UPDATE: Píše se rok leden 2022 a elektronická dálniční známka není. Návrh byl zamítnut, jelikož provoz realizace by byl nákladný, zatím se nevyplatí.
Od 1. prosince / decembra 2019 se začne prodávat dálniční známka na rok 2020. Pro mnohé to bude ta předposlední lepící. Barva pro rok 2020 byla zvolena červená.
Cena zůstává stejná: varianta pouze roční za 40 franků.
Od roku 2022 přijdou na trh známky digitální E-Vignette
Nebylo by to Švýcarsko, aby se o zavedení novinky nehlasovalo. Parlament chtěl původně nalepovací známky úplně zrušit, díky hlasování došlo ale ke kompromisu. Nalepovací se nezruší, budou existovat obě varianty – digitální i papírová, dle vlastního výběru
Koho určitě potěší elektronická dálniční známka?
E-Vignette potěší majitele více aut na takzvaných střídavých čísel. Tedy těch, kteří svoji značku střídají na různých vozech, což je ve Švýcarsku zcela legální a běžná záležitost.
E- Vignettu pak koupíme přes aplikaci, kam zadáme svoji SPZ, tudíž bude spojena se značkou, nikoli s autem. To se týká i prodeje a koupě nového vozu.
Už roky se cena drží na 40 CHF
Cena švýcarské dálniční známky zůstává už několik let stejná. Asi jedna z mála věcí, o které se dá říci, že je ve Švýcarsku levná.
V roce 2013 proběhl pokus parlamentu o zvýšení ceny na 100 franků, to si ale národ odhlasoval jednoznačným NE.
Dálniční známky vstoupily ve Švýcarsku v účinnost v roce 1985. Švýcarsko každoročně vydělá na jejich prodeji cca 360 miliónů franků. S příchodem elektronických známek o své příjmy strach nemá. Sníží se náklady na tisk, zruší se prodejní místa v zahraničí.
Ročně jde 2 miliony tištěných exemplářů k prodeji do zahraničí, to s příchodem E-Vignetty zanikne. Jako důvod bylo uvedeno, že zahraniční prodejci manipulují s cenami kvůli zisku, spousta kusů bývá ztraceno nebo ukradeno.
Zvýšené kontroly
Stále se spekuluje, zda se posílí kamerové systémy na snímání SPZ, které už teď fungují na hraničních přechodech. Diskutuje se o ochraně osobních údajů a podobně. No necháme se překvapit.
Každopádně jezdit bez dálniční známky se nevyplácí. Pokuta na místě je 200 franků a ještě daleko větší pokuty jsou v případech známek přelepovaných. Nejsou to jen krajani a turisti, kdo na internetu šmelí a o známky žadoní. Jsou to i domorodci, kteří své triky “ před nalepením ošoupat o rifle “ hojně používají. O těchto praktikách se veřejně ví, proto pokuta za známku přelepovanou – použitou začíná na sazbě 500 franků a s obvyklým “ bonusem plus “ administrativní poplatky, to je až za krásných 750 CHF.
Červenou krasavici na rok 2020 koupíte:
- na na každé švýcarské benzínce
- na poště
- na hraničních přechodech
- rakouských i německých benzínkách
- pobočkách TSC
- online
Švýcarská dálniční známka se lepí doprostřed čelního skla pod zrdcátko. Stará by se měla odstranit.
Platí od prosince předchozího roku do konce ledna roku následujícího.