autovlak kolik a jak Švýcarska drbna

Autovlak – cestování autovlakem. Jak a za kolik

Autovlak je vlaková souprava, kde mimo běžných vagonů, je připojena souprava pro železniční transport aut a motorek.

Často slýcháme, že do Švýcarska cestujeme autovlakem. Jak jako, když ve švýcarském jízdním řádu žádný není?
Pro cesty ze / do Švýcarska využíváme autovlaku rakouských drah ÖBB.
Konkrétně spoj Vídeň – Feldkirch, Feldkirch – Vídeň.
Feldkirch je malé městečko ve Voralbersku, pár kilometrů od švýcarských hranic v kantonu St.Gallen.
Vhodné pro ty, co cestují na Moravu, na Slovensko …

https://www.instagram.com/p/CCQiyg9nVdv/

Cestování autovlakem Feldkirch Vídeň

Lze cestovat přes den nebo přes noc. Nejčastěji využíváme nočního spojení. Vlak vyjíždí kolem 22.00 z Fedlkirch a v cílové stanici ve Vídni je v 7.00 ráno. Nakládka vozů začíná hodinu předem. Cestování tak zabere celou noc.

Kolik stojí jízdenka?

Cena jízdenky se skládá ze dvou položek:

  • jízdné za pasažéra/y
  • jízdenka pro auto/motorku

Cena jízdného pro pasažéra se odvíjí od výběru vagónu. Můžete sedět v kupé, spát v lůžkovém voze s náhodnými spolucestující nebo si koupit lůžkový vůz s mini koupelnou sám pro sebe. 

Cena jízdného za vozidlo od velikosti, výšky, váhy auta. 

Celková cena / 1 směr –  za auto a pasažéra se pohybuje od 135 – 330 Euro.

Kde koupit jízdenku na autovlak?

Jak to celé probíhá a funguje?

Pokud máte zakoupenou jízdenku, tak je na ní určitě uvedeno, že “ nakládání motorových prostředků “ začíná v tolik a tolik hodin. Většinou hodinu a půl před odjezdem.

Takže přijedete na nádraží a budete hledat “ AUTOZUG / Aufladen / Richtung / destinace “ nebo něco takového.
Vlaková souprava pro vlaky vypadá jako normální vlak a za ním je připojen vlakový návěs, co vypadá jakovozový návěs za kamionem. Dvě patra za sebou naskládaných aut. 

Nemějte strach z nájezdu. Všude stojí zaměstnanci a přesně navigují jak a kam najet. Něco jako u technické kontroly. Najede na návěs, zatáhnete ruční brzdu. O zabezpečení / “ přikurtování “ auta se postarají ti pánové, co vás navigovali. Pak sejdete dolů se usadit do vlaku. Klasická jízda vlakem.

V cíli, tedy ve Vídni nebo ve Feldkirch, vás hodinu před cílem průvodčí vzbudí, nabídne snídani, v cílové stanici se oznámí, že za cca 15 minut na tom a tom stanovišti bude možno s auty sjíždět. Najdete nástupiště, své auto, s pomocí navigace zaměstnanců sjedete a vyrážíte svou vlastní cestou.

Výhody:

Člověk se prospí a nenajede kilometry.

Dávejte si pozor na:

Nádraží ve Feldkirch ja maličké stejně jako celé město. Najít nakládací rampu je jednoduché. Ve Vídni už je to trošku složitější. Vlak odjíždí z nádraží Wien Westbahnhof. Je tam velký provoz a najít přesně uličku, do které zajet, aby se dalo přijet k rampám, dokáže pohrát s nervy. Stejně jako kupování jízdenky přes internet. Není to zrovna nejjednodušší eshop.

Rizika:

Před lety byla aféra, která se tajila před médii, aby nepoškodila jméno rakouských drah. Noční vlak stojí v noci kolem 2.00 – 3.00 odstavený v Innsbrucku. V tuhle dobu naskákal na vlak gang, který auta vykrádal. Bývala rozbitá levá zadní okna a ukradeny hlavně doklady od auta, někdy i cenné věci. 

Koronakrize zastavila dopravu. Jízdenky koupené elektronicky v PDF nebylo možné refundovat. Podle informací z webu OBB, to bylo možné pouze u jízdenek zakoupených na přepážce.

Levnější alternativa:

Letadlo a zapůjčení vozu na letišti pro celý pobyt v cílové destinaci.

Osobní zkušenost: 

Zrovna plánuji týdenní pobyt v Česku na přelomu srpna a září. Jsem z Moravy, cestuji sama. Zpáteční letenka z Curychu do Vídně stojí momentálně okolo 90 CHF a celotýdenní zapůjčení auta na vídeňském letišti, s tím, že ho tam za týden zas vrátím, mě vyjde na cca 160 Euro … Celkem 250 Euro. 

Volba je snad jasná. A cesta kratší. Letadlo do Curychu letí hodinu a tu cestu z Vídně do Brna  bych taky musela nějak pořešit.

Šťastnou cestu ….

Nádraží ve Feldkirch

Nádraží Vídeň

Sledujte nás

Za sdílení děkujeme

4 názory na “Autovlak – cestování autovlakem. Jak a za kolik”

    1. Dobry den, vlak je rakouské společnosti OBB a na jejich webu se uvádí, ze ano, ale musíte si koupit cele Abteilung, což chápu jako kupe a cena za psa je 29 euro. pro bližší informace se ma volat primo na OBB 004351717.
      Krasny den Sarka

  1. zdravim o by ma stal listok vieden -feldkirch auto skoda octavia combi plus dvaja pasažieri na jednu cestu alebo aj spiatocna cesta

    1. Dobry den Mariane, omlouvám se za pozdní odpověď … kolik Vás bude jízdenka stat Vám nepovím, jelikož system ji kalkuluje po zadání vašich konkrétních osobních kritérií včetně poznávací značky, druhu kupe nebo místa k sezeni … Bohužel Vám neporadím, na konečnou cenu přijdete sem, pokud cely tento proces projdete nebo Vám to třeba budou schopni říci, když si na nádraží zavolat a budete jim všechna kritéria diktovat… díky za pochopeni a hezky den

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *