FAQ - ŽIVOT VE ŠVÝCARSKU

nejčastěji kladené dotazy na sociálních sítích

Ano, nejlépe ve velkých firmách, tvz. korporátech, v hotelech a gastronomii s anglicky mluvící klientelou a šéfem, v IT oborech a všude tam, kde je angličtina firemní jazyk a majitel ji akceptuje.

Znám spoustu cizinců, co i s angličtinou úspěšně podnikají.

Naučit se úřední jazyk země, kde žiji, víc než doporučuji.

Práce se s ubytováním se nabízí vesměs s krátkodobým nasazením tam, kde je jasné, že pro žadatele nemá cenu se v daném regionu déle zdržovat nebo je pracovní nabídka dočasná z důvodu pravidelné obměny personálu.
Ubytování také nabízí zaměstnavatelé, kteří mají a o žadatele horentní zájem a proto by mu snesli modré z nebe. Ve všech případech se jedná o obory: akademici a odborníci do korporátů, sezónní práce v gastronomii – lyžařská střediska, Fasnacht, veletrhy, práce v erotice, práce na  zemědělských farmách, krátkodobé montáže a záskoky od pracovních agentur. Tito lidé, kromě akademiků,  jsou většinou ubytováni v personálních bytech a domech, kde jsou všichni pod jednou střechou. Soukromí, luxus a privátní sféra takřka žádná. Nájemné je nízké, je strháváno z platu a zaměstnanec nemá, kromě věcí osobní potřeby, žádné jiné výdaje spojené se životem ve Švýcarsku. Běžné výdaje ve vlastních bytech: koncesionářské poplatky, odpadky, energie a internet v bytě atd..

Nejlevnější pojištění neexistuje. Každá pojistka je stavěna individuálně. Cena se odvíjí od věku, pohlaví, prošlých a chronických chorobách, místě bydliště. Velice důležité je, před podepsáním pojistky porozumět švýcarskému zdravotnímu systému a být na setkání s poradcem připraven. Fakta jsou napsána zde. 5 důvodů proč my osobně doporučujeme pojišťovnu CSS si můžete přečíst zde.

Ve Švýcarsku je je několik zdravotních pojišťoven, každá má svoje pro i proti. Udělat si o všem představu pomohou různé internetové srovnávače a vyhledávače.

Inzertní weby ve Švýcarsku:
tutti.ch
anibis.ch
ricardo.ch
pinwand.ch
FB Marketplace
gratisinserat.ch
locanto.ch

Bankovní účet si může ve Švýcarsku založit pouze držitel povolení k pobytu.

Kamenná banka bez poplatků neexistuje.
Zkušení jedinci mají banku kamennou a pro pohodlný život ještě digitální dvojku
.

Z důvodů dlouholeté zkušenosti s takřka se všemi bankovními institucemi ve Švýcarsku jako soukromá osoba i podnikatel, si dovoluji tvrdit, že švýcarské bankovnictví je celkem oříšek pro ” digitálního ” člověka.
Kamenná banka: Kantonální, Raiffeisen, UBS. Vedení účtu cca 5 Chf měsíčně, když nepoužíváte e-banking.

Kdo chce mít osobní účet do 5 minut, vlastní povolení k pobytu kartičkového typu, nakupuje online, k platbám používá apple pay, google pay, QR kód tedy člověk ze světa onlinu, určitě doporučujeme banky digitální, které provozují švýcarské pojišťovny nebo hypoteční banky jako svůj vedlejší produkt.
Digitální banky jsou pouze APLIKACE v telefonu.

ZDARMA je NEON a s použitím kódu 5ACSBS dostanete po aktivaci ( vkladu 1 CHF ) dárek vklad 10 CHF.

Já používám digitální banku YAPPEAL. Za 4,90 měsíčně osobní účet, ve stejné aplikaci přepnu i na firemní za 5,90 měsíčně. Každý nový uživatel dostane vklad 30 Chf. Důležitá je aktivace vložením 5 CHF z vlastního účtu, kde se shoduje mé příjmení, popř. se domluvit se zákaznickou podporou, která funguje nonstop a je milá. Stáhnout můžete zde.

Ano. Přídavky na dítě jsou od 200 – 300 CHF/ měsíčně, dle kantonu. Vyřizuje zaměstnavatel. Informace a formuláře najdete na webu AHV svého kantonu. Je zapotřebí potvrzené formuláře z vlasti.
Málokdo to ví, ale pokud třeba bydlíte v kantonu ZH, jeden rodič pracuje v kantonu ZH a druhý v kantonu ZG, kde jsou přídavky 300 Chf, doplácí se Differenzkinderzulage vůči prvnímu rodiči.
Často se stává, že si lidé stěžují na Facebooku, že žádné nedostávají, hledají pomoc u krajanů a přitom chyba nastala na jejich straně. A to proto, že vesměs kvůli jazykové bariéře, nedodali dokumenty, které byly požadovány. Poradit s tím umí Sonja Diart.

Na alikvótní hodnotu důchodu ze Švýcarska má nárok každý, kdo odpracoval ve Švýcarsku minimálně 12 měsíců a po celou tuto dobu byly placeny zálohy na sociální pojištění – AHV.

Švýcarský důchod se skládá ze 2 základních a jedné dobrovolné položky. AHV + BVG + penzijní připojištění 3.pilíř.

Jak se vše vypočítává najdete zde.

Řidiči z povolání mění řidičský průkaz okamžitě.

Řidičský průkaz pro soukromou osobu se mění po roce platnosti povolení k pobytu. Na internetu si na webu dopravního úřadu svého kantonu stáhnete formulář. Nejlépe v obchodním centru za cca 20 chf v optice uděláte test zraku, nachystáte 2 fotky, originál řidičák a vše odevzdáte na obecním úřadě v městě bydliště.

Cena za švýcarský je od 80 – 200 CHF a vše přijde poštou zhruba do týdne.

U Janky v Herisau, v maďarském obchodě v St.Gallen, v Lakomce Zurich.

Tipy a triky z kuchyně české hospodyňky a vše o mouce čtěte u Hanky.

Pro začátečníky, turisty, krátkodobý pobyt jsou výhodné jakékoli dobíjecí karty. Velkou chválu dostávají: Lebara, Yallo.
Billboardy křičí Wingo.

Pokud jste se do Švýcarska právě přestěhovali, je dobré  vybírat operátora na měsíční paušál, který obsahuje nejen čísla pro mobily, ale i internetové připojení pro domácnost, televizi .. Nejlépe je se rozhodnou pode internetového srovnávače těchto služeb ve Švýcarsku.

A pokud vás zajímá, co používáme my, tak my používáme vše na smlouvu s televizí a internetem na doma od Sunrise.

Tohle můžete udělat:
Krok: 1: Doporučený dopis
Upozorněte zaměstnavatele z důkazních důvodů písemně doporučeným dopisem. Stanovte mu krátkou lhůtu (1 týden).
Máte právo přestat pracovat, pokud je váš zaměstnavatel v prodlení s výplatou mzdy. Ztracené hodiny nemusíte později odpracovat.
Pokud je váš zaměstnavatel v platební neschopnosti, můžete ukončit pracovní poměr bez výpovědní doby. Před tímto krokem byste však měli požádat o právní radu (například odborovou organizaci nebo pracovní soud).
Krok 2: Betreibung
Zahájení řízení o vymáhání pohledávek vůči zaměstnavateli ( Betreibungsamt).
Za vymáhání pohledávek je zodpovědné inkasní oddělení v sídle společnosti. Zahájení řízení o vymáhání pohledávek stojí od 40 do 90 CHF.
Pokud zaměstnavatel vznese právní námitku proti vymáhání dluhu, můžete v řízení pokračovat a požadovat odstranění právní námitky v soudním řízení. Před tímto krokem se poraďte o správném postupu.
Pokud zaměstnavatel zkrachuje, máte nárok na takzvanou náhradu v případě platební neschopnosti z pojištění v nezaměstnanosti. To se však týká pouze mzdových nároků za poslední čtyři měsíce před zahájením konkurzního řízení.
Důležité: Na náhradu mzdy v insolvenci máte nárok pouze v případě, že jste svůj nárok na mzdu uplatnili v exekučním řízení.

I tohle docela dobře umí za poplatek vyřídit Sonja Diart.

 

Společně se smlouvou na mobil od Sunrise.
Billboardy křičí Wingo.
Levný, ale prý pomalý je Yallo.
Patrioti jsou u Swisscom.

A kluci, co pracují v IT a potřebují internet hodně spolehlivý a rychlý, radí: trochu levnější než Swisscom a v něčem i lepší je INIT7 a taky k nám němu darovali kód pro nové zákazníky na 111,- CHF slevu na hardware. Do objednávky napište kód: 153 162 501 97

Z osobní zkušenosti v St.Gallen, doma máme Sunrise, ale pro provozu partner změnil operátora na iWAY, jelikož mu nabídli daleko lepší podmínky.

České a slovenské programy jde přes internet naladit v chytré televizi nebo na mobil díky Antik.sk, Lepší.Tv, ale doporučujeme se na aktuální stav pozeptat ve facebookových skupinách.

Velmi nebezpečné téma. Dostat půjčku není problém, spousta krajanů se pak dostává do dluhů.

Nejsnadnější půjčky a kredity zajišťují nebankovní instituce. K žádosti se připojí 3 poslední výplatní pásky, povolení k pobytu a trvá to pak jen pár dní.
123kredit.ch
Budgetcheck.ch
Moneyland.ch
credXperds.ch

Daňové přiznání podávají: podnikatelé, držitelé povolení B, kteří za rok vydělají více než 120 tisíc franků, všichni držitelé povolení C a švýcarského pasu.

Když se mluví o vrácení daní, je zřejmě myšlena korektura tarifu Quellensteuer.  Od toho už se ale upustilo.
Pouze pár kantonů vyžaduje daňové přiznání u držitelů povolení L a B. V některých případech může být o něj požádáno v souvislosti neshod a domněnky, že člověk pracuje na černo. Úřady jsou propojené, najdou-li se pochybnosti mezi daňovým a emigračním úřadem, budete vyzváni. Máte-li odpočitatelné položky, např: další vzdělání, alimenty na děti ..můžete si dobrovolně požádat o podání DP.  Mějte na paměti, že jak jednou začnete podávat daňové přiznání, budete tak muset činit i další roky.
Než se začnete shánět po někom, kdo DP zpracuje, ověřte si nejprve, jak to chodí v kantonu vašeho bydliště. Daňové přiznání by se měl zpracovat kvalifikovaný člověk, určitě ne sousedka, která to prostě umí, protože prošla rychlokurzem ve spolku venkovských žen nebo každý rok kopíruje to své předchozí.
Cena za hodinu práce daňového experta se pohybuje cca od 120 chf na hodinu.
Jsou známé případy, kdy se držitel povolení B domníval, že má nárok na vrácení daní a potom ještě 2 tisíce franků doplácel nebo skončil na nule.

Daňový expert by měl být ze stejného kantonu, jen tak má absolutně aktualizované informace.
Daňový expert pro francouzské kantony zde. 

Zda zaměstnavatel platí odvody zjistit lze, ovšem ne okamžitá aktuální data. 
Zda jsou zaplacené daně za držitele krátkodobých povolení a L,B lze zjistit cca během 3 měsíců. Zaměstnavatelé odvádí daně za zaměstnance kvartálně. Pokud tak nedělá, budete vyzváni k platbě nebo k dodání namátkového daňového přiznání. Pro vlastní jistotu stačí zavolat na kantonální daňový úřad.

Zda platí sociální pojištění – AHV lze zjistit pouze za předchozí kalendářní rok z volně dostupného výpisu, o který lze zdarma zažádat na internetu.
Detailní výpis přijde poštou do týdne.  Žádejte si o něj zde.
Důvod, proč jsou dostupné informace pouze do konce předchozího kalendářního roku je prostý: každý zaměstnavatel platí sociální pojištění za zaměstnance formou záloh, jejíchž přesné vyúčtování probíhá až na začátku nového roku po dodání výpisu všech zaplacených hrubých mezd v roce minulém.

Základní fakta: Švýcarsko není sociální stát.

Děti zvládají stěhování skvěle. Čím menší, tím lepší.
V místě nového bydliště úřad děti automaticky zařadí do školy tak, aby se děti mohly nejprve naučit jazyk.

Školka je ZDARMA od 4 let.
Školky do 4 let věku dítěte jsou finančně náročné.
Rodiče platí za své děti zdravotní pojištění.
Školní prázdniny jsou kratší a jsou několikrát za rok.
Děti chodí domů na obědy. Rodina nemůže bydlet v jednopokojovém bytě nebo garsonce. Tématice život ve Švýcarsku s dětmi se věnuje web a podcast Naše švýcarské zážitky. Poslouchej zde.

 

Zásilky ze zemí EU je možné si nechat zaslat na různá místa za švýcarskými hranicemi v Rakousku, Francii nebo v Německu. Stačí si vybrat místo a zaregistrovat se na portále grenzpaket.ch 

AHV SE NEVYPLÁCÍ. AHV ve Švýcarsku zůstává do vašeho důchodového věku.

K otázce vyplácení BVG je na sociálních sítích spousta mýtů a nepravdivých informací.

BVG – 2. pilíř důchodového připojištění je hrazen z platu instituci nebo pojišťovně – Pensionskasse. Těchto institucí je ve Švýcarsku asi dva tisíce a každá má pro vyplácení jiné podmínky.
Při odchodu ze Švýcarska lze vyplatit pouze ” nepovinná ” částka, která je většinou hodně malá. 
Jaké jsou podmínky pro vyplacení celé částky najdete na webu VAŠÍ konkrétní PK a určitě tam najdete i formuláře pro žádost. Jednotná standardní odpověď neexistuje. Pokud jste vystřídali několik zaměstnavatelů, peníze si nepřeváděli, nevíte, kde je máte, nechte si je zdarma najít centrálou BVG v Bernu. Potom se domluvte s odborníky, jak a kde je nejvýhodněji sjednotit.
Podmínky pro vyplacení jsou u všech společností ve spoustě bodů identické a celá částka se vyplatí těm, kdo:
– byli ve Švýcarsku chvíli a nemají tam mnoho.
– odcházejí do země mimo EU.
– chtějí investovat do vlastního bydlení.

POZOR: k vyplacení nedojde nikdy ze dne na den, je to několikaměsíční proces a většinou jsou prostředku zaslány rovnou třeba hypoteční bance. Nikdy není jistota, že bude žádost schválena. 

Podnikat ve Švýcarsku mohou držitelé povolení B.

Založit podnikání ve formě živnosti je povinné až od příjmů cca 2300 franků ročně. Celkový proces trvá pár dní.
Založit společnost s ručením omezeným je časově náročnější proces. V kantonu AG cca 3 týdny, v kantonu ZH i 2 měsíce.

Nic nejde ze dne na den. Nic nelze bez počátečních investic, ikdyž se říká, že ” živnost” nic nestojí.
Daňové úlevy v prvním roce podnikání neexistují.

Na Facebooku máme na toto téma príma skupinu, spousta dotazů a kompetentních odpovědí. Skupina si zakládá na transparentnosti, proto jedním z pravidel skupiny je, ptej se na co chceš na téma podnikání ve Švýcarsku a odpověď se ti dostanete veřejně do komentáře, tak, aby z toho všichni členové skupiny něco měli. Pokud vám nevadí vyplnit vstupní otázky, prosím tudy.

Jediná restaurace s českou a slovenskou kuchyni, s českou obsluhou i firemní komunikací v češtině je Landhaus Rorschach u Mirka.

Existují i jiné restaurace, kde se občas vaří naše jídlo nebo díky českému personálu jsou občas nějaké kulinářské akce. Nejlépe se na aktuální nabídky zeptat na facebookovýmh skupinách.

Z dlouholeté zkušenosti doporučuji Raiffeisen banku. 
– běžný účet je zdarma a jde založit online 
– na jednom účtu je možno mít několik měn, kdo si zvolí i Euro, zasílá peníze ze Švýcarska jako SEPA platbu za 1 CHF
– tato banka dává hypotéku v Česku na základě výplatních pásek ze Švýcarska
– žijící ve Švýcarsku budou identifikováni podle AHV čísla
– koupili EQUA banku, která byla vynikající
– karta je automaticky debetní, fungující všude a po vypršení je nová zaslána na švýcarskou adresu
– možnost založení firemního účtu – švýcarské firmy – za 99 Kč měsíčně nebo zdarma
– aplikace velice user freindly
Mrknout na Raiffku.

Aplikace jako je TWINT, TooGoodToGo nebo jiné vyloženě švýcarské jsou ke stažení pouze na švýcarských obchodech. 
Najeďte na telefonu do nastavení Appstore nebo Googlestore a změňte  ZEMI. Až hledané aplikace stáhnete, můžete zemi zase změnit.

Ve Švýcarsku funguje několik překladatelů, najdete je v adresáři firem.
Já osobně si všechny doklady nechávám přeložit v Brně.
Kontakt na vyžádání. 
Velmi milá pani mi už překládala několik oficiálních švýcarských dokumentů s apostilou. Vše jsem po předchozí domluvě spolu vyřešily přes poštu. Byly to většinou dokumenty týkající se podnikání, tudíž překlad zápisu z obchodního rejstříku apod. a vše bylo vždy I.O.

Jsme Šárka a Bára, žijeme a podnikáme ve Švýcarsku spousty let. Všechny uvedené informace čerpají z našich osobních zkušeností. Nejsme neomylné.  Pokud jste v uvedených informacích našli nedostatky, budeme rády za feedback. Existují i témata, o kterých nevíme nic. Na sociálních sítích nás najdete jako Švýcarská Drbna na Facebooku a Swiss Gossiper na Instagramu.
Vedeme několik facebookových skupin, kde se denně setkáváme s dotazy tohoto typu. Vstupte k nám do skupin, sledujte nás a budete mít informace vždy z první ruky. 
FB skupiny: Žijeme ve Švýcarsku – dotazy na běžný život.
Podnikáme ve Švýcarsku – poradna pro malé podnikatele a vše o podnikání ve Švýcarsku. 
Milujeme Švýcarsko – tipy na výlety.