, kromě věcí osobní potřeby, žádné jiné výdaje spojené se životem ve Švýcarsku – koncesionářské poplatky, odpadky, energie a internet v bytě atd..

Nejlevnější pojištění neexistuje. Každá pojistka je stavěna individuálně. Cena se odvíjí od věku, pohlaví, prošlých a chronických chorobách, místě bydliště. Velice důležité je, před podepsáním pojistky porozumět švýcarskému zdravotnímu systému a být na setkání s poradcem připraven. Fakta jsou napsána zde. 5 důvodů proč my osobně doporučujeme pojišťovnu CSS si můžete přečíst zde.

Ano. Přídavky na dítě jsou od 200 – 260 CHF/ měsíčně, dle kantonu. Vyřizuje to zaměstnavatel. Je zapotřebí potvrzené formuláře z vlasti. Často se stává, že si lidi stěžují na Facebooku, že žádné nedostávají, hledají pomoc u krajanů a přitom je chyba pouze u nich, že nedodali papíry, které byly požadovány. Poradit s tím umí Sonja Diart.

Řidičský průkaz se mění po roce platnosti povolení k pobytu. Na internetu si na webu dopravního úřadu svého kantonu stáhnete formulář. Nejlépe v obchodním centru za cca 20 chf v optice uděláte test zraku, nachystáte 2 fotky, originál řidičák a vše odevzdáte na obecním úřadě v městě bydliště.

Cena za švýcarský je od 80 – 200 CHF a vše přijde poštou zhruba do týdne.

U Janky v Herisau, v maďarském obchodě v St.Gallen, v Lakomce Zurich.

Pro začátečníky, turisty, krátkodobý pobyt jsou výhodné jakékoli dobíjecí karty. Velkou chválu dostávají: Lebara, Yallo.
Billboardy křičí Wingo.

A my používáme vše na smlouvu s televizí a internetem na doma od Sunrise.

Společně se smlouvou na mobil od Sunrise.
Billboardy křičí Wingo.
Levný, ale prý pomalý je Yallo.
Patrioti jsou u Swisscom.

České a slovenské programy jde přes internet naladit v chytré televizi nebo na mobil díky Antik.sk, Lepší.Tv, ale doporučujeme se na aktuální stav pozeptat ve facebookových skupinách.

Velmi nebezpečné téma. Dostat půjčku není problém, spousta krajanů se pak dostává do dluhů.

Nejsnadnější půjčky a kredity zajišťují nebankovní instituce. K žádosti se připojí 3 poslední výplatní pásky, povolení k pobytu a trvá to pak jen pár dní.
123kredit.ch
Budgetcheck.ch

Daňové přiznání podávají: podnikatelé, držitelé povolení B, kteří za rok vydělají více než 120 tisíc franků, všichni držitelé povolení C a švýcarského pasu.

Když se mluví o vrácení daní, je zřejmě myšlena korektura tarifu Quellensteuer nebo opravdu nárok na vrácení u držitelů povolení když mají odpočitatelné položky: další vzdělání, alimenty na děti .. vše je kantonální. Nejlepší je si nejprve zjistit, na co mám nárok. Daňové přiznání by se mělo dát ke zpracování kvalifikovanému účetnímu, určitě ne sousedce, která to prostě umí.
Cena za hodinu práce daňového experta se pohybuje cca od 120 chf na hodinu.
Jsou známé případy, kdy se držitel povolení B domníval, že má nárok na vrácení daní a potom ještě 2 tisíce franků doplácel nebo byl šulnul.

Daňový expert by měl být ze stejného kantonu, jen tak má absolutně aktualizované informace.

Na alikovótní hodnotu důchodu ze Švýcarska má nárok každý, kdo odpracoval ve Švýcarsku minimálně 12 měsíců a po celou tuto dobu byly placeny zálohy na sociální pojištění.

Švýcarský důchod se skládá ze 2 základních a jedné dobrovolné položky. AHV + BVG + pensijní připojištění.

Jak se vše vypočítává najdete zde.

Zda zaměstnavatel platí odvody zjistit lze, ovšem ne hned aktuální data. 
Zda jsou zaplacené daně za držitele krátkodobých povolení a L,B lze zjistit cca během 3 měsíců. Zaměstnavatel je totiž odvádí většinou kvartálně. Stačí zavolat na daňový úřad.

Zda platí AHV lze zjistit pouze za předchozí kalendářní rok. To se na výpise objeví až po roční uzávěrce, která se dělá vždy v lednu nového roku.
Kolik je zaplaceno lze zjistit zdarma, výpis detailní vápis přijde poštou do týdne.  Žádejte si o něj zde.

Přepnout – obsah
Přepnout – obsah
Přepnout – obsah