sila komunity ve svycarsku janko nemocnice lucie slovenka

Komunita ukázala svoji sílu. Janko nebude muset trávit čas v nemocnici

Životem krajanů ve Švýcarsku minulý týden zarezonovala zpráva o Slovence, která uvízla ve Švýcarsku jen proto, aby její syn mohl žít.

Jsme Šárka a Bára a na tomto blogu vás provádíme životem ve Švýcarsku. Sledujte nás i na sociálních sítích a budete vždy vědět o něco víc – edukativně na Facebooku, inspirativně na Instagramu a dynamicky na TikToku.

Přiznám se, že článku publikovanému na Aktuality.sk vysdíleném na Facebooku zdrojem, který často píše pofidérní zprávy, jsem na první pohled nevěnovala pozornost. Moje oči se na něm zastavily jen díky tomu, že jsem pod ním zahlédla komentář Pepíka Knedlíka, který nabízel mamince dárek ve formě upečení dortu. Odpinkla jsem feed o kus dál, že si to pak dohledám.

Pepík Knedlík, kterého známe ze sociálních sítích jako toho pána, co nás krajany lačných pochutin z rodné vlasti zásobuje houskovými knedlíky a dorty, mi ve středu v poledne zavolal, že potřebuje moji pomoc.

Lucie, Daník a Janík

V curyšské dětské nemocnici leží ani ne roční chlapeček jménem Danko. Danko se narodil jen s půlkou srdíčka. Jelikož je malinký, je v nemocnici v doprovodu svojí maminky Lucie. Slovenky, povoláním letušky. Společnost jim dělá i jeho o 3 roky starší bráška Janko.

zdroj: Instagram

Daník bude mít 4.8. první narozeniny. Narozeniny, které určitě stráví v nemocnici.
Pepík se rozhodnul tomuto malému bojovníkovi upéct dort, do nemocnice osobné přivézt a mě zavolal kvůi tomu, zda bych nemohla využít svých internetových sil a neoslovila i ostatní krajany, zda by klukům nechtěli do nemocnice poslat nějaké pozdravy nebo malé dárky.

Jasně!!!!

Jasně se řekne velmi rychle, realita a realizace je ale někde jinde. Když jsem celé odpoledne přemýšlela, jak tuto akci odkomunikovat, představovala jsem si vše na vlastní kůži. Má nějaká životem zkoušená maminka v cizí zemi, v nemocnici s 2 malými kluky vůbec náladu na nějaké zbytečné plyšáky nebo nevhodné dary, které tam stejně budou druhý den jenom zavazet a sestřičky o ně budou zakopávat?

Ikdyž nejsem matka, pokusila jsem se vžít do života Lucie a analyzovala publikovaný článek. Vidím to tak, že ten, kdo momentálně nejvíc trpí, je ten tříletý bráška. Tříletý Janko tráví nedobrovolně parné dny v izolaci nemocničního pokoje. Janko by se měl teď někde cáchát na koupališti nebo hrát venku s dětmi. Co s tím? Jak na to?

Síla sociálních sítí

Na sociálních sítích už dlouho neplatí, že kdo má víc sledujících a fanoušků, má víc. Síla je komunita. Komunita, kterou kolem sebe vytvoříte. A já mám fantastické sledující a TOP online parťáky. Zkusím to. Zeptám se jich ve storce, co si o tom celém myslí a jak by se dalo udělat.
Je středa večer, mluvím na obrazovku svého telefonu. Celá message ve 4 stories. Nenápadně jsem taky vyslovila nápad, že by bylo hezké, kdyby se k celé situaci nějak postavily všechny ty české a slovenské spolky a školy nebo nevytížené maminky na mateřské.

Okamžitě přišla lavina pozitivních reakcí a nápadů. Všichni drželi se mnou basu a nějaké přebytečné plyšáky jsme zavrhli. Došli jsme k závěru, že nejlepší by bylo, kdyb nám sama Lucie řekla, co je pro ni nejlepší.

Neuběhlo ani 12 hodin a ozvala se mi na Instagramu sama maminka Lucie.

Trefila jsem se do černého. Jedinou pomoc, kterou Lucie potřebuje a ocení, je zábava pro 3letího Janíčka. Nejlépe hodnou tetu, školku, možnost trávit čas jinak než v nemocnici.
Ve stejném čase mě kontaktovala na Whatsapp Kateřina z Českého klubu Curych, jestli jim můžu dát více informací, že už o tom diskutují a že určitě něco vymyslí.

Telefon mi začal hořet. Krajanská, česká a slovenská SOLIDARITA se projevila.
S velkým potěšením můžu říct, že ikdyž jsme na začátku dlouhé cesty, mělo to smysl. Dnes už máme pro Janíčka několik tet, co ho rády vezmou na prázdniny na farmu, na koupaiště, do Zoo a taky spoustu hodných tet a strýců, kteří nabídli finanční pomoc, jelikož sami z pracovních důvodou nic zrealizovat nezvládnou. Trvalo to 24 hodin.

AHOJ Festival v Curychu, komunita #swissgossiper a krajanská solidarita

Je strašně hezké číst zprávy s nabídkami finanční pomoci. Jenže tohle není tak jednoduché. Během chvilky bych dokázala vytvořit nějaké DONATE tlačítko na této stránce, ale pohybovala bych se na hraně legálnosti. Na takové účely musí být trasparentní účet.

Co je ale prima a perfektně nám hraje do karet, že shodou okolností Český klub Curych na konci léta pořádá kulturní Ahoj festival.
Český klub Curych je spousta hodných a šikovných tet. Provozují v Curychu českou školu i školku a spolupracují i se slovenskou školkou v Curychu.
Každoroční AHOJ Festival, který má letos vynikající program a hvězdné obsazení nám může vyřešit, ” jak na ” finanční dary. Win Win. A hlavně je to akce, kterou bysme si neměli nechat ujít.
Přijede Eliška Podzimková, Tomáš Etzler bude mít autorské čtení své nové knihy, přažský divadelní soubor odehraje inscenaci Ostře sledované vlaky v Keller 72…
Český klub Curych aka Ahoj Festival jsou to přesně ty tety, které veškeré možnosti podpory Lucie a kluků sypou z rukávu a určitě Janíčka, kromě jiného, do své mateřské školičky v Curychu přijmou.

Česká a slovenská předškolka funguje každý pátek od 8:30 – 11:30 hod. Janiček má možnost být v ní po celý školní rok zdarma, pouze potřebujeme najít někoho, kdo by ho tam vozil. Adliswil je od nemocnice 45 min autem. Adresa je Kirchgemeindehaus im Sihlpark, Kirchstrasse 2, Adliswil. Vice info zde.


Přesně tyhle tety můžeme finančně podpořit. Podpořit jejich festival, jejich činnost. Tyhle tety pak budou mít díky prodaným vstupenkám kapacity s Lucií navázat spolupráci, co má hlavu, patu, řád a pomoc, která je dlouhodobá. Super shoda náhod a plán vymyšlený spontánně za minutu.

Je čtvrtek odpoledne, přesně 24 hodin od prvního telefonátu s Pepíkem. Zavěšuji do Instagram stories nápad s nákupy lístků na festival, ikdyž na něj nepůjdeme. A funguje to. DĚKUJU. Prodáváme lístky na krásnou akci. Akci z jejíž výtěžku budeme mít možnost postarat se o príma 3letího klučinu, odlehčit mladé mamince a tatínkovi a dát jim dar, který si kromě uzdravení ročního Daníka, nejvíce přejí. Postaráme se o Janíčka. A je to.

DĚKUJI VŠEM, CO JSTE UŽ TEĎ TUHLE AKCI PODPOŘILI. Děkuji všem svým věrným čtenářům a nejvíc super lidem na sociálních sítích. Baví mě to s VÁMA a nesmírně si toho vážím.

Chcete taky podpořit tety z Curychu? Přijdťe na festival nebo si jen tak kupte jakoukoli vstupenku. Určitě se v Curychu potkáme. A sledujte nás na těch sítích, budu o všem informovat. A když tento článek vysdílete i svým kámošům, bude to úplná pecka.
A kdyby vás napadlo, jak ještě pomoci, určitě se ozvěte.

Děkuju.

Šárka
a tady máte všechny potřebné odkazy:
Příběh Lucie na Aktuality.sk
Český klub Zurich
5i denní kulturní Ahoj Festival
Instagram Lucie
Pepík Knedlík

Za sdílení děkujeme