antigeny rychlost Svycarsko zdarma

5 kusů Covid rychlotestů měsíčně zdarma

Od středy 7. dubna má každý člověk ve Švýcarsku nárok na pět bezplatných rychlo / samotestů měsíčně. 

Podle BAG budou samotesty k dispozici od středy 7. dubna. Poté může každý člověk ve Švýcarsku získat pět testů měsíčně z lékárny zdarma po předložení průkazu zdravotního pojištění. Lékárna účtuje testy přímo prostřednictvím vaší zdravotní pojišťovny. Pokud získáte více než 5 testů na osobu a měsíc, budou tyto vyúčtovány osobě, která jej na svoji pojistku vybrala. BAG ujišťuje, že testů je zatím dostatek.

Testy zdarma jsou antigenní rychlotesty. Výsledek je k dispozici do 15 až 20 minut. Rychlotest dokáže zjistit, zda jste v době testu nakažliví. Výsledek je pouze momentální a ukazuje momentální stav. 

Samotest je vhodný pro případy, že například dnes odpoledne chcete navštívit babičku v domově důchodců nebo se setkat s někým, kdo patří do rizikové skupiny. Nedoporučuje se dělat s časová předstihem třeba plánovanou návštěvou za pár dní. Výsledek je platný cca 24 hodin a BAG upozorňuje, že pozitivita se ukáže pouze v pokročilém stádiu onemocnění.

Samotest není antigenní ani PCR test. Je to nejslabší článek ze všech druhů testů.

  • samotest / rychlotest antigenní
  • antigenní test
  • PCR test

Test si může udělat každý bez jakýchkoliv odborných znalostí. Stačí postupovat podle návodu. Provádí se přiloženou vatovou tyčinkou odběrem z nosu. Pokud je test pozitivní, musí odborník provést test PCR. Tento test je pak také zdarma. Specialista musí nahlásit pozitivní výsledek úřadům a testovaná osoba musí jít do karantény.

Federální rada varuje: Každý výsledek testu je pouze momentkou. Negativní test by dále neměl vést k falešnému pocitu bezpečí a nepřiměřenému chování. Negativní výsledek testu však nevylučuje infekci koronavirem. Je proto důležité nadále dodržovat pravidla hygieny a chování.

Více informací na bag.admin.ch/testen

Nám to samozřejmě nedalo a společně s Hankou ze Švýcarských zážitků jsme si pro testy hned skočily, abychom věděly, jak to vypadá, funguje a společně to vyzkoušely. A aby to nebylo jen takové někajé psaní ze zákulisí, testování a celý ten unboxing jsme dělaly přes živé vysílání na Instagramu. Je to tam teď v IGTV celé uložené, tak se kdyžtak můžete mrknout, omluvte nás, dělaly jsme živé vysílání poprvé a moderovala nám to ( přicmrndávala ) Iva Kabosch, co dělá Exlander Podcast. Jo a dík za follow na Intagramu …

Za sdílení děkujeme